Cosmos (Atom) Nedir?

Blok zincirlerinin interneti olarak anılmakta olan Cosmos projesinin kripto para birimi se ATOM’dur. Son dönemlerin en dikkat çeken kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

cosmos

2020 yılının Mart aylarında ATOM en düşük seviyesini gördü. Ondan sonraki beş ay içinde ise sahip olduğu en yüksek değere ulaşmış ve % 600’ün üzerinde değer kazanmayı başarmıştır.

ATOM bir noktada Cosmos’un oluşturan en küçük parça olarak karşımıza çıkar. Cosmos bir noktada birbirinden farklı ve merkezi olmayan ağların aralarında iletişim kurmasına olanak sağlar. Sahip olduğu bu özellik hem de yatırım yapan kişiler hem de geliştiriciler için de pek çok potansiyelin önünü açmaktadır. Eğer gelecekte blok zinciri paranın geleceğinin bir parçası olacak böyle bir durumda birlikte çalışabilir olması da önemli bir gelişme olacaktır.

Cosmos Kurucuları

Cosmos, Jae Kwon’un kurmuş olduğu Tendermint isimli şirket tarafından oluşturuldu. 2019 senesinde 100 milyon Dolar’a yakın değerde token satışı ile 17 Milyon Dolar’lık fon almayı başarmıştır.

Bu projedeki amaç daha kişiselleştirilmiş olan yönetişim modelleri ile beraber çalışabilir bir blok zinciri oluşturmaktadır.

Jae Kwon ile birlikte projeye katkıda bulunan kişilerden biri de Zaki Manian’dı. Fakat ikili kurucu ekibin de dağılmasına sebep olan bazı anlaşmazlıklar yaşadılar. Fakat bu iki isim de hala projeye ayrı bir şekilde katkı sağlamaya devam etmektedir.

Projenin ilk lansmanın bu yana neredeyse üç sene geçti ve bu süre zarfından Cosmos pek çok iniş ve çıkışlar yaşadı.

Bunlara ek olarak bilindiği üzere Cosmos, Ethereum ya da Bitcoin’deki gibi bir iş kanıtı konsensüs algoritmasını kullanmamaktadır. Bu noktada işlemleri doğrulamak amacı ile birbirleri ile rekabet etmekte olan kişiler yerine Tendermint BFT algoritmasını kullanır.

Cosmos günümüzde Ethereum, Hyperledger ve Cardano gibi projeler ile rekabet etmektedir. Blockhain olarak Cosmos diğer blok zincirlerini birbirine bağlar ve onlar ile iletişim kurabilir Cosmos Hub ile blok zincirleri arasında çalışabilirliği sağlayabilir.

Cosmos gerçek anlamda pek çok açıdan piyasa yenilik getirebilecek projeler arasında yer alacaktır. Ancak günümüzde de bu tarz projelerin geldiği görülmektedir. Bunlar arasında gelişmelere ve teknolojiye en çok ayak uyduran çok daha fazla ön plana çıkacak gibi görünüyor. Elbette piyasada bu konularda seçeneğin artması kendi içinde de pek çok yeniliğin ve çözümlerin de etkeni olacaktır. Bu açıdan bakıldığında Cosmos da önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle farklı fikirlerin ve düşüncelerin bir araya geldiği bu proje bu açıdan büyük önem arz ediyor. Projenin kurucuları arasında bir anlaşmazlık yaşanmış olsa da projenin ana fikrine uyan bir şekilde birbirilerinden farklı düşünen bu kurucular hala projeye destek vermeye devam etmektedir. Bu açıdan bakıldığında gerçekten de Cosmos’un amacına uygun bir davranış olduğunu söylemek mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir