Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin ilk çıktığı günden bu yana para anlamında tüm algılarımızı değiştirmeyi başardı. O günden bu yana da iyi ya da kötü yanlarıyla medyada ve gündemde yer almaya devam ediyor. Günümüzde pek çok şirket, banka ve kurumlar Bitcoin ile ticaret yapmaya başladı. Elbette ki şu an tüm dünyada tam anlamı ile yaygın değil. Çünkü bazı ülkelerde Bitcoin ticareti yapmak yasak. Görece yeni bir teknoloji olmasından dolayı da insanların güvenmesi ve alışması oldukça zaman alıyor. Bugüne kadar Bitcoin hakkında pek çok söylendi. Ancak günümüzde hala milyonlarca insan Bitcoin ile uğraşıyor. Durum böyle olunca Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen ya da merak duyan pek çok Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyor.

Eğer çevrenizde Bitcoin ile uğraşan ve alım satımını bilen biri yoksa Bitcoin almak biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Bu normaldir, çünkü bilmediğimiz her şey başta bizlere karmaşık görünür.

Kripto Para Borsaları

Eğer Bitcoin olmak istiyorsanız öncelikli olarak güvenilir bir kripto para piyasası bulup üye olmanız gerekiyor. Şu anda dünya üzerinde bilinen en büyük iki kripto para piyasası Coinbase ve Binance’tır. Bu kripto para borsalarına üye olduktan sonra banka kartı ya da kredi kartınızı kullanarak Bitcoin alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Borsalarına Kaydolmak

Öncelikli kaydolmadan önce güvenilir bir kripto para borsası bulduğunuzdan emin olun. Ülkemizde meydana gelen Thodex olayını düşündüğümüzde üye olmadan iki defa düşünmenizde fayda vardır. Bu borsalara kendi kişisel bilgilerinizi, e-postanızı, telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. E-posta ve telefon numaraları genellikle girişte ve yapacağınız işlemlerde güvenlik amacı ile kullanılır. Böylece e-posta ve telefon numaranıza erişimi olmayan kimse sizin hesabınıza giriş yapamaz. Pek çok kripto para borsasında işlem yapmanız için ayrıca KYC denilen Kimlik Doğrulaması yapmanız gerekir. Bunu da kendi fotoğrafınız ile birlikte yapmanız gerekiyor. Bunun sebebi hem resmi kurumlardan gelen talep hem de güvenlik açısındandır. O yüzden en başta da dediğimiz gibi kimlik bilgileriniz gibi hassas bilgilerle bu borsalara üye oluyorsunuz. Bu sebepten dolayı borsanın güvenilir olup olmadığını iyi bir şekilde araştırın. Bazı sahtekar kripto borsaları insanları çekebilmek adına Airdrop kampanyaları düzenler. Yani üye olmanız karşılığında size bir miktar kripto para hediye ederler. Ancak amaçları sizin kimlik bilgileriniz ve kripto paralarınıza konmaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı güvenilir bir site bulmadan kesinlikle üye olmayın.

Kripto Para Satın Almak İçin Ödeme Yöntemi

Güvenilir bir kripto para borsası bulduktan ve kaydolup, gerekli işlemleri yapmanızın ardından karşınıza bu borsalarda genelde AL / SAT bölümü çıkar. İlk defa satın alacağınız için ilk olarak ödeme yöntemi seçmeniz ve girmeniz gerekiyor.

Ödeme yönteminizin sistem tarafından onaylanmasının ardından artık işlem yapmaya geçebilirsiniz. Eğer banka hesabı ile ödeme yapar Bitcoin almak istiyorsanız mobil bankacılıktan direkt olarak borsaya verilen adrese para transferi yapabilirsiniz. Bunun için borsadaki hangi bankalar ile 7/24 hangileri ile sadece mesai saatlerin içinde ödeme aldığına dikkat edin. Eğer EFT süresine takılırsanız paranın kripto para borsasına yatması mesai saatlerini bulabilir. O yüzden 7/24 işlem yapılabilen bir bankayı tercih etmeniz işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Paranızı kripto para borsasına TL olarak yatırdığınızda bunu artık Bitcoin’e çevirebilirsiniz. Yatırdığınız ücret 1000 TL ise bunun karşılığında o anki kura göre denk gelen Bitcoin değeri kripto para borsasının size sunduğu Bitcoin adresine yatacaktır.

Ayrıca bazı kripto para borsalarında kredi kartınız ile direkt olarak Bitcoin almanız da mümkündür. Kart bilgilerinizi girdikten sonra tıpkı online alışverişlerde yaptığınız ödemeler gibi ödeme yaparak Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bazı kripto para borsalarındaki işlem ücretlerinin çok yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu borsaların bazılarının işlem ücretleri ve komisyonları yüksek olabilir. O yüzden küçük meblağlar yatırdığınızda karşınıza çok daha yüksek miktarda masraflar çıkabilir. O yüzden borsa seçerken buna da dikkat etmeniz sizler için yararlı olacaktır.

Bitcoin Kazanmanın Yolları

Günümüzde Bitcoin kazanmanın pek çok yolu vardır. İnternet üzerinde vereceğiniz bazı hizmetler karşılığında ödeme olarak Bitcoin kazanabilirsiniz. Bazı forumlar ve siteler üzerinden bu işlemleri gerçekleştirerek karşılığında vereceğiniz hizmet ile kripto para kazanabilirsiniz. Burada kazanacağınız Bitcoin’ler için bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Bitcoin için cüzdan hizmeti veren pek çok uygulama ve site bulunuyor. Bunlar arasından güvenilir olanları seçerek Bitcoin’lerinizi orada tutabilirsiniz. Bunları nakite çevirmek için yine bir kripto para borsasına ihtiyacınız olacak. Orada sahip olduğunuz Bitcoin’leri TL’ye çevirerek banka hesabınıza çekebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinde belli bir komisyon ile Bitcoin bozdurma işlemi yapan kişiler de vardır. Bu kişilerden güvenilir birini bulup bozdurma işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu kişinin güvenilir olduğundan kesinlikle emin olun. Aksi takdirde bir dolandırılma vakası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bitcoin Muslukları

İnternet üzerinde pek çok Bitcoin musluk sitesi bulunuyor. Bu sitelerin bazıları scam denilen sahte siteler olabilir. Yani muslukları kullansanız bile ödeme almayabilirsiniz. O yüzden uzun zamandır piyasada olan güvenilir muslukları denemeniz daha yararlı olacaktır. Ayrıca bu musluklar ile yüksek miktarlarda Bitcoin kazanmanız mümkün değildir. Genellik oldukça düşük miktarlarda Bitcoin kazanırsınız. Belirli bir limite geldiğinde de bunları cüzdanınıza çekebilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin kazanmanın en verimli yolu Bitcoin madenciliğidir. Her ne kadar madencilik yapmanın kazancı yüksek olsa da aynı şekilde masrafı da çoktur. Bunun için yüksek performansa sahip bilgisayarlara ve cihazlara sahip olmanız gerekiyor. Detayları iyi bir şekilde araştırarak siz de Bitcoin madenciliği yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce bu konuda deneyimli kişilerden öneriler hatta eğitim almanız çok daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir