GridCoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde bilindiği üzere piyasada binlerce kripto para para birimi bulunuyor. Gridcoin de bunlar arasında incelemeye değer kripto para birimlerinden biridir.

gridcoin

Kripto para birimi bir anlamda geleneksel para birimlerine benzer bir mantıkta çalışır. Ayrıca sadece dijital dünyada vardır ve merkezi olmayan blockchain teknolojisi ile kontrol edilir.

Gridcoin Nedir?

2013 yılının Ekim ayında oluşturulan bu kripto para biriminin geliştirici ise Rob Halförd’dür. Bu geliştiricinin gerçek adı değil takma adıdır. Kripto para birimi alınıp satılabilir yani yatırım yapmanız mümkündür.

Pek çok kripto para birimi gibi de herkese açık bir defter kullanmaktadır. Bu yollar yapılan herhangi bir işlem izlenir, kaydedilir ve herkese açıktır. Ayrıca merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymaz. Veri paylaşımına izin vermekte olan eşler arası teknolojiyi kullanmaktadır.

Günümüzde pek çok kripto para biriminin ağı Proof of Work sistemi ile korunur. Fakat Gridcoin ağında durum biraz farklıdır. Koruması ise hibrit bir protokolden kaynaklanır. Bu da Proof of Work’ü Proof of Stake ile karıştırır. Bu da bir anlamda çift harcama problemini çözmeyi amaçlamakta olan fikir birliği algoritmasını ifade etmektedir. PoS ile PoW bir arada PoR ile sonuçlanmaktadır. Bu sayede yeni kripto paralar toplanmaktadır.

Ayrıca BOINC üzerinde yapılmakta olan işlemler gerçekleştiğinde kullanıcıları bu kripto para birimi ödüllendirmekte olan ödül sistemi kullanılmaktadır. BOINC ise küresel çapta dünyanın her yerinden insanların matematiksel problemleri çözmeye yardımcı oldukları bir platformdur. Bu ağ birkaç ayrı bilgisayarı birleştirmektedir. Bu sayede bilimsel araştırmaya adanmış olan bir ağ oluşturulmuştur.

BOINC, astrofizik, matematik, dilbilim, çevre bilimleri, moleküler biyoloji dahil pek çok farklı alandaki araştırmalarda çalışmaktadır.

Gridcoin’in en dikkat çeken özelliği blockchain teknolojisinin daha kullanışlı uygulaması olmasıdır. Bilhassa Bitcoin ile karşılaştırıldığında bu durum madencilik sürecinde daha net görülür.

Ayrıca Gridcoin çevre dostu olan bir kripto para birimi olarak görülür. Geliştiriciler en başta Bitcoin ağında yer alan büyük zorluklardan birini düzeltmeye karar vermişlerdir. Bilindiği üzere Bitcoin kendi içinde çok yüksek bir elektrik ihtiyacı talep etmektedir.

Diğer en dikkat çeken özellik ise daha öncesinde bahsettiğimiz PoR aracılığı ile kendine has fikir birliği mekanizmasına sahip olmasıdır.

Gridcoin aynı şekilde pek çok kripto para borsasında bulunmaktadır. O yüzden bunlar arasında güvenilir olanlarını bulabilir ve dilerseniz satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken kripto para borsasının güvenilir olduğundan kesinlikle emin olun. Güvenilir olmayan kripto para borsalarından uzak durmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Temel anlamda Gridcoin konusunda fikir sahibi olduğunuza göre bu noktada kripto para biriminin Bitcoin, Litecoin gibi kripto para birimlerinden de farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Onlar gibi finansal işlemlerde kullanılmasının yanında farklı alanlarda araştırmaları teşvik etmeye yardımcı olmaktadır.

Gridcoin Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmanın kendi içinde büyük riskler içerdiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Çünkü kripto para birimleri küresel çapta risklere sahiptir ve çok fazla fiyat dalgalanmalarına maruz kalmaktadır. O yüzden de fiyatları oldukça oynak bir yapıya sahiptir.

Gridcoin de her kripto para birimi kendi içinde bazı avantajlar ve dezavantajlar barındırmaktadır. Herhangi bir yatırım yapmadan önce bunları göz önünde bulundurmanız ve analizler yapmanız gerekir. Aksi takdirde çok fazla bilgi sahibi olmadan yatırım yapmanız sizin yüksek ihtimalle zarar edeceğiniz anlamına gelebilir. O yüzden kripto para birimleri hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız bu yapacağınız yatırımlarda size o kadar çok fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir