Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin hakkında günümüzde nispeten neredeyse her şeyi biliyoruz. Ancak tam olarak kavrayamadığınız konulardan biri de değerinin tam olarak nasıl belirlendiğidir. Günümüzde özellikle kripto para piyasasına girmekte olan pek çok kişi bu değerin nasıl belirlendiğini anlamakta zorluklar yaşamaktadır.

bitcoin

Bunların yanında eğer kripto para piyasasına girmek istiyorsanız Bitcoin’in değerinin nasıl belirlendiğini bilmeniz gerekiyor. Bunu bilmemeniz durumunda ise yapacağınız yatırımlardan zararla çıkabilirsiniz. Elbette ki bu kripto para biriminin değerini bilmek size net bir şekilde ne zaman artacağını ya da azalacağını göstermez. Ancak bu konuda fikir sahibi olmanız size pek çok konuda avantaj sağlayacaktır.

Bitcoin’in aşağı veya yukarı yönde ani değişimler yaşadığı da bilinmektedir. Bu durumda pek çok yatırımcıyı korturan öğeler arasında yer almaktadır.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirlenir?

Kısa ve öz bir şekilde belirtmek gerekirse Bitcoin’i fiyatı temel mantıkta arz ve talep doğrultusunda belirlenmektedir. Pek çok borsada ve platformlarda işlem görmektedir. Bunlar da fiyatı belirlemede önemli bir pay sahibidir.

Bitcoin bilindiği üzere ilk olarak 2009 yılının ilk ayında piyasaya sürüldü ve o günden bu yana oldukça yüksek bir değer kazandı.

Bitcoin değeri aslında bir dizi karmaşık faktörlerden oluşur. Doların etkileri, hükümetlerin politikaları, arz-talep ve teknoloji gibi pek çok faktör onun değerini önemli ölçüde etkiler.

Arz ve talep bu noktada önemli olduğundan ötürü onun üzerinde bir miktar durmakta fayda var. Daha uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin’in perakende kabülü, Dolar karşısındaki pozisyonu, diğer pazarlara girişi, merkez bankalarının para politikaları tüm bunlar temelde arz ve talep ile alakalıdır.

Bitcoin’in az olması da onun değerini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere Bitcoin maksimum 21 milyon tane üretilecektir. Bu da Bitcoin’in değerini belirlenmede önemli etkenlerden biridir. Özellikle ilerleyen dönemlerde bu durum değerini önemli ölçüde etkileyecektir.

Pek çok şirket Bitcoin’i iyi bir ödeme aracı olarak görmeye başladı ve ödemelerini bu kripto para birimi ile almaya başladı. Özellikle büyük şirketlerin Bitcoin kullanmaya başlaması da onun değerini etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır. Benzer şekilde büyük şirketlerin kullandıktan sonra Bitcoin’in kullanmayı bırakması da onun değerini nispeten etkileyecektir.

Uzun vadeli yatırımcılar da Bitcoin’in değerine katkıda bulunmaktadır. Bu tarz yatırımcılar için çoğunlukla çok uzun vadeli bir düşünce yapısına sahiptirler. O yüzden de piyasadaki arzı azaltarak Bitcoin satın alarak depolamaya başlarlar.

Bu tarz yatırımcıların ellerinde büyük bir sermaye bulunur ve Bitcoin’in fiyatı üzerinde güçlü bir etkide bulunma ihtimalleri vardır. O yüzden de balina olarak tanımlanan yatırımcıların hareketleri de fiyatta düşüşe ya da artışa sebep olabilir. Şimdi Bitcoin’in değerini etkileyen diğer faktörlere göz atabiliriz.

Bitcoin’in Değerini Etkileyen Faktörler

  • Piyasaya çıkan yeni kripto para birimleri
  • Regülasyonlar
  • Spekülasyonlar
  • Yaşanan güncel siyasal, ekonomik vb. olaylar
  • Dolar
  • Teknoloji
  • Yapılan siber saldırılar
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir