Satoshi Nakamoto Olma İhtimali Olan Kişiler

Kripto dünyasının en çok merak edilen, en büyük sırlarından biri olan Satoshi Nakamoto bilindiği üzere Bitcoin’in arka planında kişi ya da kişilerdir. Hala bu ismin bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğunu dahi bilmiyoruz.

satoshi nakamoto

Bitcoin’in çıkışından bu yana Satoshi Nakamoto’nun kimler olabileceğine dair pek çok iddia ortaya atıldı. Bazıları bu durumdan rant elde edebilmek için kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu bile iddia etti. Elbette ki bu kişilerin iddiaları asılsızdı. Fakat sizler için bugüne kadar Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen isimleri derledik.

Wei Dai

Bu kişi kendi kimliğini Satoshi Nakamoto kadar gizlemede oldukça başarılıydı. Ayrıca kendisiniin çalışması, Satoshi tarafından Bitcoin incelenmesinde atıfta bulunulmuş olan nadir çalışmalardan biriydi. O yüzden de kendisi bu kişi en güçlü adaylardan biri haline geldi. Fakat kendisi hiçbir zaman bu kişi olduğunu kabul etmemiştir.

Wei Dai pek çok açıdan Bitcoin’in yaratıcısı olmak için uygundu. Çünkü kendisi kriptografi konusunda oldukça uzmandı. En bilinen eseri ise blockchain teknolojisine benzer bir ödeme sistemi olarak bilinen b-money’dir. Bitcoin ile aralarındaki benzerlikleri sebebiyle kendisinin Satoshi Nakamoto olma ihtimali de artmıştı. Ancak kendisi bu iddiayı kesin bir dille reddetmiştir.

Lazlo Hanyecz

Bitcoin ve Pizza hikayesini kripto dünyasındaki pek çok kişi duymuştur. Lazlo Hanyecz bunun içinde olan kişilerden biridir. 2010 yılında tarihteki bilinen ilk Bitcoin alımını gerçekleştirdi. Bunun için 10 bin Bitcoin iki pizza karşılığında ödenmişti. Bu da ünlü hikayenin ortaya çıkmasını sağladı.

Satoshi ile mesaj alışverişinde dahi bulundular. GPU madencii kodu ile mail gönderdi. Bunun karşılık olarak Satoshi % 51 saldırısının yaşanması durumunda hazırlamış olduğu kodu da onunla paylaşmıştır. Ayrıca Lazlo Hanyecz’niin Satoshi olduğunu gösterebilecek herhangi bir kanıtta yoktur. Zaten kendisi de Satoshi Nakamoto’nun kendisinden daha önce GPU madenciliğini icat ettiğini kabul etmiştir.

Dorian Satoshi Nakamoto

Şu an ilginç gelse de bu yazılım geliştiricisinin adı gerçekten de Dorian Satoshi Nakamoto. Böylesine bir isim Bitcoin’in yaratıcısını arayan pek çok kişinin gözünden kaçmadı. Fakat kendisi daima Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu reddetmiştir. Defalarca kez reddetmesine rağmen kendisi Bitcoin’in yüzlerinden biri haline gelmiştir. Haberlerde, internet üzerindeki Bitcoin ile ilgili paylaşımlarda kendisinin yüzü bolca paylaşıldı.

Hal Finney

Bu kişinin Bitcoin’in tarihi açısından da oldukça büyük bir önemi vardır. Kendisi Bitcoin düğümünü çalıştırmış olan ilk kişilerden biridir. Ayrıca ilk kripto tarihinde Bitcoin işlemini almış olan ilk kişidir.

Bunların yanında kendisi Bitcoin ağına pek çok katkıda bulunmakla sorumluydu. Bu anlamda asimetrik şifreleme anahtarları kavramını da geliştirmiştir. Aynı zamanda Bitcoin teknik incelemesi yayınlandığı tartışma grubuna da katılmıştır. Kendisi Dorian Satoshi Nakamoto’nun da evinin çok yakınlarından oturuyordu. Fakat bu isim de Satoshi Nakamoto olduğunu daima reddetti. Bazı kişiler Dorian ile birlikte Bitcoin’in yarattıklarını düşünmektedirler.

Nick Szabo

Bu isim kripto para topluluklarının en bilgili kişilerinden biridir. Kendisi bir kriptograf ve hukukçudur. Bu konularda da önemli incelemeler yazmıştır. Bitcoin’den önce dijital para birimlerinin yaratılması ile ilgili projeleri bulunuyordu. 1998 ile 2005 seneleri arasında ise Bit Gold ismi verilen merkezi olmayan bir dijital para birimi için mekanizma geliştirmiştir. Fakat bu uygulanmamıştır. Pek çok kişi bu fikrin Bitcoin’in öncüsü olduğunu kabul etmektedir. Her ne kadar kendisinin Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilse de kendisi bunu kesin olarak reddetmiştir.

Craig S. Wright

2015 senesinde Wired dergisi Satoshi Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkardıklarını iddia eden bir yazı yayınladı. Buna göre bir girişimci ve kriptograf olan Craig S.Wright, Satoshi Nakamoto’ydu. Bu kişi Charles Sturt Üniversitesi’nde bir profesördü.

Şu ana kadar listede bahsetmiş olduğumuz isimlerin aksine bu kişi kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir. Her ne kadar kendisi bunu iddia etse de Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayacak herhangi bir kanıtta sunmayı başaramadı.

Bitcoin’in 2009 yılında piyasa sürülmesinin ardından pek çok isim kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etse de henüz bunu kanıtlayabilen olmadı. Günümüzde de bu gizemli yaratıcının kim olduğunu bilmiyoruz. Belki de bu kişinin kim ya da kimler olduğunun gizli kalması bazı açılardan çok daha iyi bir durumdur. Gelecekte Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ortaya çıktığında kripto dünyasının en büyük sırlarından biri de çözülmüş olacak.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir