Kripto Paralar ve Futbol

2009 yılında gizemli biri ya da birileri tarafından Bitcoin piyasaya sürüldüğünde bunun etkisinin ne kadar büyük olacağı tam olarak anlaşılamamıştı. Satoshi Nakamoto’nun getirdiği bu yenilik zaman içinde geliştirildi ve farklı teknolojiler ile birleştirildi. Zaman içinde bunun ne kadar büyük bir etki yaratacağı da daha fazla fark edilir hale geldi. Kripto paralar zaman içinde hayatımızın pek çok alanında kullanılmaya başlandı.

kripto paralar

Her ne kadar şu an için günlük hayatımızda çok yaygınlaşmamış olsa da özellikle bazı sektörlerde oldukça fazla kullanıldığı biliniyor. Zaman içinde de kullanım alanları da genişleyecek gibi görünüyor. Bu alanlardan biri de futbol. Günümüzde pek çok futbol kulübü artık kendi tokenlerini çıkarıyorlar. Çağa adapte olmak için artık bu neredeyse her büyük kulüp için bir gereklilik gibi görünüyor. Elbette ki bunun planlamasının iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Kripto Paralar ve Futbol Dünyasına Etkisi

Geçtiğimiz günlerde de Fenerbahçe Spor Kulübü, Fenerbahçe Token’i hayata geçirmiş ve ön satışını gerçekleştirmişti. Kısa bir süre içinde de ön satış sona ermişti ve kulüp bu ön satıştan oldukça iyi miktarda gelir elde etmişti. Ancak bu tarz tokenler kulüplere gelir getirmenin yanında taraftarlara da pek çok ayrıcalık vaad ediyor. Fenerbahçe Token’de olduğu gibi bu tokene sahip olan taraftarlar kulübün sunacağı pek çok avantajdan faydalanabilecekler. Üstelik bu avantajlar da oldukça geniş çaplı. Ayrıca taraftarlar da sahip oldukları bu token ile takımlarının maçlarını kazanması ile bazı kazançlar elde edebilecekler.

Gelir elde etmenin yanında ilerleyen dönemlerde pek çok kulüp futbolculara ya da borçlu olduğu yerlere yapacakları ödemenin önemli bir kısmını ya da tamamını çıkarmış oldukları tokenler ile yapabilirler. Bilindiği üzere Messi kısa bir süre önce Barcelona’dan sürpriz bir şekilde ayrılarak PSG takımına transfer olmuştu. PSG’nin Messi’ye yapacağı ödemenin kayda değer bir kısmını çıkarmış oldukları taraftar token ile yapacakları iddiası ortaya atılmıştı. Şu an için ne kadarlık kısmının bu token ile yapılacağı bilinmiyor. Ancak zamanla işin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bu tokenlerin zaman içinde futbol dünyasında önemli değişimlere yol açacağı düşünülüyor. Gelişmeler yaşandıkça da kripto dünyasının ve futbol dünyasını nasıl bir şekilde etkileyeceğini de daha iyi bir şekilde görebileceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir