Tweetler NFT Olarak Nasıl Satılır?

NFT hiç şüphesiz son dönemlerin en popüler konuları arasında yer alıyor. Günümüzde dijital dünyada varlıkların değerlerinin belirlenmesi oldukça farklı bir noktaya doğru evrilmeye başladı. Günümüzde pek çok sanat eseri NFT olarak satılıyor. Üstelik bunlara ek olarak Twitter üzerinde attığınız tweetlerinizi de satışa çıkarmanız mümkündür.

nft

Bilindiği üzere Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey, tarihte atılan ilk tweeti 2,5 milyon Dolar gibi oldukça yüksek bir rakama satmıştı. Bu olayın ardından v.cent.co platformu oldukça popüler bir hale geldi. Pek çok ünlü isim de bu olayın ardından tweetlerini satışa çıkardı ve yüksek fiyatlara satış gerçekleştirdiler.

Günümüzde dijital sanat eserlerine ödemeye yapmaya istekli olan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilere genel olarak koleksiyoner deniyor. Özellikle NFT sektöründe bu kişiler değerli olduklarını düşündükleri eserleri alıyorlar ve sonrasında tekrardan satışa çıkarıyorlar. Şu anda böyle bir sektörün oluştuğunu da net bir şekilde söylemek mümkündür. Dijital olarak aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi NFT olarak satışa çıkarmanız mümkün. Ancak bunun elbette ki bazı şartları ve zorlukları da bulunuyor. Eğer sizi takip eden büyük bir kitle varsa bu satışları yapmanız çok daha kolay oluyor. Bunun dışında bazı teknik kısımları bilmeniz gerekiyor.

NFT Nedir?

NFT en kısa tanımıyla blok zincirinde saklanabilmekte olan dijital bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak kripto para birimlerinin çalışma mantığına benzemektedir. NFT’ler de merkezi olmayan bir şekilde işlenir. Benzersizdir ve herhangi bir şekilde kopyalanması ya da değiştirilmesi mümkün değildir. NFT’ler bir anlamda her türlü dijital dosyayı temsil edebilmektedir.

Tweetler Nasıl Satışı Çıkarılır?

Elbette ki ilk olarak bir Twitter hesabına sahip olmanız gerekiyor. NFT olarak satmak istediğiniz tweeti, tweetleyebilir ya da daha öncesinde tweetlediğiniz tweeti satışa çıkarabilirsiniz. Hangi tweetlerinizi ve kaç tanesini satışa çıkaracağınız ise tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

Satacağınız tweetleri belirledikten sonra v.cent.co sayfasını açın. Ardından satışa çıkarmak istediğiniz tweetin URL’sini karşınıza çıkan kısma yapıştırın. Twitter hesabınızın doğrulamasını yapması için v.cent.co’ya  izin verin. Böylece artık v.cent.co’ya kayıt olmuş olacaksınız.

MetaMask cüzdanını indirin. Bunun için MetaMask’ı tarayıcınıza bir eklenti olarak ekleyebilirsiniz. Kurulumu oldukça basittir. Kaydolma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra MetaMask cüzdanınızı bağlayabilirsiniz. MetaMask’ın bu noktada önemli olduğunu unutmayın. Çünkü eğer tweetiniz satılırsa kazancınız buraya yansıyacaktır. Eğer herhangi bir tweetiniz satılırsa MetaMask üzerinden paranızı nasıl çekeceğinizi araştırırak kazancınızı çekebilirsiniz.

MetaMask kısmını da bitirdikten sonra artık istediğiniz tweetin URL’sini buraya yapıştırarak satışa çıkarabilirsiniz. Satışa çıkardıktan sonra platformdaki kişiler eğer tweetinizi almaya değer görürse teklif verecek ve satın alacaktır. O yüzden NFT’nizin linkini sosyal medyada paylaşın ve daha çok insanın görmesini sağlayın. Bu satılma ihtimalini de artıracaktır.

Eğer NFT satışı değil de ticaretini yapmak istiyorsanız bunun için de saatın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Değerli olduğunu NFT’leri satın alabilir ve sonrasında kendiniz satışa çıkarabilirsiniz. Elbette ki bunun Ethereum kullanmanız gerekmektedir. Ancak bu işe girmek istiyorsanız öncelikli olarak sektör hakkında bilgi sahibi olmanız ve ona göre girmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde yüksek oranlarda zarar etme ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Platform üzerinde her ürünün değeri farklıdır. Bazı Tweetler 1, 2, 5, 10 Dolar iken bazı tweetler çok daha yüksek miktarda olabilir. Oldukça yüksek fiyata satılan bazı tweetler sizi şaşırtabilir. Bazılarının çok az etkileşimi vardır ve size göre ilgi çekici bir yanı da olmayabilir. Ancak dijital dünyada işler oldukça farklı bir noktaya geldi ve artık değer kavramı yeniden şekillenmeye başladı. Ayrıca çok tanınan biri değilseniz tweetlerinizin satılmasının çok uzun bir zaman alabileceğini ya da hiç satılmayabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Bu tamamen sizin göndereceğiniz tweetlere ve bir noktada şansınıza bağlı demek de mümkündür. Zaman için de NFT çılgınlığının nasıl bir noktaya geleceğini de hep birlikte göreceğiz. Ancak şuna hiç şüphe yok ki NFT konusu uzun bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir