Opensea’de NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?

Opensea günümüzde NFT satışının en fazla yapıldığı platformlardan biridir. Bu platforma kişiler kendi eserlerini kolay bir şekilde yükleyebilmektedir. Üstelik site içinde Ethereum ağına yükleme yapabildiğiniz gibi Polygon ağına da NFT yüklemesi yapabiliyorsunuz.

nft

Polygon ağının en büyük avantajlarından biri gaz ücreti ödemiyor olmanızdır. Ancak Ethereum ağını kullanmanız durumunda gaz ücreti ödemeniz gerekiyor. Ağda o andaki yoğunluğa göre de bu gaz ücreti farklılık göstermektedir. Fakat bu yazımızda Opensea üzerinde nasıl koleksiyon oluşturabileceğiniz konusuna değineceğiz.

Opensea’de NFT Koleksiyonu Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Profil resminizin bulunduğu kısımdan My Collections kısmına tıklayın. Buraya tıkladıktan sonra Create a Collection seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında ise ilk kısıma koleksiyonunuzun logosunu ekleyeceksiniz. Platformun önerdiği boyut ise 350 x 350’dir.
 • Ardından Featured Imaga kısmına da 600 x 400 boyutlarında koleksiyonunuz ile ilgili görseli yüklemeniz gerekiyor. Bu görsel platformda ana sayfada ya da tantıtım bölümlerinde görünecek olan görsel için istenmektedir.
 • Banner Image ise koleksiyon sayfanızın en üst kısmında görünecek olan görseldir. Bu görsel içinse platform 1400 x 400 boyutlarını önermektedir.
 • Sizden istenilen bu görselleri koleksiyonunuz ile uyumlu olacak şekilde özenli bir şekilde yükleyin. Bu görseller ne kadar çok ilgi çekici olursa NFT’lerinizin satılma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.
 • Name kısmına ise koleksiyonunuzun ismini yazmanız gerekiyor. Description kısmına ise koleksiyonunuzla ilgili açıklamaları yazmalısınız. Bu açıklama kısmını iyi bir şekilde doldurmanız oldukça faydalı olacaktır.
 • Category kısmında ise kategorinizi seçeceksiniz.
 • Link bölümüne ise isteğinize göre site ya da sosyal medya linklerinizi ekleyebilirsiniz. Hatta koleksiyonunuza göre koleksiyonunuz ile ilgili hesaplar bile açıp onların linklerini ekleyebilirsiniz.
 • Payment Tokens kısmından ise NFT’lerinizi hangi tokenler ile satın alınabileceğini seçebilirsiniz.
 • Sonrasında Create tuşuna basarak koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.
 • Bunları yaptıktan sonra Opensea’de NFT yüklerken koleksiyon bölümünde oluşturduğunuz koleksiyon seçeneğinizi seçin. Böylece yükleyeceğiniz eser bu koleksiyon kısmında yer alacaktır.

Tüm bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmanız durumunda Opensea’de koleksiyon oluşturma işlemeni tamamlamış olacaksınız. Genel olarak bakıldığında pek çok kişi daha fazla satış yapabilmek için NFT platformlarında koleksiyon oluşturmayı önermektedir. Eğer yaratıcı ve özgün bir koleksiyon oluşturursanız çok fazla alıcıya ulaşmanız mümkündür. Elbette ki bu her koleksiyonun benzer bir sonuca ulaşacağı anlamına gelmiyor. Bunun için NFT satışları konusunda taktikleri incelemeniz ve bu bağlamda hareket etmeniz oldukça faydalı olabilir. Günümüzde NFT satışı yapmak için pek çok taktik bulunmaktadır. Bunlardan sizin uygun olanları deneyerek satış yapmayı denemeniz mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir