Oasis Network (Rose) Nedir?

Bilindiği üzere Ethereum kendi alanında lider projelerden biri. Günümüzde pek çok proje Ethereum ağından faydalanıyor. Bu da onlara çok büyük avantajlar getirse de bu ağ kendi içerisinde bazı dezavantajlara da sahip. Bunun farkında olan pek çok geliştirici de Ethereum’a rakip olarak yeni projeler geliştirdiler. Bunlardan biri de Oasis Network.

oasis network

Günümüzde birçok blok zinciri projesi bulunuyor. Ekiplerin en büyük hedeflerinden birisi de Ethereum. Bugüne kadar piyasaya Ethereum’un yerini alacağı söylenen pek çok proje çıktı. Ancak bunların hiçbiri henüz Ethereum’u geçmeyi başaramadı. Kısacası şu an için liderin hala Ethereum olduğunu söylemek mümkündür. Oasis Network de kendi içinde Ethereum’a rakip olacak bir potansiyele sahip.

Oasis Network de büyük ölçüde Ethereum’a benzerdir. Bu konuda onu diğerinden daha iyi kılan özellikleri ise gizlilik ve ölçeklenebilirliktir. Finans konusunda gizliliği korumakta olan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi temel katman bir blok zinciri olduğunu belirtmek gerekiyor. Veri gizliliği ile birlikte saniyede 1000 işleme kadar performans sergileyebilmektedir.

Bilindiği üzere blok zincirinde gizlilik eksikliği teknolojinin benimsenebilmesi önündeki önemli engellerden biri. Oasis Network gizlilik odaklı olması ve merkezi olmayan bir şekilde blok zinciri protokolü olmasından ötürü sektördeki bu eksikliği kapatmak istiyor.

Kendine has gizlilik özelliklerini, güvenli ve yüksek performansla birleştirerek daha ölçeklenebilir olmayı hedefliyor. Ayrıca DeFi denilen merkezi olmayan finans uygulamalarını güçlendirmek için imkanlar sunuyor.

Oasis Network, uçtan uca veri gizliliği sağladığı için işleme esnasında veri gizliliğini koruya özel akıllı sözleşmeler oluşturmak için de kullanılabilmektedir. Bunun yanında ölçeklenebilir olması diğer ağlardaki yavaş işlem sürelerinin ve oldukça yüksek işlem maliyetlerinin üstesinden gelebilir.

Oasis Labs ise projenin geliştiricisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan Dawn Song tarafından kurulmuştur. Profesör bu organizasyonu bilindiği üzere 2018 yılında kurmuştu .Genel olarak ekibin ise Harvard, Stanford, Google, Amazon ve Apple gibi önemli yerlerde tecrübesi olan kişilerden oluştuğunu görüyoruz. Ekibin oldukça sağlam yetenekte kişilerden oluştuğunu söylemek mümkündür.

Oasis Network (Rose) Nereden Satın Alınır?

Günümüzde Oasis Network (Rose) pek çok borsada listeleniyor. Genel olarak listelendiği borsalar ise şu şekildedir:

  • Binance
  • Gate.io
  • KuCoin
  • Bitfinex
  • Coinlist
  • Tokocrypto
  • Bitvavo
  • CoinEx
  • WazirX

ROSE genel olarak bu borsalar ile birlikte pek çok borsada listelenmektedir. Bu borsalardan herhangi birinden satın almanız mümkündür. Borsalara kayıt olmadan önce güvenilir olduklarından kesinlikle emin olun. İyi bir araştırma yapmadan ve güvenilir olduklarından emin olmadan borsalara üye olmayın.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir