Çin Neden Bitcoin Madenciliğini Yasakladı?

Çin bilindiği üzere kripto para birimlerine iyi bir şekilde yaklaşmıyor. Genel olarak da totaliter bir yönetim biçimine sahip olduklarını biliyoruz. Geçtiğimiz senelerde ise Çin’in Bitcoin kripto para birimini yasakladığını mutlaka duymuşsunuzdur.

bitcoin

Geçtiğimiz sene ise Çin, Bitcoin madenciliğini yasakladı. Ülkedeki yetkililer madencilik ile ilgili faaliyetleri kaldırdı. Bunun sonucunda ise dünyanın en büüyk BTC hash gücüne sahip olan sitesi bu unvanını Amerika Birleşik Devletleri’ne kaptırdı.

Çin’in Bitcoin Madenciliğini Yasaklaması BTC Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Elbette ki bu gelişme anlık olarak BTC fiyatını etkilemedi. Ancak direkt olarak fiyatını etkilediğini söylemek mümkündür. Ayrıca Bitcoin’i sevmeyen bazı gruplar ise bazı ülkelerde de Bitcoin’in yasaklanma ihtimalini öne çıkarmaya başladı. Fakat piyasa bir noktada bu tarz gelişmelere alışmıştı. İşin sonunda yaşanan bu gelişmeler Çin’in Bitcoin’e karşı ilk duruşu değildi. Bu sebepten ötürü piyasa da az çok bu gelişmelere karşı bağışıklık kazanmıştı. O yüzdende BTC fiyatında oldukça hızlı bir canlanma yaşandı.

Bir yandan da BTC madenciliğinin merkezi bir yere doğru gittiği günümüzde bu gelişme bir yandan da gelişme olarak algılandı.

Çin’in neden Bitcoin madenciliğini yasakladığı sorusunun ise pek çok cevabı bulunmaktadır. Bir noktada Çin, CBDC ile rakip olmak istemiyor. Blok zinciri endüstrisi üstünde merkezileştirici gücünü kullanmak için de aslında oldukça yeterli bir sebeptir.

Elbette ki tek sebebin bu olması mümkün değil. Blockchain sektörü günümüzde milyarlarca dolarlık bir potansiyele sahiptir. Bu noktada ise Çin’in yasaklamasının diğer bir sebebinin enerji problemleri yaşıyor olabilmesidir. Bilindiği üzere 2021 yılında büyük elektrik kesintileri olmuştu.

Ancak günümüzde madencilik sektörünün ülkeye getirdiği para miktarı oldukça fazla. Yani bir noktada ortaya koyacakları bahaneler çok da rasyonel olmayacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında potansiyel mücadele de hala devam etmektedir. Yani bir noktada Çin’in en büyük rakibine milyar dolarlık bir pazarı bırakması da bir noktada mantıklı değil. Pek çok kişi Çin’in kripto para piyasaları konusunda nasıl davranacağını anlayabilmekte oldukça zorlanıyor. Zaman içinde Çin’in bu konularda nasıl kararlar alacağını ise çok daha net bir şekilde göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir