Filecoin Nedir?

Filecoin son dönemlerin en çok dikkat çeken kripto para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde teknolojisiyle entegre bir şekilde ilerleyen proje gün geçtikçe daha fazla insana ulaşmaya devam ediyor.

filecoin

Merkezi olmayan bir veri depolama ağı olan Filecoin daha güvenilir bir depolama ya da kurtarma ağı oluşturmayı amaçlayan ve bunun için de FIL kripto para birimini kullanan bir ağdır. Bu ağı kullanmak isteyen kişiler dosyalarını ağı daha iyi bir yer haline getirmek görevinde olan depolama madencilerinde depolamak amacı ile FIL ile ödeme yaparlar.

Bu sistem bir yerde daha geleneksel depolama ve yedekleme ile uğraşmanın zorluğundan kaçınmak ve otoritelerin sansürlerinden uzak durmak isteyen kişiler tarafından kullanılır.

Ağ içinde kullanıcılar dosyalarını depolama madencilerinde depolarlar. Bunun için de FIL ile ödmeme yaparlar. Depolama madencileri ise dosyolar depolamaktan ve bunların doğru bir şekilde saklandıklarını kanıtlamakla görevli olan bilgisayarlardır. Yani bir anlamda dosyalarını depolamak isteyen ya da dosyalarını saklamak için gelir elde etmek isteyen herhangi biri Filecoin’e dahil olabilir.

Bu noktada kullanılabilir depolama alanın ve bunun fiyatının tek bir kuruluş ya da şirket tarafından kontrol edilmediğini de belirtmek mümkündür. Onun yerine Filecoin kullanıcılara her insanın dahil olabileceği dosyoları depolama ve alma için bir pazar sunar.

Filecoin Çalışma Mantığı

Filecoin’in çalışma mantığı temelde Dropbox’a benzerdir. Ancak buradaki en önemli fark blockchain teknolojisi ile desteklenmesidir. Ayrıca ağ içinde depolama yapmak isteyen kişilerin bunun için madencilere ödeme yapması gerekmektedir. Bu noktada ödeme fiyatı konusunda madenciler birbirleriyle rekaber halindedir. Böylece en uygun fiyatı sunmak için birbirleriyle aslında rekabet ederler. Bu mantık dahilinde depolama hizmetinin çok daha ucuz olacağı düşünülmektedir.

Ayrıca madenciler pek çok açıdan depolama sağlamaları için teşvik edilir. Çünkü Filecoin’den bu hizmetlerinin karşılığında ödül alma gibi şansları bulunmaktadır. O yüzden ne kadar çok depolama hizmeti sunarlarsa o kadar çok ödül kazanma şansları da artacaktır. Ancak bunları kazanmak da sanıldığı gibi ücretsiz değildir. Çünkü madenciler depolayacakları verileri ve bunları o süre boyunca güvenilir bir şekilde yapabileceklerini kanıtlamak için yoğun bir süreçten geçerler. Eğer bunu yapmayı başarırlarsa yeni bloklar oluşur. Bunun karşılığında da ağ ödülü ve işlem ücretlerine sahip olabilirler.

Filecoin’in Önemi

Filecoin günümüz teknolojisinin geldiği noktada önemli bir hizmeti insanlara sunmaktadır. Piyasada görmüş oldukları bir soruna çözüm getirmektedirler. Bu bir kripto para birimi için oldukça önemli bir özelliktir. Bilindiği üzere günümüzde herhangi bir soruna çözüm olmayan kripto para birimleri de bulunmaktadır. Ancak Filecoin önemli bir soruna güvenilir bir şekilde çözüm bulmak için yola çıkmıştır.

Filecoin ilerleyen dönemlerde çok daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Şimdiden pek çok kişi tarafından ilgi gören bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir