Kripto Para Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitcoin’in ilk olarak 2009 yılındaki ortaya çıkışı ile birlikte kripto para gönderme ve alma işlemleri hayatımıza girmiş oldu. Sonraki dönemde birçok kripto para birimi hayatımıza girdi ve bu kripto para birimleri farklı amaçlara hizmet etmeye başladı.

kripto para

Artık kripto para birimleri sayesinde küresel çapta para gönderme ve alma işlerini oldukça düşük ücretlerle istediğimiz saatlerde yapabiliyoruz. Üstelik tüm bu işlemleri banka prosedüreri olmadan gerçekleştirebiliyoruz. Normal şartlarda özellikle yurtdışına para gönderiyorsanız ya da para alıyorsanız bu sebeplerden dolayı bankalar sizi arayabilir ve sizi pek çok soruya muhattap bırakabilir. Üstelik kendi insiyatifleri doğrultusuna işlemlerinizi de iptal edebilirler. Ancak kripto para birimleri merkeziyetsiz olduğundan ötürü finansal işlemleriniz için bu tarz prosedürlerden geçmenize gerek yoktur. Ayrıca yurt dışına para gönderme ücretleri de oldukça yüksektir. Yüksek miktarda ücretler ödemenize rağmen paranın karşı tarafa ulaşması belirli prosedürlerden ötürü birkaç gün içinde ulaşabilir. Fakat kripto para birimleri ile saniyeler içinde bu işlemleri yapabilir ve çok düşük miktarlarda masraf ödeyebilirsiniz.

Kripto Para Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi milyonlarca Dolar değerinde kripto para alıyor ve gönderiyor. Ancak yapılan bu gönderme işlemlerinde pek çok kişi kritik hatalar yapabiliyor. Belirli hataları yapmanız durumunda göndereceğiniz kripto para birimlerini sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Üstelik çoğunlukla yapacağınız bu işlemi geri alma gibi bir şansınız olmayacaktır. Fakat bu konuda bilinçli ve dikkatli bir şekilde davranırsanız yaşanılacak olan olası sorunlardan korunabilirsiniz.

İlk olarak parayı göndereceğiniz adresi kopyalayıp yapıştırdıktan sonra ya da yazarken birebir doğru yazdığınızdan emin olun. Ayrıca ağ seçimi yaparken de gerekli şartları karşıladığınızdan emin olmanız yararlı olacaktır. 1 harf ya da 1 sayıyı yanlış girmeniz paranızın kaybolmasına ya da başka birinin hesabına gitmesine sebep olabilir. Elbette ki bazı durumlarda kripto para borsaları bu konuda bazı destekler sağlayabiliyor. Ancak çoğunlukla yapılan bu hatalarda ötürü işlemi geri almanız mümkün değildir. O yüzden her kripto para gönderimi yaptığınızda adres kontrolünü yapmayı unutmayın.

Bunlara ek olarak bazı kripto para birimleri sadece adres istemez. Adrese ek olarak bazı bilgileri de girmeniz gerekebilir. Örneğin, Stellar (XLM) gönderimi yaptığınızda MEMO ID’nizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiyi girmeden gönderirseniz kripto paranız kaybolacak ve tekrardan almanız mümkün olmayacaktır. O yüzden bu bilgileri ve adres bilgilerinizi girerken birkaç kez kontrol edin ve yanlışlık olmadığından emin olun. XLM gibi kripto para birimleri kripto para borsalarında sıklıkla kullanılır. Genellikle bu kripto para biriminin gönderim ücretleri diğer kripto para birimlerine göre oldukça düşüktür. Durum böyle olunca kişiler XLM’yi çok fazla kullanıyor. İki farklı bilgi girilmesi gerektiğinden pek çok kişi bu konuda hatalar yapabiliyor. O yüzden bu konulara dikkat etmeniz kripto paranızı güvende tutmada oldukça faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir