Enjin Coin Nedir?

Enjin Coin özellikle oyun sektörünü pek çok açıdan değiştirmek amacı ile oluşturulmuş olan bir blockchain platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Blockchain tabanlı olan oyun ürünleri sağlamaktadır.

enjin coin

Günümüzde Enjin çok fazla ilgi gördü ve gün geçtikçe daha fazla kişi bu projeye ilgi gösteriyor. Günümüzde 20 milyonun üzerinde oyuncunun sevmiş oldukları oyunların çevresinde sanal alanlar ve topluluklar oluşturmasına olanak sağlayan Enjin şirketi tarafından oluşturulmuştur. Ethereum blockchain’in oluşturulmuştur ve Enjin Coin şu an var olan platformu blockchain oyunlarını geliştirme moturuna doğru genişletiyor. Bu şirket Singapur merkezlidir ve 2019 senesinde Samsung ile ortaklık da yapmıştır. Yapılan bu ortaklık ile Galaxy S10 modellerine entegre edilmiştir. Bu ortaklığın yayılmasının ardından Enjin Coin’in fiyatında önemli bir artış yaşanmıştır.

Oyun sektörü gün geçtikçe büyümeye devam ediyor ve günümüzde oldukça büyük bir endüstri haline gelmiştir. Bu platform ise oyun içi öğelerini simgeleyerek daha fazla oyuncu arasında ticareti geliştirmek ve daha pek çok açıdan oyun dünyasına katkı sağlamak amacı ile oluşturulmuştur.

Enjin Coin’in toplamda 1 milyar ENJ kaynağı bulunmaktadır. ENJ, Ethereum blockchain’i üzerinde değiştirilebilmektedir. Bir ERC- 20 tokeni olarak karşımıza çıkar ve hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez olan ERC-1155 akıllı sözleşmesini de desteklemektedir.

Bu coinin ICO’su ilk olarak 2017 yılında yapıldı ve bunun sonucunda 22 Milyon Dolar değerine yakın Ethereum toplandı. Bu sayede toplam arzının neredeyse % 80’i satılmıştır. Kalan kısmı ise ekip, yatırımcılar ve şirket arasında paylaşılmıştır. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde ise proje 35 Milyon Dolar toplamayı başarmıştır.

Fakat ENJ madenciliği yapılmamaktadır. Kişiler ERC-1155 varlıkları oluşturduklarında yok edilmektedir. Günlük bazda yaklaşık olarak 7 milyon Dolar değerinde ENJ alınıp satıldığı bilinmektedir. ENJ günümüzde pek çok kripto para borsasında da bulunmaktadır. Bunların yanında ekip Enjin Akıllı Cüzdan’ı geliştirmiştir.

Bilindiği üzere blogcular WordPress’i kullanmaktadır. Enjin de ilk çıktığı günden bu yana oyuncular için adeta WordPress’in blogculara sunduğu gibi bir katkı sunmaktadır. Burası oldukça büyük bir oyuncu ekosistemidir. Kendi içinde dijital pazar yeri, sohbet yerleri, ticaret ve daha pek çok özellikler bulunmaktadır.

Enjin bir anlamda platformlar arasında dijital ürünlerin değişimini ve gelişimini sağlayan oyun topluluğu ve bunun geliştirilme platformudur. Hedeflediği nokta net bir şekilde video oyun sektörüdür. Geçmiş dönemdeki çalışmaları ve yeni dönemde teknolojiye ve gelişmelere göre hareket ediyor olmaları da bunun en önemli göstergelerinden biridir.

Enjin Coin Avantajları

Her şeyi ötesinde Enjin bu piyasaya girmeden önce de pek çok avantajı bünyesinde barındırıyordu. Çünkü elinde küresel çapta büyük bir kitleyi barındırıyordu. Küresel çapta Enjin, 20 milyonu aşan oyuncudan oluşan bir topluluktu. Bu topluluğa kripto para ve blockchain işlevselliğini getirmeden önce de bir pazar yeriydi. Diğer bir avantajı ise oldukça yyaıgn bir cüzdan ve borsa desteğine sahip olan ERC-20 tokeni olmasıdır. Bunun yanında ERC-1155 akıllı sözleşmesini desteklemesi önemli bir avantajdır.

Küresel markalar ile ortaklıklar yapıyor olması da Enjin’e karşı olan güveni artırmaktadır. Bu ortaklar arasında Samsung, PC Gamer ve Unity gibi önemli markalar bulunuyor. Bunun yanında pek çok e-Spor markasıyla da işbirlikleri bulunmaktadır. Tüm bunlar blockchain tabanlı sürümler ile pek çok oyun geliştiricisini de kendilerine çekmesine sebep olmuştur.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde Enjin oyun endüstrisinde oldukça büyük bir gücü elinde bulunduruyor demek mümkündür. Üstelik bundan bağımsız bir şekilde de oyun sektörü büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu yaygınlaşmanın artması ile birlikte Enjin önemli bir boşluğu da kapatabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir