Rarible Ücretsiz NFT Yükleme Nasıl Yapılır?

Rarible günümüzde NFT sektörünün en önde gelen platformları arasında yer almaktadır. Pek çok kişi burada eserlerini satışa sunmakta ve büyük koleksiyonerler de bu eserleri satın almaktadır.

rarible

Hiç şüphesiz günümüzün en popüler trendlerinden biri NFT. Fakat hala pek çok kişi NFT’nin ne olduğunu ya da eserini nasıl NFT olarak satışa sunacağını bilmiyor. Yapmış olduğunuz bir çizim, çektiğiniz bir fotoğraf bile NFT olarak satışa konulabilir. Pek çok NFT satış platformunda ise gaz ücretleri alındığından ötürü eserlerini satmak isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde nasıl yükleme yapacağını bilmiyor. Özellikle Rarible platformunda ücretsiz bir şekilde NFT yüklenebildiğini de çok az kişi biliyor. Bu yazımızda sizler için Rarible platformuna nasıl ücretsiz bir şekilde NFT yükleyebileceğinizi paylaşacağız.

Rarible Üyelik Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapmanız gereken şey elbette ki üyeliktir. Ancak bunun için bir Metamask cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de ilk olarak kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınıza Metamask cüzdanını eklenti olarak indirin. Sonrasında gerekli kısımları doldurarak üyelik işleminizi gerçekleştirin. Sonrasında ise Rarible platformuna bu cüzdanınızı bağlayarak üyelik işleminizi tamamlayın.

Rarible Ücretsiz NFT Yüklemek İçin Yapmanız Gerekenler

  • İlk olarak üst kısımda yer alan Create bölümüne tıklayın.
  • Buraya tıkladıktan sonra karşınıza Ethereum, Flow ve Tezos olmak üzere üç seçenek çıkacak. Bunlardan Ethereum’u seçiyoruz ve onun altında yazan Create kısmına tıklıyoruz.
  • Ardından karşınıza Single ve Multiple olmak üzere iki seçenek çıkacak. Eğer NFT’nizden sadece 1 tane olmasını istiyorsanız Single’a daha fazla olmasını istiyorsanız Multiple seçeneğine tıklayın. Buradaki tercih tamamen sizin isteğinize bağlı. Ancak işlemler genel olarak aynı olduğu için yazının kalanında anlatımı Single seçeneğini seçmiş olduğunuz varsayılarak yapılacaktır.
  • Single seçeneğini seçtikten sonra Choose File kısmına tıklayarak eserinizi yükleyin.
  • Sonraki kısımda ise karşınıza üç seçenek çıkacak. Fixed Price seçeneği direkt olarak belirli bir fiyat koymak için seçilir. Diyelim ki X isimli bir NFT’yi 1 ETH’dan koydunuz. Bir kişi NFT’nizi almak isterse direkt olarak 1 ETH ödemelidir. Open for Bids ise tekliflere açık olma seçeneğidir. Böylece eserinize tekliflere gelebilir ve bunu da dilerseniz kabul edebilirsiniz. Timed Auction ise açık artırmadır. Belirlediğiniz zaman diliminde belirlediğiniz minimum fiyattan açık artırmaya koymuş olursunuz. Örneğin, X isimli NFT’nizi 1 ETH’dan 24 saatlik bir açık artırmaya koydunuz. 24 saat içinde eserinizi almak isteyen kişiler NFT’niz için en az 1 ETH’lik teklif vermek zorundadır. Sürenin bitiminde ise en yüksek teklifi veren kişi NFT’nizi alan kişi olacaktır.
  • Bunlardan herhangi birini seçtikten sonra ise Price kısmına NFT’nizi satmak istediğiniz fiyatı gireceksiniz.
  • Name kısmına eserinizin ismini, Description bölümünü ise NFT’niz ile ilgili açıklamayı yazacaksınız.
  • Royalties kısmı ise NFT’nizin satılması durumunda satın alan kişinin başka bir kişiye satmasından sonra size gelecek telif hakkınızdır. Yani diyelim ki biri NFT’nizi sizden aldıktan sonra 1 ETH’a sattı ve siz de burada % 10 seçeneğini girdiniz. Bu durumda bu satıştan size % 10 oranında pay gelecektir.
  • Bu kısmı da seçtikten sonra Create Item butonuna tıklayın. Sonrasında ise Metamask cüzdanınız ile onay işlemini vermeniz gerekiyor. Bu onayları yaptıktan sonra artık NFT’niz satışa hazır olacaktır.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir