Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland son yılların en çok dikkat çeken projeleri arasında yer almaktadır. Platform kullanıcıların uygulamalar oluşturmasını ve bunlar üzeirnden para kazanmasını sağlar.

decentraland

Ethereum blok zinciriyle desteklenen bir sanal gerçeklik platformudur ve bu sanal dünyada kişiler sonrasında gezebilecekleri, inşa edebilecekleri ve maddi gelir elde edebilecekleri alanlar satın alabilmektedir.

İlk ICO’su 2017 yılında yapılmıştır ve 24 Milyon Dolarlık bir coin arzını piyasa sürmüşlerdir. İlk olarak 2019 yılında BETA sürümü sonrasında ise 2020 yılının ilk yıllarında tam sürümü halka sunulmuştur. O günden bu yana bireyler, bilgisayarlarında yer alan LAND alanlarında oyunlar, üç boyutlu sahneler ve etkileşimli tecrübeler oluşturmuşlardır.

İki ayrı token kullanılmaktadır ve bunlar da LAND ve MANA’dır. MANA ise bir yerde takas edilemeyen ERC-721 LAND tokenlerini almak için yakılması gereken bir tokendir. MANA tokenleri Decentraland pazarı içinde ödeme yapmak için kullanılabilmektedir.

Decentraland bir yerde filmi de çekilmiş olan Ready Player One’da yer alan Oasis gibi bir sanal dünyadır. Bilindiği üzere bu eserin yazarı ise Ernest Cline’dir. Burada kullanıcılar birbiriyle bağlantu kurabilir, etkileşime girebilir, içerik üretebilr ve oyun oynayabilirler. Ayrıca sanal dünya içinde pek çok ekonomik işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Böylece bu sanal dünyada sanal bir ekonomi oluşturulmuştur. Bu daha çok Second Life’a benzer gibi görünüyor olsa da onun aksine herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmemektedir.

MANA Ne İşe Yarar?

MANA daha önce de bahsettiğimiz gibi Decentraland üzerinde pek çok amaç için ödeme olarak kullanacağınız bir tokendir. Bu tokenler ise ERC-20 standardında Ethereum üzerinde yaratılmıştır. MANA’yı fiat birimleri ya da diğer kritpo para birimleri ile satın almanız ya da satışını gerçekleştirmeniz mümkündür.

Decentraland Kurucuları

Projenin kurucuları Estaban Ordano ile Ariel Meilich’tir. Birlikte ortak bir şekilde projenin liderliğini üstlenmişlerdir. Bunun yanında projede Silikon Vadisi’nin tanınan isimlerinden biri olan Charles River Ventures de analist olarak projede görev almıştır.

Esteban Ordano kripto para birimi üzerine çeşitli çalışmalarda yer almıştır. Kendisi bir yazılım mühendisidir ve aynı zamanda Matic Network’te danışman olarak çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Smart Contrat Solutions isimli akıllı sözleşme geliştirme üzerine de firması bulunmaktadır.

Esteban Ordano ile Ariel Meilich günümzde projenin liderleri değillerdir ancak Decentraland Vakfı ile projenin gelişmesi için katkıda bulunmaya devam etmektedirler.

Gelecek yıl, MANA için bazı değişiklikler yapılacak ve bunlar oylamaya sunulacaktır. Bu değişimler içinde Estates ve LAND’i yükseltmek, LAND müzayedelerinin özellikleri, topluluk tarafından işletilmekte olan sunucuların eklenmesi, değiştirilmesi, yen giyelebilir cihazların eklenmesi gibi daha pek çok özellik için oylama yapılacaktır.

Decentraland Ağının Güvenliği

MANA daha önce de bahsettiğimiz gibi ERC-20 tokenidir. Yani Ethereum blok zincirine dayanır. Bu da saldırılara karşı koruma sağlamak için binlerce düğümün yanında oldukça büyük bir merkezi olmayan ağ tarafından güvence altına alındığı anlamına gelir.

Decentraland (MANA) Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde pek çok kripto para piyasası MANA satışı ve alışını gerçekleştirmektedir. Bu kripto para piyasaları arasında güvenilir olanlardan birine üye olabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında madencilik yaparak da MANA sahibi olmanız mümkündür. Madencilik için detaylarını iyi bir şekilde araştırmanız ve nispeten konu hakkında detaylı bir bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. O yüzden MANA’ya sahip olmanın en kolay yolu kripto para piyasasından satın almaktır. Bunun için kripto para piyasalarını kullanabilir ve fiat para biriminiz ya da kripto para biriminiz ile satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir