DAO Davası

Sözde DAO, topluluktan çok fazla yankı uyandırmakta olan bir türdü. Aynı ekip tarafından slock.it isimli Alman girişiminin arka planında oluşturulmuştu. İlk başlta insanların mülklerini Airbnb’nin merkezi olmayan bir sürümünde paylaşmasına izin vermek için akıllı sözleşmeler kullanılıyordu.

dao

DAO ilk olarak 2016 yılının Mayıs ayında başlatıldı ve aynı ismi taşımakta olan tokenlerin satışı ile finanse edildir. Bu sayede proje 150 milyon Dolar’dan fazla topladı ve tarihteki en başarılı kitle fonlaması olmayı da başardı.

Bu faktörler sebebi ile ve bunun yanında karmaşık işlevlere sahip olan bir DAO’nun ilk büyük örneği olmasından ötürü pek çok kişi tarafından blok zinciri teknolojisi için yeni bir çağın başlangıcı olarka görüldü. Proje ve başarısı konusunda herkeste çok fazla bir beklenti vardı. Fakat DAO’nun kodunda çok önemli ve ciddi hatalar bulunuyordu. Herkese açtık ve erişelebilir olduğundan ötürü de birileri bu hatalardan faydalanmanın bir yolunu bir şekilde buldu.

17 Haziran’a gelindiğinde yayınlanmasının ardından 1 ay sonra anonim bir hacker ya da hacker grubu, orijinal The DAO’nun yapısını kopyalamakta olan alternatif bir DAO için DAO’dan para çekmeye başladı. Bu durum belirlenmeden ve fon hırsızlığı durdurulmadan önce hacker projenin toplamış olduğu paranın üçte birine denk gelen 50 milyon Dolar’dan fazla Ether çalmayı başarmıştır.

DAO, blok zincirinin teknolojisini önemli ölçüde değiştirdi fakat iyi bir şekilde olmadı. Saldırı Ethereum’un bir barındırma platformu olarak itibarını ve DAO kavramını önemli ölçüde zedeledi. Aynı zamanda kod, DAO’nun özerk bir organizasyon olarak düşüncesine aykırı olan kod yasadır sloganı ile yönetilen insan müdahelesi yolu ile düzeltilmiştir.

İşin sonunda Ethereum içinde düzeltmeyi savunan kişiler ve eleştirenler arasında bir anlaşmazlık yaşandı. O yüzden de Ethereum, onu iki ağ ayıran bir hardfork’a maruz kaldı. Hata düzeltmesini içermekte olan Ethereun ve orijinal ağ olan Ethereum Classic. Zaman içinde ETH, kullanım ve piyasa değeri açısında ETC geçerek Bitcoin’in ardından piyasada en değerli ikinci blok zinciri oldu.

Fakat kodu daha çok test ederek bütün bunların önlenebileceğini bilmek de önemlidir. Bu hack bir anlamda DAO’nun gelişim tarihinde bu kuruluşların potansiyel zayıflıklarını göstermekte olan önemli bir olaydı. Bunlar da kesinlikle gelecekte DAO’lar tarafından özenle dikkate alınacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir