Kripto Para Madenciliği ve Virüsler

Bilgisayarlar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarımıza virüs bulaşma olasılığı eğer çok bilgili ve dikkatli değilsek oldukça yüksektir. Böyle bir olasılık her an olduğundan ötürü bu konuda önlem almak gerekir. Bunun için de elbette ki en iyi yöntem antivirüs programlarını kullanmaktır. Eğer işe yarayan bir antivirüs kullanılmazsa cihazınız ve özel dosyalarınız tehlikeye girebilir.

kripto para madenciliği

Piyasada bilindiği üzere pek çok farklı türde virüs bulunuyor. Her bir virüsün kendine has bazı özellikleri bulunuyor. Bu farklı özellikler de kendi amaçları doğrultusunda hareket ediyor. Bazı virüsler nispeten daha az tehlikeli olsa da bazıları cihazınıza ciddi anlamda zarar verebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için dikkatli olmanızda büyük yarar. O yüzden cihazınıza bir şey indirirken kaynağın güvenilir olduğundan kesinlikle emin olun.

Günümüzde artık farklı amaçlar için kullanılan virüsler olduğunu biliyoruz. Son dönemlerin en dikkat çeken konularından birisi ise kripto para madenciliği yapan virüslerdir. Kripto para birimlerinin ortaya çıkması ile birlikte hayatımıza kripto para madenciliği kavramı da girmeye başladı. Kripto para madenciliği günümüzde o kadar popüler bir hale geldi ki artık bu bir sektör haline geldi. Artık günümüzde işi sadece bu olan kripto para madenciliği şirketleri olduğunu biliyoruz. Kripto para madenciliğini yapmanın pek çok farklı biçimi bulunuyor. Bu yöntemler ile kişiler oldukça yüksek miktarlarda paralar kazanabiliyorlar. Durum böylece olunca kötü niyetli kişiler cihaz sahibinin farkında olmayacağı şekilde virüs yerleştirerek kripto para madenciliği yapabiliyor. Yani sahip olduğunuz cihazla şu anda kripto para madenciliği yapılıyor olabilir.

Kripto Para Madenciliği Yapan Virüslerden Nasıl Korunabilirsiniz?

Siz farkında olmadan kullandığınız bir programın içinde bu çalışıyor olabilir. Genellikle antivirüsler bu tarz eylemler yapan programları fark eder ve engeller. Ancak bazı durumlarda böyle bir şey mümkün olmayabilir ve cihazınız üzerinden kripto para madenciliği yapılabilir. Bunu anlamak için bu amaçla kullanılan antivirüsleri kullanabilirsiniz. Günümüzde artık kripto para madenciliği yapan programları tespit etmek için de antivirüsler geliştiriliyor. Bu programları araştırarak güvenilir olanlarından birini kullanabilirsiniz. 

Elbette ki antivirüsleri indirmeden programın güvenilir olup olmadığından emin olun. Pek çok kişi güvenilir olmayan platformlardan antivirüs programı indiriyor. Ancak farkında olmadıkları şey ise bunlardan bazılarının kendisinin bizzat virüs içerdiğidir. Bunun farkında olarak cihazlarınızı kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca gireceğiniz sitelere de olabildiğince dikkat edin. Güvenilir olmayan sitelere girmeyin. Aynı zamanda gelen maillerinizdeki her linke tıklamayın. Burada fishing denilen yöntemlerle kişilerin cihazlarına virüsler atılabiliyor. Bunun önüne geçmek için bu konularda bilinçlenmeniz sizler için oldukça faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir