NFT Satışı Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok insan NFT sektörüne giriş yapmaya başladı. Fakat hala pek çok kişi yapmış olduğu eserleri nasıl NFT olarak satacağını bilmemektedir. Elbette ki bu oldukça doğal bir durum. Başlangıç kısmından nasıl yapıldığını bilmediğinizden ötürü size zor gelmesi oldukça normaldir.

nft

Ancak olayların detaylarını öğrenmeye başladıkça aslında o kadar zor olmadığını fark edeceksiniz. NFT satışını ücretsiz bir şekilde yapmak istiyorsanız bunun için uygun bir platform seçmeniz gerekiyor. Mintable, Opensea, Rarible ve Voice gibi platformlara herhangi bir ücret ödemeden yapmış olduğunuz NFT’leri yükleyebilirsiniz. Bu yazımızda nasıl ücretsiz bir şekilde NFT yükleyebileceğinizi Opensea platformu üzerinden anlatacağız. Çünkü bu platformlar arasında belki de en popülerler olanlarından biri Opensea.

Ücret Ödemeden NFT Satışı Nasıl Yapılır?

 • Başlangıç olarak ihtiyacımız olan ilk şey Metamask cüzdanıdır. İnternet tarayıcınıza eklenti olarak Metamask cüzdanınızı kurun. Kurulumu oldukça basittir. Gerekli bilgileri girin ve cüzdanınızı kurun. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey kurulum sırasında size verilen kelimelerdir. Bunların her birini kaydedin ve kesinlikle hiç kimseye göndermeyin. Bu anahtar kelimeler sayesinde eğer cüzdanınızı kaybederseniz yeniden alma şansınız olacaktır.
 • Metamask’ı da kurduğunuza göre sonrasında Opensea platformuna gelerek cüzdanınızı bağlayın. Bunu yaparken Metamask cüzdanınız ile birkaç onay vermeniz istenecek. Bu onayları verin.
 • Bu işlemin ardından böylece artık platforma kayıt işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.
 • NFT’nizi yüklemek için Create kısmına tıklayarak giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ilk bölüme eserinizin yüklemesini yapmanız gerekiyor. NFT’nizi yükleyin.
 • Sonrasında ise Name kısmına eserinizin ismini, Description bölümüne ise açıklamanızı yazın. Açıklama kısmına özen göstermeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü açıklama kısmı iyi yazılan NFT’ler koleksiyonerler tarafından daha fazla ilgi görebilmektedir.
 • Collection bölümü koleksiyonlarla ilgilidir. Eğer ekleyeceğiniz ürünü oluşturmuş olduğunuz bir koleksiyona eklemek istiyorsanız bu kısımdan onu seçebilirsiniz. Fakat herhangi bir koleksiyon oluşturmadıysanız herhangi bir seçenek seçmenize gerek yoktur.
 • Blockchain kısmında Ethereum’un seçili olduğunu göreceksiniz. Bu kısma tıklayarak Ethereum yerine Polygon’u seçin. Eğer Ethereum seçili kalırsa sizden yükleme yaparken gaz ücreti isteyecektir. Ücretsiz bir şekilde NFT yükleyebilmeniz için Polygon ağını seçmeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde ücretsiz bir şekilde yükleme yapamazsınız.
 • Polygon ağını seçtikten sonra hemen bir üst kısmında yer alan Suply kısmına NFT’nizden kaç tane olacağını seçebilirsiniz.
 • Bu işlemi de yaptıktan sonra Create tuşuna basın. Bunu yaptıktan sonra NFT’niz platforma yüklenmiş olacak. Fakat şu ana kadar sadece platforma yükleme işlemini yaptınız. Satışa koymak içinse NFT’nizin olduğu kısımda Sell yazısına tıklamanız gerekiyor.
 • Sell yazısına tıkladıktan sonra Price kısmına NFT’niz için belirlemiş olduğunuz fiyatı girin. Sonrasında ise Complete Listing’e tıkladıktan sonra Sign kısmına tıklayarak Metamask cüzdanınızdan işleme onay verin.

Bu işlemleri doğru bir şekilde yapmanız durumunda NFT’niz platformda yayınlanmış olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir