Civic Coin Nedir?

Civic Coin, bir anlamda blockchain teknolojisinden faydalanarak dijital kimlikleri daha iyi bir şekilde işlemesi ve yönetilmesi için oluşturulan bireysel bir kimlik doğrulama protokolü olarak karşımıza çıkar.

civic coin

Tıpkı pek çok ürünün tedarik yönetimine katkı sağlamakta olan projelerdeki gibi bu proje de küresel çapta kişilerin ya da endüstrilerin çok daha ucuz, etkili ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulama yöntemine sahip olmasını sağlıyor.

Günümüzde KYC denilen doğrulama işlemlerinin ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz. Bu tür şeyler kripto para piyasasına üye olduğunuzda, herhangi bir banka hesabı açtığınızda ya da buna benzer işlere dahil olduğunuzda karşınıza çıkar. Bunun için kimliğinizi bir şekilde kanıtlamanız ve işin sonunda da doğrulamanız gerekir. Almış olduğunuz hizmete bağlı olarak, kurumlar sizden doğrulama için zaman isterler. Bunun süresi duruma göre günler hatta haftalar boyunca sürebilir.

İşte bu noktada Civic sahip olduğunuz kimlik bilgilerinin herhangi bir hizmet için aynı şeyleri defalarca vermenize gerek kalmadan blok zinciri içinde kontrol edilmesine imkan tanır. Yani bu probleme yeni teknoloji ile çözüm sunar.

Civic Ağı Nasıl Çalışır?

Civic’in çalışma mantığı daha çok kullanıcı olan bireyler, doğrulayacılar ve hizmet sağlayacılar çerçevesindedir. Bireyler kimliklerini kaydetmek için Civic Secure Identity uygulamasını kullanır ve böylece işlemleri çok daha güvenli ve kolay bir hale getirir.

Doğrulayacılar ise herhangi bir kimliğin blockchain üzerinde gerçekliğini doğrulama görevini yerine getirirler. Bu proje Ethereum blockchain üzerine oluşturulmuştur. O yüzden de denetleme için de akıllı sözleşmeler kullanılır.

Civic’i kullanmak için Güvenli Kimlik uygulamasını kullanmış olduğunuz cihaza indirmeniz gerekir. Bu uygulamayı indirdikten sonra adınız, adresiniz, kimlik numaranız vb. pek çok bilgiyi girmeniz gerekir.

Tüm bu bilgiler üçüncü taraf bir cüzdan tarafından verilmekte olan özel anahtar ile şifrelenmektedir. Özel anahtar kullanıcılar ile Civic arasında bir tampon görevi görür. Bu da bir anlamda Civic’in kişisel bilgilerinize sizin izniniz olmadan erişemeyeceği anlamına gelir.

Fakat temelde Civic sizin kişisel bilgilerinizi blok zincirde direkt olarak saklamaz. Onun yerine referans amacı ile bu bilginin tasdiklerini saklamaktadır.

Civic Kurucusu

Bu projenin kurucusu ise Vinny Lingham’dır. Daha öncesinde pek çok e-ticaret girişimi bulunan bu girişimciden ve onun ortaklarından çıkan bir projedir. Aynı şekilde projenin diğer kurucu ortaklarından biri ise Jonathan Smith’dir.

Civic Coin nispeten yeni bir kripto para birimidir. Gelecek dönemlerde teknolojinin seyrine göre fiyatı pek çok açıdan değişebilir. Elbette ki fiyatını etkileyen tek faktör teknoloji değildir. Dünya çapında yaşanan gelişmeler, haberler ve sosyal medya dahil pek çok faktör Civic Coin’in fiyatını etkileyebilri. İlerleyen dönemlerde bu projenin ve kripto para biriminin nasıl bir noktaya geleceğini ise detayları ile birlikte göreceğiz. Proje hakkında yeni gelişmeler yaşandıkça da bunları sizlere aktaracağız.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir