Futbol Dünyasında İlk: Messi’ye Kripto Para ile Ödeme Yapılacak

Dünyaca ünlü futbol efsanesi Lionel Messi bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde kariyeri boyunca top koşturduğu Barcelona’dan sürpriz bir şekilde ayrılmıştı. İspanyol ekibi ile sözleşmesini yenilemeyen oyuncu Fransız ekibi PSG’ye transfer oldu.

futbol

PSG ile imzalamış olduğu sözleşmeye göre ünlü futbolcu iki senede toplamda 80 milyon Euro ödeme alacak. Fransız ekibi ise Messi’ye bu ödemenin bir kısmını kripto para ile yapacak. Yapılacak olan bu ödeme ise Paris Saint-German Fan Token olarak ünlü futbolcuya aktarılacak. Böylece futbol tarihinde ilk defa böylesine yüklü bir miktarda ödeme yapılmış olacak.

Şu an için ortaya atılan iddialara göre PSG, Messi’ye vereceği 80 Milyon Euro’luk ödemenin 25 Milyon Euro’luk kısmını bu token ile yapacak. Ancak bu konuda PSG yetkililerinden henüz net bir açıklama gelmiş değil. İlerleyen dönemlerde ünlü futbolcuya ne kadar miktarda token ile ödeme yapılacağı da netleşecektir.

Bilindiği üzere son dönemlerde dünyanın en büyük kulüpleri kripto dünyasına geçiş yaptı ve token çıkarmaya başladı. Türkiye’den de Fenerbahçe ve Galatasaray bu yolda ilk adımları atan takımlar oldular. Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Spor Kulübü de Paribu ile anlaşma yapmış ve Fenerbahçe Token’i çıkarmıştı. Başlangıçta 32 TL olarak çıkan Fenerbahçe Token ön satışın ardından 160 TL’ye kadar çıkmıştı. Kısa sürede de ön satış tamamlanmış ve Fenerbahçe kulübü buradan oldukça iyi bir gelir elde etmişti. Zaman içinde Türkiye’de pek çok futbol takımının da bu şekilde tokenler çıkarması bekleniyor. Bu tokenler özellikle taraftarlar için de oldukça avantajlı olacak. Çünkü bu tokene sahip olan taraftarlar pek çok ayrıcalıktan faydalanma imkanı elde edecekler. Ayrıca bu tokenler sayesinde takımlar gelir elde edeceği için taraftarlar kulübe de destek olmuş olacaklar. Bunun yanında ilerleyen dönemlerde ülkemizde de takımlar futbolculara kendi tokenleri ile ödeme yapmaya başlayabilirler. Kripto paralar artık hayatımızın neredeyse her noktasına yavaş yavaş girmeye devam ediyor. Zaman içinde başka hangi alanlarda karşımıza çıkacaklarını ise yaşanan gelişmelerin ardından öğreneceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir