NFT Olarak Müzik Nasıl Satılır?

Günümüzde NFT kavramı daha çok resim sanatı üzerinden anlaşılan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun yanında müzik eserleri de satışa sunulabilmektedir. Üstelik bu giderek daha popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

nft

Eğer müzikle ilgileniyorsanız ve size ait olan müzik eserleriniz varsa bunları da NFT olarak insanlara sunabilirsiniz. Günümüzde bazı sanatçıların albümlerini bile NFT olarak çıkardıklarını biliyoruz. Şimdiden bu sektöre giriş yapmak istiyorsanız eserlerinizi NFT olarak insanlara gösterebilir ve bunları satışa koyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise NFT pazar yerlerini kullanmaktır. Bunun için Opensea ve Rarible gibi platformları kullanabilirsiniz.

Opensea’de NFT Olarak Müzik Satışı Nasıl Yapılır?

Bunun için yapmanız gereken ilk şey platformda bir üyelik açmaktır. Bunun için ihtiyacınız olan ilk şey ise bir Metamask cüzdanıdır. Bu cüzdana sahip olmadan üyelik açmanız mümkün değildir. O yüzden de ilk olarak kullandığınız tarayıcınıza eklenti olarak Metamask’ı kurun. Kurulum yaparken size özel bazı kelimeler verilecek. Bu kelimleri bir yere kaydedin ve kesinlikle kaybetmeyin. Size verilen bu kelimeler bir anlamda cüzdanınızın güvenliği içindir. Bir sıkıntı yaşamanız durumunda bu kelimeler ile yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Metamask cüzdanınızı kurduktan sonra Opensea’ye bağlayın ve üyelik işlemlerinizi gerçekleştirin. Bunun üzerine ise Opensea’nin ana sayfasında üst kısımda bulunan Create kısmına tıklayın.

Buraya tıkladıktan sonra ilk çıkan kısma müzik eserinizi MP3 olarak yükleyin. Sonrasında ise platform sizden Preview Image isteyecektir. Buraya eserinizi yansıtan orijinal bir görsel ekleyin. Böylece platformdaki kişiler eserinizi dinlemek ya da almak istediğin ilk olarak bu görseli görecektir. O yüzden iyi bir ilk izlenim için bu görseli iyi bir şekilde seçmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Name kısmına ise eserinizin ismini yazacaksınız. Ardından ise Description kısmına eseriniz ile ilgili bir açıklama yazın. Bu açıklama kısmı ne kadar iyi olursa kişilerin eserinizi satın alma ihtimali de o kadar çok artacaktır.

Eğer bir koleksiyon oluşturduysanız Collection bölümünden istediğiniz koleksiyon kısmına eserinizi ekleyebilirsiniz.

Blockchain kısmına geldiğimizde burada Ethereum’un seçili olduğunu göreceksiniz. Eğer Ethereum ağına yüklemek istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Ancak yükleme için Eter olarak gaz ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücret miktarı da o anda ağın yoğunluğuna göre değişecektir. 50 ile 200 Dolar arasında bir gaz ücreti isteyebilmektedir.

Eğer gaz ücreti ödemeden ücretsiz bir şekilde yüklemek istiyorsanız Blockchain kısmında Polygon ağını seçin. Böylece herhangi bir ücret ödemeden eserinizi platforma yükleyebilirsiniz.

Suply kısmı ise bu eserinizden kaç adet olacağını seçeğiniz kısımdır. Burada kaç adet olmasını istiyorsanız onu girebilirsiniz.

Tüm bunların ardından Create tuşuna basın ve Metamask ile onayı yapın. Ardından eseriniz Opensea’ye yüklenmiş olacaktır. Şu ana kadar yaptığımız işlemler eserlerin platforma yüklenmesiydi. Sonrasında ise Sell kısmına tıklayarak eserinizi satışa koyun.

Sell kısmına girdikten sonra burada eserinizin fiyatını seçmek tamamen size kalmıştır. Eserinizin fiyatını girin ve onaylayın. Ardından eseriniz artık satışa hazır olacaktır.

Genel olarak bakıldığında müzik eserlerinin NFT olarak satışı elbette ki resimlere göre daha az olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun sebebi müzik olarak çok az NFT yükleniyor olmasıdır. Bu bir anlamda dezavantaj gibi görünse de aynı zamanda bir avantajdır. İlerleyen dönemlerde ise pek çok sanatçının NFT olarak eserlerini satışa çıkaracağı düşünülmektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir