Kripto Para Cüzdanları

Pek çok kripto para birimini ya da Bitcoin kullanmak, almak, göndermek ya da depolamak için dijital bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Eğer kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar arasında en önemli konulardan biri de sahip olduğunuz kripto paraları güvenli bir şekilde tutmaktır. Bunların özellikle bilişim suçları, hırsızlık ve hack gibi suçlara karşı cihazınızdaki yazılım kadar savunmasız olan dijital para ile alakalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kripto para cüzdanları bu açıdan oldukça önemlidir.

kripto para cüzdanları

Kripto para cüzdanları, blockchain teknolojisi ile birlikte daha fazla artmakta olan kripto para birimlerinin piyasaya çıkmasıyla giderek büyük bir pazara dönüşmüştür. Fakat yeni çıkan pek çok dijital teknolojide olduğu gibi burada da pek çok seçenek vardır. O yüzden de bir cüzdan seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır.

Bu yazımızda, kripto para cüzdanlarının ne işe yaradığına, tam olarak nasıl bir şekilde çalıştıklarına ve güvenilir bir cüzdan için neler yapmanız gerektiğine odaklanacağız.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para cüzdanı en basit haliyle, kripto para birimlerinizi güvene almak için kullandığınız dijital bir cüzdan yazılımıdır. Günümüzde piyasadaki kripto paraların pek çoğu bir blok zinciri üzerinde çalışır. Bu da dünya üzerinde her yerden bir kullanıcı ağı tarafından işletilmekte olan herkese açık bir işlem defteridir. Eğer bir kripto para cüzdanınız var ise bu ağ ile iletişime geçme imkanına sahip olursunuz.

Kripto para cüzdanı, kripto paraları göndermenize, almanız ve saklamanıza izin verir. Bu özelliğiyle kripto para birimi için blockchain ağına yani bir anlamda işlem defterine bağlantı sağlar. Az önce bu genel muhasebenin herkese açık olduğunu söylemiştik. O halde herkese açıksa cüzdan nasıl güvence altına alınmaktadır?

Bütün kripto para cüzdanları bir anahtar çiftine bağlıdırlar. Şekilleri ne olursa olsun, sizin olan her cüzdan için bir genel anahtarınız ve bir özel anahtarınız bulunur. Bu iki anahtar da bir şekilde birbirlerine bağlıdır. Dolayısıyla biri olmadan diğerinin çalışması da mümkün değildir.

Anahtarlar e-posta adresi ve bir şifre gibi de düşünebilirsiniz. Bu noktada e-posta adresiniz bir anlamda herkese açıktır ve herkes tarafından görülebilir. Herkes de bu e-postaya gönderim yapabilir. Fakat hesaba giriş için bir şifreye ihtiyaç vardır. İşte bu mantık benzer şekilde kripto para cüzdanları için de geçerlidir. 

Farklı Kripto Para Birimler İçin Cüzdanlar

Eğer birden fazla kripto para birimine yatırım yapmayı düşünüyorsanız o halde birden fazla cüzdanı kullanmaya da hazır olmalısınız. Yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimine göre seçenekleriniz de değişecektir. Kripto para cüzdanı konusunda yatırımcılara en çok seçenek iki kripto para tahmin edilebileceği gibi Bitcoin ve Ethereum’dur.

Kripto Para Cüzdan Türleri

  • Ethereum ve Bitcoin cüzdanları
  • ERC-20 cüzdanları
  • Altcoin kripto para birimleri için cüzdanlar

Genel olarak kripto para birimleri bu şekilde kategorilere ayırabiliriz.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Bu sorunun cevabı daha çok hangi cüzdanı seçmiş olduğunuza, hangi platform üzerinde çalıştığınıza ve aynı zamanda hangi blok zincirine bağlı olduğunuza göre değişir.

Fakat bütün kripto para cüzdanları genel şu işlevlere sahip olacaklardır:

Kripto Para Cüzdanlarının İşlevleri

  • Kripto para alımı yapabilirsiniz
  • Kripto paranızı gönderebilirsiniz
  • Kripto para birimini saklayabilirsiniz

Bazı durumlarda, direkt olarak ticaretin yanında diğer kapsamlı işlevler ile bir borsaya da bağlantı olacaktır. Bir kripto para cüzdanıyla alakalı en önemli şeyin kripto paranızı güvene alması olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu noktada tasarımdan çok işlevsellik önemlidir.

Donanım cüzdanlarına istinaden, kripto para cüzdanları genellikle ücretsizdirler. Fakat göndermiş olduğunuz platformun yanında göndermiş olduğunuz kripto paranın belirlenmiş kurallara göre belirlenmiş transfer ücretini de ödemeniz gerekir. Ayrıca çoğunlukla, kripto paraları transfer etme ücreti genellikle banka transferlerinden çok daha ucuzdur.

Kripto Para Cüzdan Türleri

Şimdi piyasada yer alan farklı türdeki kripto para cüzdanlarına göz atabiliriz. Bu cüzdanlardan herhangi birini ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Masaüstü Kripto Para Cüzdanları

Masaüstü kripto para, tıpkı bilgisayarınıza yüklediğiniz Discord ya da Microsoft Office uygulamaları gibi çalışır. Yazılımı indirirsiniz ve ardından kurulumu yaparsanız. Ardından da online bir şekilde sahip olduğunuz cüzdana erişim sağlarsınız. Bu cüzdanlar daha çok güçlü bir yazılıma sahip olmak isteyen fakat donanım cüzdan istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Online Kripto Para Cüzdanları

Bu cüzdanlara online bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Fakat bunun bazı güvenlik özelliklerini kullanmanız gerekir. Böylece oturum açarak cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz. Genellikle en kullanışlı kripto para cüzdanları olarak görülürler. Bunun sebebi kripto para cüzdanlarına direkt olarak anlık erişim sağlayabilmesidir. Benzer şekilde kripto para borsalarında cüzdanlar da bu türe dahildir.

Mobil Kripto Para Cüzdanları

Mobil kripto para cüzdanları, isminden de anlaşılacağı üzere, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınıza yükleyebildiğiniz cüzdanlardır. Her an elinizdeki cihaz ile cüzdanınıza erişim sağlamak istiyorsanız bu cüzdanları kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca, bu tür cüzdanların güvenlik bakımından çok iyi şekilde korunduğundan emin olmanız gerekir. Sürekli olarak internete bağlı olan bir cüzdan donanım cüzdanlarına göre daha savunmasızdır.

Donanım Cüzdanları

Bu kripto para cüzdanı türü, bilgisayarınıza bağlanarak size güvenli bir cüzdan sağlar ve bunlar fiziksel cihazlardır. Bu tarz fiziksel cihazlardaki cüzdanlar diğerlerine göre çok daha güvenli olarak görülür.

Kripto Para Cüzdanları ve Güvenlik

Kripto para cüzdanlarındaki en büyük hususlardan biri güvenliktir. Kripto paranızı güvence altına alabilmek için sorumlu olan kişinin kendiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu cüzdanlar için mevcut özel anahtarlar, sizin yerleştirdiğiniz yer dışında herhangi bir yerde saklanamazlar.

Günümüzde yapmış olduğu yatırımları sadece anlamadıkları için kaybetmiş olan binlerce insan bulunuyor. Sadece size ait olan ve içerisinde binler lira bulunan fakat içine girmenizin tam anlamı ile imkansız olduğu bir kasayı düşünün. Eğer özel anahtarınızı kaybederseniz bir daha bu kasaya erişiminiz olmayacaktır. Kripto paraların güvenli olmalarının sebeplerinden biri de merkezi olmayan sistemler olmalarıdır. Çünkü bir banka gibi bütün bilgilerin saklandığı bir veritabana sahip değildir.

Diyelim ki özel anahtarınızı kaybettiğiniz. Bu size başka birinin yardım size yardım edemeyeceği manasına gelmektedir. Fakat pek çok kripto para cüzdanı, kaydolduğunuzda, size kurtarma ifadeleriniz olan bazı kelimelerden oluşan bir liste verir. Bu kelimeler şifreyi kaybetmeniz durumunda yeniden erişmeniz için verilmiştir. Eğer bunları bir yere kaydettiyseniz sonrasında yeniden cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz. O yüzden kripto para cüzdanı için kayıt olurken size verilen bu kelimeleri kesinlikle bir yere kaydedin. Bu güvenliğiniz için oldukça önemli bir detaydır. Bu sebepten dolayı özel anahtarınız ve size verilen kurtarma bilgilerini kaybetmemeye ve bunları özenle bir yere kaydetmeye özen gösterin. Cüzdanınızın güvenliğinden sorumlu olan kişi siz olduğunuz için bunlara dikkat etmesi gereken kişi de sizsiniz. Eğer bunları yapabilirseniz bankacılık hizmetlerinin sunmuş olduğu güvenlikten çok daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

Güncel Yazılımı Kullanın

Günümüzde neredeyse her teknoloji bilişim suçlarına maruz kalabiliyor. O yüzden de siz ve yapmış olduğunuz yatırım da böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O yüzden de daima güncel bir yazılımı kullanmanız güvenlik açısından büyük önem arz eder.

Bu hem kripto paranızı sakladığınız mobil cüzdanlar hem de masaüstü cüzdanları için de geçerlidir. Yazılımın son sürümünü kullandığınız emin ve güncellemeler sık sık kontrol edin.

Kripto para cüzdanı sağlayıcılar arasında günümüzde büyük bir rekabet vardır. Bu rekabet aslında oldukça iyi bir şeydir, çünkü her biri hizmetlerini iyileştirmek için daha çok çalışmaktadır..

Güvenlik Katmanları

Güvenlik için biraz önlem almak elbette ki bir miktar uğraştırıcı. Ancak paranız üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorsanız bunları yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

Kripto para cüzdanların yüksek oranda paranızdan kendinizin sorumlu olduğunu unutmayın. O yüzden ne kadar çok güvenlik katmanı kullanırsanız o kadar iyi olacaktır. Bunu yapmanız sayesinde hackerların paranızı çalması da iyice zorlaşacaktır. Seçmiş olduğunuz kripto para cüzdanında size sunulmuş olan bütün güvenlik özelliklerinden faydalandığınızdan emin olun. Bunlar elbette ki cüzdanınıza girmenizi bir miktar yavaşlatacaktır. Ancak tüm paranızı kaybetmektense cüzdanınıza daha yavaş bir giriş yapmanız daha iyidir.

En İyi Kripto Para Cüzdanları

Hangi tür kripto para cüzdanları olduğunu ve güvenlik için neler yapmamız gerektiğini de öğrendiğimize göre şimdi en iyi kripto para cüzdanlarının hangileri olduğuna değinebiliriz. Seçim yapmak konusunda karşınıza pek çok seçeneğin çıkacağından emin olabilirsiniz. Günümüzde yüzlerce kripto para cüzdanı bulunmaktadır.

Masaüstü Kripto Para Cüzdanları

EXODUS

Exodus, kullanıcı dostu bir masaüstü kripto para cüzdandır. O yüzden de yatırımcılar için işe yarayan geniş kapsamlı cüzdanlardan biridir. Günümüzde bu cüzdan, Bitcoin, Ethereum, DASH ve Bitcoin Cash gibi pek çok kripto para ile birlikte ERC-20 para birimlerini de desteklemektedir.

Kullanıcılarına borsa ticareti sunmak için ShapaShift denilen entegrasyonu kullanmaktadır. Bu Exodus içinde yerleştir ve kripto paralarınızı uygulamanın dışarısına çıkarmanıza gerek olmadan takas yapabileceğiniz manasına gelir. Böylece kullanıcılara problemsiz bir deneyim sağlar. Bu cüzdan aynı zamanda mobil cihazlardan da kullanılabilmektedir.

Online Kripto Para Cüzdanları

MyEtherWallet

Online kripto para cüzdanlarını kullanmak diğerine göre nispeten daha kolaydır. Aynı zamanda dünyanın her bir noktasından erişim olanağı sağlar. Bunlar ile birlikte bu tür cüzdanlarda güvenlik konusuna çok daha fazla dikkat etmek gerekir. O yüzden de online kripto para cüzdanı araştırmalarınızda eksiksiz bir araştırma yaptığınızdan emin olun.

Bu online kripto para cüzdanı ise, Ethereum için online bir kripto para cüzdanıdır. ERC-20 tokenlerini de burada kısmi olarak yönetebilirsiniz. Fakat cüzdanın öncelikli olarak Ethereum cihazlarına almak, göndermek ve depolamak amacı ile tasarlanmıştır. Diğer online kripto para cüzdanlarına göre çok daha güçlü bir güvenlik yapısına sahiptir. Üstelik bir kişinin kaydolması da oldukça kolaydır.

Blockchain Info

Bu kripto para cüzdanı, online cüzdanlar arasında en popüler olanlardan biridir. Günümüzde bu cüzdan Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimlerini desteklemektedir. Bir dizi kripto para değişimiyle iyi bir entegreye sahiptir. İlk olarak büyük ve güvenli kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu cüzdan iyi bir seçenek olabilir.

Coinbase ve Binance

Dünyanın en büyük iki kripto para borsası olarak görülürler. Fakat kesinlikle kripto paraya yatırım yapmak isteyenler yatırımlarını borsalarda saklamalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü kripto para borsaları genel olarak saldırılara oldukça açıklardır. Bu da savunmasız oldukları anlamına gelmektedir. Bu borsalarda yayınlanan kripto para birimlerinin her birine özel cüzdanlara sahip olmanız mümkündür.

Mobil Kripto Para Cüzdanları

Yapmış olduğunuz yatırımlar her an ve her yerde erişmek istiyorsanız iyi bir seçenektir. Bu evde oturmadan piyasa fiyatlarından yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Mycelium

Bu mobil cüzdan sadece Bitcoin yönetmenize izin vermekte olan bir cüzdandır. O yüzden de kripto para birimlerinin liderine yatırım yapmakta olan ve yatırımınızı çok fazla yayma planları olmayan için kullanışlı bir cüzdandır. Ayrıca bu mobil cüzdan oldukça güvenlidir ve kullanıcı dostudur.

Coinomi

Bu mobil cüzdan ile kripto para yatırımlarınızı mobil olarak güvene alabilirsiniz. Pek çok farklı kripto para birimi için pek çok işlevselliği vardır. O yüzden de yatırımlarınızı farklı kripto paralara yaymak istiyorsanız bunun oldukça kullanışlı bir cüzdandır. Uzun zamandır hizmet veren mobil kripto para cüzdanlarından biridir.

Donanım Cüzdanları

Bu cüzdanları, kripto para yatırımınız için kullandığınız fiziksel cüzdanlar olarak düşünebilirsiniz. Günümüzde borsalar ve diğer online cüzdanlara zamanla saldırılara karşı daha savunmasız hale geliyorlar. Tüm bu gelişmeler üzerine ise donanım cüzdanları daha güvenli bir hale geldiler. Bunun sebebi ise yatırımınızın fiziksel bir yerde güvence altına alınması ve online bulunmamasıdır.

Ledger Nano S

Donanım cüzdanları arasında en popüler olanlardan biri de Ledger Nano S’dir. Bu donanım cüzdanını kullanarak yatırımlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Bu donanım cüzdanı tıpkı bir USB gibidir. Bunun üzerinden bilgisayara bağlanır ve sonrasında alakalı cüzdanlarında farklı kripto paraları alma ve gönderme imkanı sağlar. Bütün işlemler fiziksel cüzdan içinde onaylanmalıdır. Bu sayede dışarıdan gelen saldırılara karşı da korunmuş olursunuz.

Genel olarak donanım cüzdanlarına göre de uygun bir fiyatta olduğunu belirtmek mümkün. Ledger Nano S, kripto para birimleriniz için taşınabilir bir kasa gibidir.

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Seçilir?

Günümüzde piyasada bulunan kripto para cüzdanlarının bazı incelemelerine sahibiz. Kripto para cüzdanları hakkında nispeten önemli bilgileri öğrendiğimize göre, artık ihtiyacınıza en uygun kripto para cüzdanını nasıl seçebileceğinize geçebiliriz.

Güvenlik ve Kullanıcı Dostu Olması

Kripto para cüzdanları mevzu bahis olduğunda kullanıcı dostu olması ve güvenli arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her ikisini de içeren oldukça kaliteli cüzdan mevcut. Fakat bazı zamanlarda ikisinden birini seçmek zorunda kalabilirsiniz.

O yüzden ilk olarak sizin için hangisinin daha önemli olduğuna karar vermelisiniz. Kullanıcı dostu olanların genellik bir tür üçüncü tarafa güvendiklerini aklınızdan çıkarmayın.

Sizlere önerdiğimiz cüzdanlar yüksek oranda kullanıcı dostu ve güvenlidir. Fakat yüksek miktardaki yatırımlarınızı donanım cüzdanlarında tutmanızı tavsiye ederiz.

İhtiyacınız Olan Cüzdanı Belirlemek

Kripto para cüzdanınızla alakalı, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmek önemlidir. Bu konuda kendinize bazı soruları sorabilirsiniz. Cüzdanınızda hangi kripto para birimlerini saklamak istiyorsunuz?

Günümüzde dünya üzerinden bütün kripto paralarla uyumlu olan bir cüzdan yoktur. O yüzden öncelikli olarak yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimin belirleyin. Yatırımınızı yaymayı düşünüyorsanız, geniş sahip bir cüzdan bulmalısınız. Tercihinize göre çok fazla kripto para birimi içeren bir cüzdan bulmak için arama yapmalısınız.

Konu hakkında sormanız gereken bir diğer soru da cüzdanınıza nereden erişmenizin gerektiğidir. Pek çok yatırımcı günümüzde dünyanın her yerinden ticaret yapmayı tercih ediyor. Eğer siz de bu şekilde yatırım yapmak istiyorsanız mobil ya da borsa tabanlı bir cüzdana sahip olmanız daha yararlı olacaktır.

Kripto para cüzdanı seçerken bunun için bir bütçeniz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Genellik kripto para cüzdanlarını çoğu ücretsizdir. Fakat bir donanım cüzdanı sahibi olmak istiyorsanız bunun için bir miktar bütçe ayırmanız gerekebilir. Uygun fiyatlara bir donanım cüzdanı sahip olabileceğiniz gibi çok yüksek fiyatlara da sahip olmanız mümkündür.

Eğer bir kripto para birimine önemli ölçüde bir yatırım yaptıysanız, paranızı güvence altına almanız gerekir. İşte o zaman maliyetli olsa da bir donanım cüzdanına sahip olmak daha mantıklı olabilir. Eğer büyük yatırımcıysanız kripto para cüzdanınızın güvenliği için para harcamaktan çekinmeyin.

Tüm bu bilgiler ışığında ihtiyacınıza göre güvenli olan kripto para cüzdanınızı seçebilirsiniz. Kullanıcı dostu olan cüzdanlar ile güvenli olanlar arasında bir denge kurmayı unutmayın. Yatırımlarınızı iyi bir şekilde planlayın ve kripto paralarınızı güvenilir olmayan cüzdanlarda kesinlikle tutmayın. Cüzdanınızın güvenliği için gerekli olan tüm işlemleri de yerine getirin. Bunları göz önüne alarak dilediğiniz kripto para cüzdanını seçebilirsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir