Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olan ve hala gerçek kimliği keşfedilmeyen kişi ya da gruptur. Henüz bu kişi ya da kişilerin kim oldukları bilinmediğinden dolayı kaç kişi oldukları konusunda da bilgi sahibi değiliz.

satoshi nakamoto

Bu sebeplerden ötürü Satoshi Nakamoto’nun bir kişi yoksa daha fazla kişi mi olduğunu elimizdeki veriler ile şu an için bilemiyoruz.

Şu ana kadar elimizde bulunan bilgiler ile bildiğimiz tek şey ise bu ismin Bitcoin’in yaratıcısına verilmiş olduğudur. 2008 yılının Ekim ayında gizemli biri gönderdiği mesajda Bitcoin’in oluşturulduğunu tüm dünyaya duyurdu. O dönemde Satoshi Nakamoto, üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan bir noktadan diğer noktaya yeni bir ATM sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştur.

Bitcoin’in Beyaz Kağıdını Yayınlaması

Beyaz kağıdı yayınlamasının ardından 2009 senesinde yazılım istemcisinin ilk versiyonunu yayınlamıştır. Ondan sonraki iki sene boyunca projeye başkalarının yardımları ile mail aracılığı ile katılmıştır. O günden sonra projeye katılan ya da katılmayan pek çok ismin Satoshi Nakamoto olabileceği ortaya atıldı. Ancak bu isimler kendilerinin Satoshi Nakamoto olduğunu inkar ettiler. Bunun yanında kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia eden pek çok kişi de çıktı. Fakat bu kişiler de buna kanıt gösterebilecek herhangi bir veri ortaya koyamadılar. O yüzden de bu gizem hala geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı açık kaynak ekibindeki insanlar ile birlikte çalıştı. Fakat kendisi ile ilgili özel ve kişisel herhangi bir açıklama yapmamaya da dikkat etmiştir. Zaman içinde topluluklara daha az katıldı ve 2010 yılının sonlarına doğru tamamen ortadan kayboldu. Kendisinin Bitcointalk forumunda paylaştığı son gönderi 11 Aralık 2010 tarihine aittir.  

Kendisi burada yazmış olduğu son mesajında başka projelere devam edeceğini belirterek ortadan kaybolmuştur. O dönemde Gavin Andressen’i de bir anlamda topluluğun temsilcisi olarak bırakmıştır. Sonraki dönemde onun tarafından yazılmış herhangi yazı, belge ya da gönderi bulunamadı.

Günümüzde bile hala pek çok kişi Satoshi Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkaracak olan bilgileri takip etmeye ve onun kim olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Fakat henüz bu konuda başarılı olan herhangi biri ortaya çıkmadı. Satoshi Nakamoto’nun biriktirmiş olduğu Bitcoinler ise hiçbir zaman harcanmadı. Kendisi bunları herhangi bir borsaya göndermediği için de takip edilmesi oldukça zorlaşmıştır.

Satoshi Nakamoto Bir Grup Mu?

Pek çok kişi Satoshi Nakamoto’nun bir kişi olduğunu düşünüyor. Ancak Satoshi Nakamoto bir grubu da temsil ediyor olabilir. Pek çok hesaplama problemi çözmeyi gerektiren ve oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmasından ötürü bazı kişiler Bitcoin’in tek bir kişi tarafından yaratılmış olmasına imkansız gözüyle bakıyor. O yüzden de bunun sadece bir grup çalışması sayesinde olabileceği düşünülmektedir.

Bitcoin kodu eleştirel açıdan bakıldığında mükemmel derecede değildir. Ancak iyi ve ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Bu da geriye sadece iki ihtimali karşımıza çıkarıyor. Ya Satoshi Nakamoto denilen kişi gerçekten büyük bir dahiydi ya da bir grup insan tarafından oluşturulmuştu.

Günümüzde Satoshi Nakamoto’nun Durumu

En son mesaj atışının üzerinden neredeyse 11 sene geçmiş olmasına rağmen günümüzde bile Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmiyor. Gerçekten de kendisi başlangıçtan bu yana gerçekleştirilmesi zor bir şeye imza attı ve günümüze kadar bir şekilde anonim kalmayı başardı. Kendisi işin sonunda onun fiziksel ya da sanal varlığına bağlı olmayan bir projeyi de hayata geçirmeyi başardı.

Günümüzde Satoshi Nakamoto Enstitüsü ismi ile onun hakkında materyalleri ücretsiz bir şekilde gösteren bir organizasyon bulunmaktadır. Siteleri üzerinden Satoshi’nin aktif olduğu dönem boyunca göndermiş olduğu tüm yazılar, mailler ve diğer iletişimleri ile alakalı bilgiler yer alıyor. Yapılan pek çok analize karşı hala Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu çözülebilmiş değil.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir