Velas (VLX) Nedir?

Bilindiği üzere blockchain teknolojisi gün geçtikçe potansiyellerini artırmaya devam ediyor. Günümüzde Ethereum ve Bitcoin hala sadece saniyede 7 ile 15 işlem kapasitesi ile sınırlı. Ancak Velas saniyede 75 bin işlem kapasitesi olduğunu iddia ediyor.

velas

Velas temelde İsviçre merkezli bir blockchain projesidir. Temelde ise merkezi ve merkezi olmayan çözümleri birleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Bitcoin ağların karşılaşmakta olan oldukları pek çok problemi çözme hedefi ile yola çıkmıştır. Yani en kısa tanımı ile ölçeklenebilirlik konusunda sıkıntılara odaklanmış demek mümkündür.

Bitcoin’de bilindiği üzere 10 dakikalık bir blok onay süresi ve saniyede 7 işlem sınırı bulunmaktadır. Böylesine durağan bir performans seviyesini daha iyi bir noktaya getirmek için geliştiriciler işlem bloğunun boyutunu artırmak istemektedir. Bunun için de artan ölçeklenebilirlik seviyelerinin istenilen etkisine sahip olacaktır. Fakat buna karşı olanlar ise güvenlik risklerinin artacağını ve merkeziyetsizlikten uzaklaşacağını düşünmektedirler.

Fakat Velas ekibi blok zincirinde saniyede 75 bin işleme ulaşabildiğini ve ayrıca % 51 saldırısına karşı da güvenli olduğunu iddia etmektedir. Velas blok zincirini tek bir bakışta anlamanın da kolay olmadığını belirtmek gerekiyor. AI protokolüne de sahiptir ve potansiyel ağ verimsizliklerini bu yapay zeka bulduğu sürece, ağ, çıkış kriterlerini yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan da ayarlamalar yapabilmektedir.

Pek çok blok zinciri ağı, işlemleri işlediğinde sadece bir dijital imzaya izin vermektedir. Bu da çoğunlukla özel anahtara erişimi olan bireydir. Fakat bir cüzdanın pek çok sahibi olduğunda Schnorr Signatures devreye girmektedir. Mevcut teknolojisi belirli cüzdan sahiplerinin her birinin Velas blok zinciri aktarımını yapmadan önce işlemi imzalamasını sağlamaktadır. Ortak hesapların da güvenli bir şekilde işlemesi açısından oldukça kullanışlı bir özellik olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bunlara ek olarak Velas’ın geliştiricileri gelişmiş güvenlik uygulamaları sayesinde oldukça güvenli olduğunu da iddia etmektedir. Özellikle % 51 saldırısına karşı önlemler aldıklarını da belirtmek mümkündür. Yeni bir bloğun geçerli olarak işaretlenebilmesi için en az % 80’lik bir konsensüse ihtiyaç vardır. Kötü niyetli kişilerin % 80 gibi bir çoğunluğa sahip yeni bir döngü bloğuna erişmesi imkansız olması da bir noktada pratikte imkansızdır. Ayrıca bu çift harcama için de ideal bir korumadır.

Velas Kurucuları

Platform bilindiği üzere Alex Alexandrov tarafından kurulmuştur. Bu kişi aynı zamanda Blockchain Society Canada’nın da yönetilim kurulunda yer almaktadır. Alex Alexandrov blok zinciri geliştirme, pazarlama ve yatırım uzman olan öncü isimlerden biridir. Ayrıca Dr. Moe Levin ve Marshall Long gibi isimler de projeye danışmanlık yapmıştır.

 Velas ekibinin soyal medya platformlarında da oldukça aktif olduklarını söylemek mümkündür. Facebook, Twitter, Telegram ve Reddit gibi sosyal medya platformlarını oldukça aktif bir şekilde kullanıyorlar. Ayrıca platformun Velas’ın Mind AI ile bir ortaklık kurduğunu da belirtmek gerekiyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir