Torum (XTM) Nedir?

Torum bir sosyal medya ekosistemi olarak karşımıza çıkan bir proje olsa da kendi içinde ayrı pek çok ekosistemi de barındırmaktadır. Ülkemizde de Torum’un sosyal medya sistemlerini kullanan pek çok kullanıcı olduğunu biliyoruz. Elbette ki bunda XTM’nin değeri ve platformun verdiği ödüllerin etkisinin oldukça büyük olduğunu belirtmek gerekiyor.

torum

Torum bir anlamda kişileri kendi sosyal ağı ile pek çok farklı sektörü de birbirine bağlıyor. DeFi, NFT ve daha pek çok veriyi de entegre ederek kripto para odaklı bir ihtiyacı gidermeyi hedefliyor. Günümüzde onbinlerce kullanıcıya sahip olan platformda kişiler daha çok kripto piyasası odaklı paylaşımlarda bulunuyor. Üstelik kişiler burada kendi klanlarını oluşturarak büyük kitlelere de hitap edebiliyorlar.

XTM Nedir?

XTM karşımıza Torum’da kullanılan bir token olarak karşımıza çıkmaktadır. Platforma üye olan kişiler kendilerine verilen görevleri yaparak ücretsiz bir şekilde bu tokenı kazanabilirler. Ayrıca sahip oldukları XTM’ler ile platformda NFT satışı yapmaları da mümkündür. Elbette ki şu an için sadece Genesis NFT’ler karşımıza çıkıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde pek çok kişi platforma NFT yükleyebilecek gibi görünüyor. Elbette ki bu gelişmeleri zaman içinde daha detaylı bir şekilde göreceğiz.

Torum Ödülleri Nelerdir ve Nasıl Kazanılır?

Torum’da günlük, haftalık, bir defalık ve özel ödüller bulunmaktadır. Size verilen bu görevleri yaparak karşılığında XTM kazanabilirsiniz. Ancak bu ödülleri kazanmayı açmak için ilk olarak 100 puana ulaşmanız gerekiyor. Ardından tüm görevleri yaparak kazanmaya başlıyorsunuz.

Günlük Ödüller

Günlük ödülleri kazanmak için yapmanız gerekenler nispeten oldukça basit. Profilinizde bir post paylaşmanız, beğeni atmanız, klanlarda paylaşım yapmanız gibi görevler karşılığında günlük olarak belirlenen miktarda XTM kazanabilirsiniz.

Haftalık Ödüller

Haftalık ödüller değişkenlik gösterebilmekle birlikte genellikle belirli bir sayıda takipçiye ulaşmanız ve her gün platforma giriş yapmanız durumunda verilen ödüllerdir. Eğer 1 hafta boyunca her gün uygulamaya giriş yaparsanız bunun karşılığında size belirlenen miktarda XTM verilir. Elbette ki haftalık verilen ödüllerin değeri, günlük ödüllere göre daha fazladır.

Bir Defalık Ödüller

Bu ödülde farklı görevler verebilmekle birlikte genellikle belirli bir sayıda takipçiye ulaşmanız durumunda verilen bir ödüldür. Örneğin; 50 takipçiye ulaşmanız durumunda size belirlenen miktarda XTM vermesi gibi. Bu ödülleri her tamamladığınızda karşınıza yeni bir görev daha çıkmaktadır. Özellikle takipçi kazanmanız konusunda bolca ödüller verildiğini söylemek mümkündür. Takipçi kazanmanız için pek çok taktik bulunuyor. İnsanları direkt olarak takip edebilir ve size geri dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz. Ayrıca platformda klan dediğimiz bir olay bulunmaktadır. Bunu bir anlamda Facebook gruplarına benzetebiliriz. Bu klanlar arasında takipçi kasmak amacıyla oluşturulan klanlar bulunmaktadır. Platformda bu tarz pek çok klan bulunuyor. Bunlara katılın ve takibe takip yazan kullanıcıları takip edin. Ayrıca siz de bu klanlarda takibe takip yapılacağını belirtebilirsiniz. Böylece kısa sürede daha yüksek bir takipçi kitlesine ulaşabilirsiniz. Elbette ki bu noktada tercih tamamen size bağlı. Ancak kesinlikle insanlara sizi takip etmeleri için özelden mesaj atmayın. Sistemi bunu spam olarak algıladığından ötürü bir süre boyunca sizi sistemden uzaklaştırabilir ya da direkt olarak banlanmanıza sebep olabilir.

Referans Ödülleri

Zaman içinde Torum’da referans ödülleri değişti. Günümüz itibariyle referans ödülü 15 XTM’dir. Bu 15 XTM ise üye olan kişi ve referans olan kişi arasında yarı yarıya bölüştürülmektedir. Yani birinin referansı ile üye olursanız 7.5 XTM, biri sizin referansınızla üye olursa 7.5 XTM kazanıyorsunuz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta referans ödüllerinizi direkt olarak alamıyorsunuz. Eğer birisi sizin referansınız ile üye olduysa bu kişi de ödülünü kazanabilmek için 100 puana ulaşması gerekiyor. Aksi takdirde her iki taraf da bu ödülü alamıyor. Referanslarınızın puanlarının ne durumda olduğunu görmek içinse sol üst kısımda yer alan Menu bölümünde en kısımdaki Refferrals bölümüne tıklayın. Buradan referansınız ile üye olan kişilerin tüm referanslarını görebilirsiniz.

Bunlar ek olarak bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri ise çekim limitidir. Platformdan XTM çekimi yapabilmek için bakiyenizi ilk olarak 500 XTM’ye tamamlamanız gerekiyor. Aksi takdirde çekim yapmanız şu an için mümkün değildir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir