Aeon Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2014 yılının Temmuz ayında oluşturulan Aeon Coin kripto para biriminin geliştiricilerinin kim oldukları belli değildir. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi günümüzde bazı kripto para birimlerinin geliştiricilerinin kim oldukları belli değildir.

aeon coin

İlk olarak böyle bir kripto para birimi oluşturma fikrini ortaya atan kişi ise Bitcointalk forumunda kendisini Aeon olarak tanıtmış bir kişidir. Kendisi 2015 yılının Mart ayına kadar projeye liderlik etmiş ve sonrasında ayrılmıştır. Ardından bu liderliği Smooth isimli biri devralmıştır.

Bu kripto para biriminin en ayırt edici özelliklerinden biri Monero’nun daha kullanışlı bir hali olmasıdır. Monero ile bir ilişkisi olduğunu düşünülüyor. Bir noktada Aeon’u oluşturan kişinin Monero için çalıştığını düşünenler de mevcuttur.

Ancak Aeon’un Monero’dan belirli başlı farkları vardır. Aeon’da madencilik süreinde daha az işlem gücü gerekir. Bu kadar o kadar azdır kki ilerleyen dönemlerde mobil cihazlarda da bile çıkarabileceği düşünülmektedir.

Bunlara ek olarak bu kripto para birimi kullanıcıların işlem takibine karşı çok daha güvenli olmasıyla da öne çıkmaktadır. Bu da bir noktada gönderici ve alıcıların kim olduğunu belirlemenin neredeyse imkansız olduğudur.

Aeon Coin Fiyatı

Aeon, 2021 yılında dolaşım halindeydi ve piyasa değeri yaklaşık olarak 6 Milyon Dolar’dı. 2018 yılının bşaında 9 Dolar’ı geçmeyi başarmıştı. Ancak 2021 yılına 5 Dolar gibi bir seviyede başlamıştır.

Aeon Coin Çalışma Mantığı

Pek çok kripto para biriminde olduğu gibi bu kripto para birimi de  blok zinciri ağını kullanmaktır. Bu da kendi içinde kapatıldığı anda bir has oluşturmakat olan veri bloklarının oluşumunu içermektedir. Karma ise blokta bulunan bütün verilere dayalı bir şekilde oluşturulmuş dizedri. Bu onu eşsiz bir imza yapar. Yani bir noktada parmak izine benzerdir. Küresel çapta bulunan her bir bilgisayar ise bu veri kaydı ve doğrulama sürecinde madenciler gibi hareket etmektedir. Bunların karşılığında da ödül olarak Aeon kazanırlar.

Kendi blok zincirinde kullanılmakta olan teknoloji ise Crypto Note Lite olarak bilinmektedir. Bu Bitcoin’den çok daha az işlem gücü gerektiren iş kanıtı algoritması olarak karşımıza çıkar. Böylece işlemler çok daha çabuk bir şekilde tamamlanmış olur.

Fakat bu projenin en belirgin özelliği gizliliktir. Pek çok kripto para biriminde olduğu gibi işlemler herkesin görebileceği deftere kaydedilmektedir. Fakat bu kayıtlar şifreli olarak yapılırlar. O yüzden de işlemi yapan kişilerin kimliğinin bulunması imkansızdır. Böyle bir şifreleme, pek çok düğümün yani Aeon ağının parçası olan bilgisayarların katılımını gerektirmektedir.

Aynı zamanda mevcut para birimleri ve işlemler ile alakalı dosyaları içermekte olan Aeon cüzdanı 24 güvenlik kelimesini içermektedir. Yedekleme konusunda ihtiyacınız olacağından ötürü bunları çok daha güvenli bir yerde tutmanız sizler için daha faydalı olacaktır. Cüzdan içinde saklanmakta olan dosyalar şifrelenmektedir. Bu da bir noktada onları çalınmaları halinde işe yaramayan bir hale getirecektir.

Aeon Coin’in Diğer Kripto Para Biriminden Farkları

Pek çok kripto para birimi Aeon da doğrulama ve veri kaydı amacı ile blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Fakat burada farklı olan noktada kaydın Bitcoin’deki gibi yapılmıyor olmasıdır. Bilgiler sadece şifrelendikten sonra girilmektedir. Böylece işlemlere dahil olan kullanıcıları tanımlamak neredeyse imkansız hale gelir. İşte gizlilik konusundaki bu özeninden dolayı Aeon daha çok Monero’ya benzemektedir. Fakat ondan farkı ise verileri kaydetmek ve doğrulamak için daha işlem gücü gerektiyor olmasıdır.

Aeon Coin Avantajları ve Dezavantajları

Bir kripto para birimin hem avantajlarını hem de dezavantajlarını bilmek size oldukça fayda sağlayacak ve yatırımınız var ise size pek çok fikir sağlayacaktır.

Bu kripto para biriminin en büyük avantajı sahip olduğu giziliğidir. Bu gizlilik pek çok kişinin de Aeon’a yönelmesine sebep olabilir. Fakat madencilik konusunda katılan kişilerin belirli bir seviyenin üstünde teknik bilgi bilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Aeon Coin, Monero kadar da popüler değildir. Bu da Aeon’u kullanan ve işbirliği yapan kişilerin sayısının daha az olduğunu gösterir. Aynı zamanda madencilik ödülü de zamanla azalıyor gibi görünüyor.

Nispeten temel anlamda Aeon Coin hakkında az çok fikir sahibi olmanız sizlere kripto para birimleri konusunda çok fazla şey katacaktır. Ne kadar çok altcoin hakkında bilgi sahibi olursanız bu sizin için o kadar faydalı olacaktır. Fakat yatırım yapmadan önce alacağınız riskleri iyi bir şekilde analiz etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir