Bitcoin Madenciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin madenciliği konusuna girmeden önce öncelikli olarak Bitcoin’in ne olduğu bilmek gerekir. Ayrıca Bitcoin madenciliğinin illegal bir şey olmadığını da belirtmek gerekiyor. En azından şu an için bu konuda konulmuş bir yasak mevcut değildir. O yüzden gönül rahatlığı ile Bitcoin madenciliği yapmanız mümkündür. Bu konuda işlemleri yetkilendirmek ve en üst seviye güvenliği sağlamak amacı ile SHA256  hash doğrulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bitcoin’in çıkarılma hızı ise, saniye başına hash olarak ölçülmektedir.

bitcoin madenciliği

Bitcoin ağı, madencilerin matematiksel anlamda güç ile çıkarılmasına katkıda bulunanlara Bitcoin vermektedir. Madenciler yapmış oldukları işlemler karşılığında Bitcoin ile ödüllendirilmektedir. Bir madencinin sağlamış olduğu bilgisayar gücü ne kadar yüksek olursa Bitcoin kazanma olasılığı da aynı oranda artmaktadır.

Madenciler Ne Yapıyor?

Madencilere ağ üzerinde yapmış oldukları işlemler karşılığında Bitcoin ile ödeme yapılır. Yapmış oldukları bu işlemler arasında işlemlerin doğrulanması yer almaktadır. Bu temelde Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur. Bu madenciler etkinliği doğrulayarak çift kullanım sorununu da önlemede yardımcı olurlar.

Çift kullanım ise bir Bitcoin sahibinin Bitcoin’in yasadışı bir şekilde iki defa kullanmasıdır. Bunu elbette ki gerçek hayatta kullandığımız paralar ile yapmak mümkün değildir.

Ayrıca Bitcoin sahibinin elindeki token dijital para biriminin bir kopyasını çıkarması ve orijinalini korurken başka bir kullanıcıya gönderme riski bulunmaktadır. Diyelim ki elinizde 100 TL’lik gerçek ve sahte bir banknotunuz var. Eğer bunu aynı dükkanda harcamak isteseydiniz kasiyer seri numaralara dikkatlice bakarsa aynı olduklarını görecektir. İşte madencilerin bu noktada yaptığı şey de budur. Kişilerin aynı kripto para birimini iki defa kullanmaya çalışmadığından emin olmak amacı ile işlemleri kontrol ederler.

Bitcoin Madenciliğine Nasıl Başlanır?

Eğer günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız öncelikli olarak madencilik ekipmanları satın almanız gerekiyor. Bitcoin’in ilk zamanlarında sıradan bilgisayarlar ile madencilik yapmak mümkündü ve günümüze göre çok daha kolaydı. Fakat günümüzde artık bunları yapabilmek pek mümkün değildir. Günümüzde Bitcoin madenciliği için özel olarak tasarlanmış ve oldukça yüksek işlem gücüne sahip olan ASIC cihazları çıkmıştır. Bu eski sistemlere göre en az 100 kat daha iyi bir performans sağlamaktadır.

Fakat bu cihazlar oldukça pahalıdır ve çok fazla elektrik tüketirler. O yüzden de zaman içinde bu madencilik içine bazı şirketler el atmıştır. Sıradan insanların bu cihazları alması gerçekten oldukça zordur. Çünkü oldukça pahalı fiyatlardan satılmaktadır ve kullanımı da aynı derecede maliyetlidir. Günümüzde bazı Bitcoin madencilik şirketleri bu işin başını çekmektedir. Elbette ki bu durum birçok kripto para kullanıcısı tarafından da eleştirildi. Çünkü bilindiği üzere Bitcoin merkezi olmayan bir sistemdir. Ancak bu şirketlerin ortaya çıkması ile birlikte Bitcoin’de bir merkezileşmeye yaşanmaya başlamıştır.

Bitcoin madencilik cihazlarını satın aldığınızda bazı Bitcoin madencilik yazılımlarını da indirmeniz gerekiyor. Günümüzde Bitcoin çıkarmak için kullanılan pek çok program bulunmaktadır. Bunlar arasında güvenilir olanları araştırarak kullanabilirsiniz.

Bu yazılımlar arasında kullanımı bazı uzmanlıklar gerektirenler olsa da Windows, Linux ya da Android için hazırlanmış daha kolay yazılımlar da bulunmaktadır. Bu uygulamalar madenciler için iş sağlar ve tamamlanmış işi alma ve sonrasında da madenci blok zincirine ve madencilik havuzuna bilgi gönderme yeteneğine sahiptir. Size en uygun yazılımı bularak madencilik yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazılımlar yalnızca Bitcoin madencilerinin giriş ve çıkışlarını blok zincirine dağıtmak ile kalmaz aynı zamanda ekipmanınızın hız, fan hızı, sıcaklık ve ortalama madenci hızı gibi istatistikleri de görüntülemek için önemlidir.

Online olarak çeşitli Bitcoin madenciliği yazılımı türleri bulunmaktadır. Her birinin de kendi içinde bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. O yüzden de herhangi bir yazılıma güvenmeden önce araştırmanızı oldukça derinlemesine ve iyi bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Bitcoin Madenine Katılmak

Artık Bitcoin çıkarmaya hazır olduğunuzda Bitcoin madenciliğine katılmanız gerekiyor. Bu havuzlar iyileştirmeleri çözmek ve ödülleri paylaşmak için birlikte çalışmakta olan madenci gruplarıdır. Eğer tek başınıza bunu yapmaya kalkışırsanız çok uzun bir süre boyunca herhangi bir şey kazanamayabilirsiniz. O yüzden de işi paylaşmak ve ödülleri daha büyük bir grup ile paylaşmak, her şeyi kendi başınıza yapmaktan ve hiçbir şey kazanmamaktan daha iyidir.

Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin madenciliğinin bir sonraki kısmı satın almış oldunuz Bitcoin’leri almanızı sağlayacak bir cüzdan oluşturmaktır. Piyasada pek çok Bitcoin cüzdanı bulunmaktadır. Bu cüzdanlar arasında en güvenilir olanları bularak kullanmaya başlayabilirsiniz. Çok daha yüksek oranda güvenlik sağlamak için donanım cüzdanları da satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden bunları kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Eğer elinizde bol miktarda Bitcoin bulunuyorsa bunları donanım cüzdanınızda bulundurmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Bitcoinler sadece bir kullanıcıya ait olan benzersiz bir adres kullanılarak bir kişinin cüzdanına gönderilemektedir. Bir Bitcoin cüzdanı kurmak için en önemli kısımlardan biri, onu herhangi bir tehdite karşı korumak ve online olmayan bir cihaza koymak ve aynı zamanda iki faktörlük kimlik doğrulamayı etkileştirmektir.

Günümüzde Bitcoin Madenciliği Karlı Mıdır?

Günümüzde yaşanılan teknolojik değişimler, özel madencilik cihazlarının çıkması, özel madencilik şirketlerinin çıkması ve Bitcoin değişken değeri ile birlikte pek çok kişi hala Bitcoin madenciliğinin karlı olup olmadığını merak ediyor.

Günümüzde Bitcoin madenciliğinin hala karlı olup olmadığını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar bilgisayar sisteminin elektrik maliyeti, bulunabilirliği ve fiyatıdır.

Bunlar ile birlikte karlı olup olmadığını anlamak için maliyet ve fayda analizi yapmak için online kar hesaplayıcılar kullanmak da önemlidir.

Ayrıca ekipman satın almak için sermayeniz olup olmadığını belirleyebilir, Bitcoin’in gelecekteki değerini ve zorluk seviyesini tahmin edebilirsiniz. Bitcoin fiyatı ve madenciliğin zorluğu azalırken çoğunlukla daha az madenci gösterir ve Bitcoinler daha kolay kazanır. Bitcoin fiyatları ve madencilik problemleri artıkça da bunun tam tersi bekleniyor. Yani daha az Bitcoin ama daha çok madenci.

Bitcoin Bulut Madenciliği

Bulut hashing olarak bilinen Bitcoin bulut madenciliği, kullanıcıların her yerden uzak veri merkezlerinde depolanmakta olan Bitcoin için çıktı satın almalarını imkan verir. Bu madenciliğin bulutta uzaktan yapıldığı manasına gelmektedir. Bu da kişilerin konaklama, elektrik maliyeti, konaklama problemleri, kurulum, ısıtma ve bakım sorunları gibi Bitcoin madenciliği yaparken karşılaşmış oldukları problemleri önlemelerine imkan tanır.

Bitcoin Bulut Madenciliğinin Avantajları

  • Ekipmanın aşırı ısınması sebebi ile herhangi bir sıkıntı ile uğraşmanız gerek yoktur
  • Sırada Bitcoin madenciliğine göre çok daha sessizdir. Çünkü herhangi bir fan bulunmaz
  • Elektrik masrafı ile uğraşmanıza gerek yoktur
  • Bitcoin madencilik ekipmanı almanıza gerek yoktur
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir