Vitalik Buterin Kimdir?

Günümüzün piyasa değeri bakımından Bitcoin’den sonraki en değerli ikinci kripto para birimi bilindiği üzere Ethereum’dur. Bu kripto para birimi, kripto dünyasında pek çok yeniliğe yol açtı ve hala da pek çok yeniliğin kapısını açmaya devam ediyor. Vitalik Buterin ise bu fikrin altında yatan isimdir.

vitalik buterin

Akıllı sözleşmeler ile kripto dünyasını bir araya getiren bu adam Bitcoin’den farklı bir şeyi meydana getirdi. Üstelik Bitcoin’in aksine kendisinin tam olarak kim olduğu bellidir. Bilindiği üzere Bitcoin’in Satoshi Nakamoto isimli biri ya da birileri tarafından yapıldığını biliyoruz. Ancak bu kişi ya da kişilerin gerçek hayatta kim olduğunu bilmiyoruz. Elbette ki ortaya atılmış pek çok iddia bulunuyor. Fakat bunların herhangi birisi şu ana kadar doğrulanmış değil. Elbette ki bir kripto para biriminin kurucusunun kim olduğunun bilinmesi bir avantaj olsa da kendi içinde bazı dezavantajlar da barındırmaktadır.

Kripto para biriminin kurucusunun belli olması demek onun yapacağı açıklamalardan ya da girişeceği başka işlerden ötürü kripto para biriminin etkilenebilecek olmasıdır. Yani Vitalik Buterin’in yapacağı bazı açıklamalar ya da kripto dünyasında yapacağı bazı hamleler Ethereum’un değerini de etkileyebilir.

Vitalik Buterin Hayatı

1994 yılında dünyaya gelen Vitalik Buterin, Kanadalı bir anne ile Rus bir babadan dünyaya gelmiştir. Rusya doğumlu olan Buterin, 2000 senesinde ailesi ile beraber Kanada’ya taşınmıştır.

O dönemde daha iyi işler bulabilmek adına verilen mücadele kendisi için de nispeten faydalı oldu. Henüz ilkokul dönemindeyken üstün yetenekli çocukların olduğu bir sınıfı yerleştirilmiştir. Kendisi çocuk yaşlarından itibaren programlama, ekonomi ve matematik üzerine kendini geliştirmeye başladı. Tüm bunlar aslında gelecekteki hayatının da temellerini oluşturacaktı.

Kendisi hayatı boyunca derslerinden oldukça iyi puanlar almayı başardı. Bir dönemi ise video oyunları oynayarak geçti. Özellikle World of Warcraft oyununu çok sevivordu. Oyunla alakalı yaşadığı bazı sıkıntıların ardından merkezi olmayan hizmetlerin ne kadar kötü olabileceğinin de farkına vardı. O günden sonra oyunu bıraktı.

Daha 17 yaşında bir gençti ve o yaşta babası sayesinde Bitcoin’den haberdar oldu. Bu fikir onun oldukça hoşuna gitti. O dönemlerde kendisi Bitcoin ile alakalı topluluklarda görünmeye başladı. O dönemde metin başına 5 Bitcoin gibi bir ücrete internet sitelerin makaleler yazdı. Site sahibi çok fazla okunmuyor diye bir sonra da siteyi kapattı. Kendisi aynı zamanda günümüzde de hala var olan Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biridir. 2014 senesine kadar burada yazılar yazdı.

2013 yılında üniversiteden ayrıldı. Elindeki Bitcoin’lerin bir bölümünü dünyayı dolşamak ve bu alandaki yetenekleri geliştirmek ve insanlarla tanışmak için harcadı. Almanya, İsrail ve New Hampshire gibi yerlere yolculuk yaptı.

2013 senesinde sonların Buterin aklına gelen fikri arkadaşlarına gönderdi. Teknik incelemelerle bunu açıkladı. Yaklaşık olarak 30 kişi Ethereum’un nasıl bir şey olacağını tartışmak amacı ile onunla iletişime geçtiler.

Kendisi projesi için pek çok eleştiri bekliyordu. Fakat bu neredeyse hiç olmadı. Bu da bir anlamda fikrinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyordu.

2014 senesinde proje olarak duyuruldı. Ethereum’un ana ekibi Vitalik Buterin, Gavin Wood, Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Ioirio ve Charles Hoskinson’dan meydana geliyordu. Miami’de yapılmakta olan Bitcoin konferansında Buterin sahneye çıktı ve Ethereum’un tanıtımını yaptı. Sonrasında da ekip geliştirmeyi kitlesel fonlamaya verdi.

O dönemde kripto para topluluğundan 31 binin üzeirnde Bitcoin toplamayı başardı. O dönemde bunun değer 18 Milyon Dolar’dı. Pek çok kişi bu durumun kripto dünyasındaki ilk ICO olduğunu düşünür. Ancak bu olaydan önce Mastercoin ilk ICO’yu gerçekleştirmişti.

Bu para ile ekip Ethereum’un açık kaynak yazılımının geliştirilmesini denetlemek ile görevli olan Ethereum Foundation’ı kurdu. Tüm bu gelişmeler ışığında Vitalik Buterin bir yerde amacına ulaşmış oldu. Onun elde ettiği bu başarı kripto dünyasının en gözde hikayelerinden biri oldu. Kendisi hala bu sektör içinde yer almaya devam ediyor. Ayrıca Ethereum kurucu ekibinden pek çok isim de sonrasında kendi kripto para birimlerini çıkardılar.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir