Algorand (ALGO) Nedir?

2019 yılının Haziran ayında hayatımıza girmiş olan Algorand, bir MIT profesörü tarafından oluşturulmuştur. Silvia Micali bu kripto para biriminin geliştirilmesinde öncü olan isimdir.

algorand

Algorand işlem hızını ve ölçeklendirmeyi artırur. Aynı zamanda sert çatal ihtiyacını ortadan kaldırmak amacı ile hazırlanmış olan olan açık kaynaklı bir ağdur. Saniyetde 1000 işlem yapılması mümkündür. Böylece bu sayede anlık doğrulamaları sonuçlandırabilir. ALGO ise İşte bu ağın kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kripto para birimi, hem buna sahip olanları hem de bloktaki üretici kişileri teşvik etmek amacıyla kullanılır. Temelde amaç güvenlik, ölçeklendirme ve ademi merkeziyetçiliğin bir arada olabileceği daha işlevsel bir ortam yaratmaktır.

Algorand (ALGO) Fiyat Geçmişi

Daha önce bahsettiğimiz gibi Algorand 2019 senesinde piyasa sürülmüştü. İlk piyasaya sürüldüğünde fiyat 1,60 Dolar’dı. Sonraki ay içinde fiyatı 1,50 Dolar’a düşme eğilimindeydi ve o ay boyunca 1 Dolar’ın altında işlem görmeye devam etti. Sonrasında 0,50 Dolar’a düşerek en düşük seviyesini gördü.

2019 yılının Ağustos ayına geldiğimizde ise 0,80 Dolar’a yeniden çıkmış olsa da yılın sonuna kadar 0,20 civarlarında olduğu en düşük seviyesine inmiş oldu.

2020 yılının Mart ayında ise 0,10 Dolar gibi tarihinin en düşük seviyesini gördü. Nisan ayında bir miktar toparladı ve Temmuz ayında 0,30 Dolar’ın üstüne çıkmayı başardı. Bu yükselişi devam ettirmiş ve Ağustos ayına kadar 0,50 Dolar’ı yakalamıştır. 2021 yılının Ocak ayında ise 0,40 Dolar olarak karşımıza çıkmaktadır.

2021 yılında ALGO kripto para piyasalarının büyük bir patlama yaşaması ile birlikte kripto para birimi hızlı bir şekilde 1 Dolar’a kadar yükseldi. Sonrasında ise tekrar düşmeden 1,67 Dolar değerine kadar ulaşmıştır.

Algorand (ALGO) Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Her kripto para biriminde olduğu gibi ALGO’nun fiyatını pek çok faktör etkileyebilmektedir. Bilindiği üzere bu kripto para biriminin 10 milyarlık sabit bir arzı bulunmaktadır. Bu arz ise değişmez bir özellik olarak karşımıza çıkar. Bu tıpkı Bitcoin’in 21 Milyon arzı gibidir ancak ona göre çok daha fazladır. En yüksek arzına ise ALGO’nun 2030 senesinde çıkması beklenmektedir.

Bu kripto para biriminin değeri ekonomi, siyasi, sosyolojik daha pek çok küresel gelişmelerden etkilenebilir. Özellikle yapılan haberlerin ve sosyal medyanın da fiyatı etkilemede oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Sosyal medyada çok takipçiye sahip olan birinin paylaşım yapması bile pek çok şeyi etkileyebilmektedir.

Benzer şekilde daha önce bahsettiğimiz Algorand ağının 2.0 sürümüne yükseltilmesi gibi gelişmeler de ALGO’nun değeri etkileyebilmektedir. Yeni gelen özellikler pek çok yatırımcının bu kripto para birimine yönelmesine ya da ondan uzaklaşmasına sebep olabilir.

Genel olarak bakıldığında 2019 yılında piyasaya sürülmüş olan Algorand’ın yeni bir blok zinciri projesi olduğunu söylemek mümkündür. Fakat kendi içinde yenilikçi teknolojiler ile dolu olması gelecek dönemlerde bu kripto para biriminin önemli gelişmeler kaydedebileceği anlamına da gelebilmektedir. Fakat piyasada bulunmakta olan pek çok kripto para birimi gibi ALGO da bolca artış ve düşüşler yaşayabilmektedir. Bu da kripto para birimine yatırım yapan kişiler zarar etmesine ya da kar elde etmesine sebep olabilir. Merkezi olmayan finans sektörleri günümüzde gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Zaman içinde Algorand’ın nasıl bir noktaya doğru evrileceğini göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir