Bitcoin, Altından Daha İyi Olabilir Mi?

Bitcoin şu an anda bilindiği üzere kripto para birimleri arasında en yüksek değere sahip olan kripto para olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok kişi Bitcoin’in dijital altın olarak görüyor.

bitcoin

Peki, Bitcoin, altından daha iyi olacak noktaya gelebilir mi? Gelecek dönemde bunun gerçekleşmesi mümkün müdür? Bu yazımızda sizler ile bu konuyu inceleyeceğiz.

Altının Değeri

Yatırım ve altın söz konusu olduğunda genellikle insanların aklına gelen ilk şey onun değerini koruması ve kıymetli olmasıdır. Peki altın neden böyle bir özelliğe sahiptir? Gümüş var iken altın ona göre neden daha değerlidir? Bunun için bazı konuları bilmememiz ve incelememiz gerekiyor.

Paranın ilk aşamalarında ödeme araçlarını seçebilmek oldukça önemliydi. Ödeme amacı ile kullanılan metaller zaman içinde paslanırlar. Diğer materyaller de uzun süreli kullanım gücüne sahip değildir. Ancak altın oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Paslanmaz ve dayanıklıdır. O yüzden de yüzyıllar boyunca dahi kullanımı ve dolaşımı mümkündür.  Bu özelliği onu para olarak tercih edilmesinde oldukça öne çıkarmıştır.

Fakat bir şeyin para için kullanımının dayanıklı olması değerinin de uzun yıllar devam edeceği anlamına gelmez. Fakat istikrarı stok ve yıllık verim oranının oldukça kendine has bir hale gelmesine sebep oluyor. Çünkü insanlar bir şeyin ne kadar nadir olursa çoğunlukla aynı oranda pahalı olacağının da farkındadır.

Günümüzdeki mevcut altın stokları yüzyıllardır biriken miktar nedeni ile tek başına büyük değildir. Fakat mevcut stok, yıllık üretime kıyasla oldukça büyüktür. Toplam altın stoğunun ikiye katlanması yaklaşık olarak 50 yıl sürer. Doğasından kaynaklı olarak üretiminin sonucunda enflasyonunun son 10 sene içinde istikrarlı bir şekilde % 1,5 ile % 2 arasında dalgalanması oldukça nadir görülür.

Bitcoin’in az çok temellerini bilmekte olan kişiler altın ile Bitcoin arasında pek çok benzerliği fark etmiştir. Bitcoin dijital olarak vardır ve ancak altın fiziksel olarak var olmaktadır. Fakat altın gibi Bitcoin’in de stokları sınırlıdır. Bu Bitcoin’in kodu tarafından sağlanmaktadır. Ancak envanterin sınırlı olması, tek başını herhangi bir şeyi değerli kılmaz. Pratikte bakıldığında kritik durum ise stok / yıllık üretim oranıdır.

Bitcon’in döngüye nasıl ve ne kadar girmiş olduğu kodu ile kaydedilmektedir. Bu sayede sabit ancak sürekli olarak azalmakta olan bir verim sağlanmaktadır. İlk zamanlarda Bitcoin madenciliği ile 50, sonrasında 25, sonrasında 12,5 günümüzde ise 6,25 Bitcoin çıkarılıyor. Bu durum kripto para biriminin daha az yaygılanlaşmasına ve erişiminin de bir anlamda daha zorlu hale gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca enflasyon için de oldukça etkilidir. Bilindiği üzere bu kripto para biriminin enflasyonu sabit. Günümüzde yıllık % 1,8’dir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir