El Salvador Yeni Kripto Para Çalışmaları

Kripto paralar konusunda çalışmalar yapan ülkeler arasında hiç şüphesiz en dikkat çeken ülkelerden birisi El Salvador. Bilindiği üzere ülke Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmiş ve tüm dünyada konuşulmuştu. Şu anda ülkenin pek çok yerinde Bitcoin ödeme aracı olarak kullanılıyor.

el salvador

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak karşımıza çıkan El Salvador yeni kripto para çalışmaları yapmaya başladı. Bilindiği üzere geçtiğimizde haftalarda IMF, Bitcoin konusunda El Salvador’a bazı uyarılarda bulunmuştu. Bitcoin’in sahip olduğu oynaklıktan ötürü ülkenin bazı sıkıntılar ile karşılaşabileceği düşünülüyor. Ancak bir yandan pek çok kişi El Salvador’da yaşanan gelişmeleri takip ediyorlar. Bunun sebebi ise dünyanın en değerli kripto para birimini resmi para birimi olarak kabul eden bir ülkedeki gelişmeleri izlemek. Zaman içinde bu kripto para biriminin ülkenin ekonomisine etkilerini daha net bir şekilde görebileceğiz. Bitcoin dışında El Salvador kripto para ile kredi piyasasını da şekillendirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde El Salvador hükümeti kripto kredileri konusunda uzmanlığı bulunan bir şirket ile ortaklık kurdu. Ülke yerel krediler artırmanın yeni yöntemleri arıyordu. Alınan bu karardaki en büyük sebep ise KOBİ kredilerinin oldukça yüksek faiz oranlara sahip olmasıdır. Yaşanan faiz oranlarından ötürü hükümet Acumen isimli Solana merkezli bir şirket ile ortaklık kurdu. Yapılan bu ortaklık ile kredi durumlarının olabildiğince iyi noktaya getirileceği düşünülüyor. Bu ortak anlaşmaıs ile  Acumen dünya tarihinde bir merkez bankasında kredi onay olmayı başaran ilk DeFi protokolü oldu.

El Salvador’un Kripto Kredileri Planı

İlk aşamada 10 milyon Dolar ödünç verilmesi sağlanacak. Yılın ilk çeyreğinin sonlarına doğru ise 24 Milyar Dolar verilmesi planlanıyor. Tüm bu işlemlerle küçük ve ortak ölçekli işletmelere yıllık % 6 – 7 oranların kredi verilmesi amaçlanıyor. Krediler tarafların onayı alındıktan sonra Acumne likitideyi toplamakla ilgilenecekler.

Acumen belirli kripto paraları alacak ve bunları stabil coinlere yani USDT ve USDC’ye çevirecek. Bu stabilcoinler ise El Salvador’a aktarılması için yine bir dönüştürme işleminden geçecekler. 

Tüm bu gelişmelerin El Salvador’un yaşadığı sorunlara çözüm olması bekleniyor. Elbette ki sadece belirli sorunlara çözüm olacak. Ancak ülkenin kripto para birimleri ile yaptığı tüm bu çalışmaların ülkenin ekonomisine etkisinin ne olacağını şu an için bilmiyoruz. Zaman içerisinde El Salvador’da yaşanan gelişmeleri daha net bir şekilde göreceğiz. IMF bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi ile ilgili bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda IMF bu konuda riskleri ve görüşlerini açıklamıştı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir