ICON (ICX) Nedir?

Günümüzde pek çok sorunu çözen binlerce kripto para birimi bulunuyor. Veri işleme kapasitesi, gizlilik, teknoloji, işlem hızı, likitide ve eğlence gibi pek çok alanda da kişilere yeni fırsatlar sunmaktadır. Genel olarak kripto para birimlerinin ortak noktası, her birinin belirli alandaki problemleri çözmek üzere tasarlanmış olmalarıdır.

Çözülmesi gereken problemlerden biri de bütün farklı kripto para birimlerinin farklı sistemler arasında kolay bir şekilde transfer için birbirine bağlanabildiği merkezi olmayan bir sistemdir. Diğer bir anlamda ICON’un yapmış olduğu şey tam olarak budur. ICON ise bu uygulamaya ilk olarak Güney Kore’de başlamıştır.

ICON, blok zincirlerinden oluşmakta olan bir blok zinciri olarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Kişisel blok zincirlerinin başka blok zincirlerine bağlanmak amacı ile kullanabileceği bir blok zinciri oluştururlar. Bu sayede bir kripto apra birimi değişiminde geçmek zorunda olmadan direkt blok zincirleri arasında aktarılabilmektedir. Ağ üzerinde, kripto para birimi ICX, merkezi olmayan bir kripto değişiminde aktarım ortamı olarak kullanılmaktadır. Bu, blok zincirindeki akıllı sözleşmeler ile entegre edilmiştir. Bancor Network’e oldukça benzerdir, fakat Bancor Newtork’ün Ethereum akıllı sözleşmesini kullanması temel farktır. Bu, değişimlerin kendi blok zinciri aracılığı ile gerçekleştiren ICON’dan çok daha pahalı olduğunu manasına gelmektedir.

Değişimlerin daha düşük bir ücretle yapılabilmesinin sebeplerinden biri, ağ üzerindeki işlemlerin doğrulanması üzerinde anlaşmaya varmak için kullanılan algoritma türü mevzu bahis olduğunda ağın, DPosS kullanmasıdır. Böyle bir algoritmayı kullanarak, ICX para birimi, bu tür projenin elektrik tüketiminin düşük olmasıyla aynı zamanda çok daha yüksek işlem hızını idare edebilecektir. Bu durum, her bir işlem maliyetinin, Ethereum ve Bitcoin’e kıyasla daha çok azaldığı manasına gelir.

C-Rep, blok zincirindeki blokları onaylamak için kullanılan ağ üzerindeki veri merkezleridir. Algoritma, madencilerin blokları çalışmalarıyla onayladığı Ethereum ya da Bitcoin kullanımı gibi Proof of Work sistemlerinden baya farklıdır. Topluluk temsilcilerinin seçimi daima devam eder. Bu sayede işlerini yeterince iyi yapmayan temsilciler direkt olarak değiştirilirler. 

Topluluk temsilcileri, ICON ağını bağlı olan topluluklar olarak da isimlendirilen farklı blok zincirlerinin temsilcileridirler.

Kripto para birimi olan ICX, İsviçre’ye kayıtlı bir kuruluş olan ICON Vakfı tarafından verilmektedir. Geliştirme ve uygulama iki Güney Koreli kuruluş arasındaki iş birliğine dayanır. BU şirketler aynı şekilde Güney Kore’nin en büyük şirketleri tarafından finanse edilerek desteklenmektedir. ICON şu ana kadar Güney Kore’de bankacılık, hastaneler, üniversiteler, menkul kıymetler ve sigortacılık gibi pek çok sektörlerde konsorsiyumlar kurmayı başarmıştır.

Blokchain platformu ise herkese açık bir yazılı olarak oluşturuldu. Kore’de hükümet yetkilileri tarafından desteklenmekte olan az sayıdaki projelerden biridir. Bu proje, Güney Kore’de en büyük ve ilk ticari blockchain projesi olarak kabul ediliyor.

ICON ağı, ICON Republic’i oluşturmakta olan topluluklar, temsilcileri ve düğümlerden meydana gelmektedir.

ICON’daki yer alan bir topluluk, aynı yönetim sistemine sahip olan farklı düğümlerden oluşan bir ağdır. Okullar, online pazar yerleri, finans kurumları ve sağlık hizmetleri ICON Republic’deki topluluklara örnek olarak verilebilir. Her bir topluluğun farklı özellikleri bulunur. Her biri aynı zamanda diğerlerinden bağımsız bir şekilde kendi kurallarına göre yönetir.

Düğümler ise, toplulukların yapı taşları gibidirler. Kararlar, yönetim ve işlemler üzerinde nasıl anlaşacaklarına karar verecek olanlardır. Her bir düğüm için yönergeler topluluğun kuralları ile belirlenmektedir.

Topluluk temsilcisi, hem ICON’un yönetim sisteminin bir parçası hem de kişisel bir topluluktan seçilmiş bir temsilcidir. Temsilci, ICON ağının yönetimiyle alakalı oylar kullanır ve işlemlerin doğrulanmasını sağlar. Sadece sisteme olumlu katkıda bulunmakta kararlı kişlier topluluk temsilcisi olma şansı elde edebilirler. ICON kendi içinde kimin topluluk temsilcisi olabileceğine karar vermekte olan IISS ismi verilen yapay zeka kontrolündeki bir puanlama sistemine sahiptir. Bir topluluk temsilcisi olarak seçilmenin yararı ise, blok zincirindeki blokların doğrulanması üzerine ICX kripto para birimi kazanabilmesidir.

Sıradan kullanıcılar ise ICON sistemine verilen bir bağlantı aracılığı ile bağlanabilirler. Fakat bu düğümler ağ üzerinde herhangi bir oy hakları bulunmaz. Yalnızca işlem yapma imkanına sahiplerdir.

Burada bahsettiğimiz bütün parçalar, kişisel ve kendi kendini yöneten toplumları birbirine bağlayan ve organize eden bir sistem olan ICON Republic’i oluşturur.

Bilindiği üzere, her bir zincir en zayıf halkasından daha güçlü değildir diye bir söz vardır. Kripto para birimleri, işlemleri gerçekleştirmenin oldukça güvenli bir yolu blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Çoğunlukla kripto paraların zayıflığı, kripto paranızı gerçek anlamda kullanmak için çoğunlukla blok zincrinin kendinde çok daha az güvenli olan kripto para borsalarına geçmeniz gerektiğidir. Kripto para birimleri ile alakalı bir hack olayı duyduysanız bu yüksek olasılıkla kripto para borsası sistemlerine yapılmış demektir. Çünkü blockchain teknolojisinin hacklenmesi neredeyse imkansızdır.

ICON ise bu konuda yeni bir çözüm önerir. Bu çözüm ise kripto paraların gereksiz hale geldiği bir sistemdir. Sistem içinde, farklı blok zincirleri arasındaki transferler ayrı bir blok zinciri üzerinde yapılacaktır. Bu, başka blok zincirlerini bağlayabilmek için özel bir şekilde geliştirilmiştir. ICON, böyle bir blok zinciri oluşturma çabasında, kişisel blok zincirleri arasındaki iletişim için bir standart oluşturmaya çalışan Blockchain Interoperability Alliance isimli bir işbirliğine katılmıştır. Bu birliktelik aynı zamanda daha çok gelişme için teknik bilgileri paylaşmaktadır. Bu da genel amaçlar etrafında birleşmektedir.

ICON’un Amacı

ICON’un temel amaçlarından biri işlemlerde daha kolay kullanılabilmesi için dünya üzerindeki blok zincirlerini birbirine bağlamaktır. Bir yerde blok zincirinin kendisinde daha az güvenli olan diğer kripto para borsalarını kullanma zorunluluğu olmadan farklı blok zincirleri arasında aktarım yapmayı mümkün kılmak istiyor. Bunun yerine ICON blok zincirinde dahili olarak kripto paraların anlık olarak değişimi için kullanabilecekleri akıllı sözleşmeler kullanacaklardır.

ICON Avantajları

Proof of Work yerine DPoS algoritması kullanıyor olmasından dolayı ağ diğer pek çok kripto para biriminde çok daha elektrik tüketimi yapar. Bunun bir diğer avantajı ise işlemler çok daha hızlı bir şekilde tamamlanıyor olmasıdır.

Bu projenin avantajlarından biri de ICX ile birlikte diğer kripto para birimlerini de saklayabileceğiniz ICONex kripto para cüzdanıdır. Aynı cüzdan içinde diğer kripto paralar da cüzdanlarını içe aktarabilmektedir. Aynı zamanda bu kripto para cüzdanı ICONick ID, kullanıcıların daha kolay bir şekilde hatırlayabilmesi için daha kolay olan kendi kripto adreslerini oluşturmaya da imkan tanır.

Bunlar ile birlikte kendi iç pazarlarında hem yetkili kurumlardan hem de iş dünyasında oldukça geniş bir destek alabiliyor olmalarıdır.

ICON Dezavantajları

ICON, 2018 yılının başında ağını başlattıktan sonra altı ay kadar sonra, akıllı sözleşmelerinin kodunda ufak fakat oldukça ciddi bir hata bulundu. Bu hatanın sonucu, ICX’i herhangi bir cüzdan aktarmanın işe yaramamasıydı. Öncelikli olarak ICX’in ödeme sistemi olarak tasarlandığı düşünüldüğünde bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu hatırlatmaya gerek yok.

Pek çok kişi, böyle bir hatanın gözden kaçırdığı için ICON’u test konusunda eksiklik sebebiyle sert bir şekilde eleştirdi. ICON’un elinde bulundurduğu çok önemli kaynaklar olmasına karşın böyle bir hatanın meydana gelmesi gerçekten de endişe verici bir durumdur.

ICON şimdilik daha çok Güney Kore pazarına odaklanmaktadır. O yüzden de bu kripto para biriminin Avrupa gibi yerlerde ödeme yöntemi olarak kullanılması yüksek ihtimalle bir miktar zaman alacak.

DPoS ise blockchain teknolojisinde hala yeni kavramlardan biridir. Bunun yanında DPoS, PoW daha karmaşıktır. Her iki algoritmanın da kendi içlerinde birtakım avantajları ve dezavantajları bulunur. Fakat teknolojinin nispeten çok fazla test edilememiş olmaması ICON için olumsuz bir durum olabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir