MazaCoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında ortaya çıkmasının ardından günümüze kadar farklı konulara, topluluklara ve fikirlere odaklanan pek çok kripto para birimi oluşturuldu. Bunlardan biri olan MazaCoin de kendine has bazı özelliklere sahiptir.

Bir aktivist tarafından oluşturulan MazaCoin yüksek oranda Kuzey Amerika Kızılderili kabilelerine odaklanmaktador. Kendi içindeki yapısı ve işleyişi bakımından da önemli riskleri içerisinde barındırmaktadır.

MazaCoin Nedir?

Günümüzde pek çok Amerikan yerlisi ve toplulukları geleneklerini korumak için çalışmalar yapmakta hatta buna yönelik alanlarda yaşamlarını sürdürmektedir. MazaCoin de işte bu düşünce baz alınarak oluşturulmuştur.

İlk olarak 2014 yılında ortaya çıkmış olan bu kripto para birimi Bitcoin kaynak koduna ve protokolüne dayanmakta olan Zetacoin’den oluşturulmuştur. Oluşturulma amacı ise Kızılderili topluluğunda kullanılmak için oluşturulmuş olan ilk kripto para olmaktır. Böylece bazı alanlarda kullanılmak için resmi döviz kuruna dönüşmeyi amaçlamaktadır.

Oglala Lakota Ulusal kabilesinin bir üyesi tarafından yaratılmıştır. Kızılderili kabilelerin finansal anlamdaki koşullarını daha iyi bir noktaya getirmek amacıyla bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pek çok kripto para biriminde olduğu gibi MazaCoin de tam anlamı ile merkezi olmayan bir mantıkla çalışmaktadır. İşlemler eşler arası ağ bazında gerçekleşir. Bunlar için de blockchain teknoloji kullanılır. O yüzden de bütün işlemler herkese açık bir şekilde kaydedilir.

Bu noktadaki temel mantık yerel para birimlerine bağlı kalmayarak daha hızlı ve düşük maliyetli transferler için mevcut teknolojiyi kullanmaktır. Depolanması ise dijital ya da basılı da olabilen kendi cüzdanların yapılmaktadır.

MazaCoin Avantajları

Kripto para biriminin en büyük avantajı gelir dağılımına odaklanan sosyal bir karakteri içeriyor olmasıdır. Günümüzde pek çok Kızılderili topluluğun yoksulluklardan etkilenmektedir. Bu kripto para birimi gruplar arasında ödeme konusunda işlev görme amacı gütmektedir. Aynı zamanda madencilik ve doğrulama sürecinde belirli bir güvenlik düzeyini garanti etmekte olan Bitcoin protokolüne sahiptir. MazaCoin aynı zamanda bu azınlık halklara ve topluluklara egemenliklerini sağlamada yardımcı olabilir. Fakat bu da bir anlamda bu topluluklarda başarılı bir şekilde benimsenmesine bağlı bir durumdur.

MazaCoin Dezavantajları

Birçok kripto para biriminde olduğu gibi tam anlamı ile ademi merkeziyetçi bir politika izlemesi MazaCoin hakkında bir miktar güvensizlik yaratmaktadır.

Ayrıca birçok yerli topluluğun internete erişimi bulunmamaktadır. Bu da bir anlamda MazaCoin’in yerli halka ulaşması konusunda bazı soru işaretlerini beraberinde getirir. Ayrıca insanların fiziksel anlamda paralarını kullanabilecekleri de bir bankaya sahip olmaları da gerekmektedir.

Bazı yerli topluluklarda özellikle de yaşlı kesimde bir direniş mevcuttur. Bunun dışında ABD Federal Hükümeti’nin duruşuna yönelik riskler bulunmaktadır. MazaCoin’in benimsenmesi toplulukların, devletten gelen ve Dolar olarak yapılan yardımları kaybetmesine sebep olabilir.

O yüzden de fikir oldukça güzel ve gelişmeye açık olsa da bu noktaların gözden kaçmaması gerekir. Sonuç olarak bunlar kripto para biriminin resmi para birimi olacağı bir ekosistem oluşturma fikrinde kullanımı yavaşlatacak bazı problemlerdir.

MazaCoin’in Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı

Bu kripto para biriminin en temel farklarından biri madencilik sürecinde ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlarda PoW doğrulama modeli kullanmıştır. O yüzden de işlemleri doğrulamak için hesaplama kaynaklarına sahip olmak gerekmektedir.

Aynı zamanda kripto paralar söz konusu olduğunda Bitcoin’den daha az karmaşık kaynaklar gerektirmektedir. Diğer önemli kısım ise kripto para biriminin sayısı ile alakalıdır. Bitcoin’den farklı olarak maksimum bir sayıya sahip değildir.

MazaCoin Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde pek çok dijital para biriminde olduğu gibi MazaCoin’e sahip olmak için kripto para borsasında hesabınızın olması gerekmektedir. Bunun için de araştırma yaparak MazaCoin’in hangi borsalarda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Araştırmanızı yaparken MazaCoin satışı yapan kripto para borsasının güvenilir olup olmadığından kesinlikle emin olmanız gerekir. Sonrasında üye olarak banka hesabınızdaki parayı bu borsaya aktarabilirsiniz. Ancak direkt olarak MazaCoin almanız için ilk başta Bitcoin almanız gerekebilir. Sonrasında Bitcoin ile MazaCoin satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

MazaCoin, Kuzey Amerika yerlileri tarafından kullanılmakta olan ilk kripto para birimi olarak karşımıza çıkar. Kendi içinde iyi bir amaca hizmet etmeyi amaçlamaktadır ve bir anlamda kripto para tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bu kripto para birimine yatırım yapmayı düşünüyorsanız kendi içinde taşıdığı riskleri ve avantajları bilmek size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir