Bitcoin Fiyatlandırması Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin pek çok açıdan en önemli kripto para birimidir. Ancak bu kripto para biriminin fiyatlandırması hakkında hala pek çok insanın çok fazla bilgisi bulunmuyor. Özellikle bu alanda acemi olan kişiler için bunu anlamak bir miktar daha zor olabilir.

bitcoin

Bu sebepten dolayı sizlere Bitcoin’in fiyatlandırmasının nasıl çalıştığını açıklmaya çalışacağız. Bitcoin fiyatı, herhangi belirli bir borsada gerçekleştirmekte olan son işlem ile tanımlanmaktadır. Alış baskının artması ile birlikte fiyatta da yükselir. Satış baskısı arttığında ise fiyat düşer. Fakat bu fiyatın yükselmesi ya da düşmesini sağlayan bazı faktörlerler bulunmaktadır.

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler

  • Medya
  • Fiat para birimlerinde yaşanan güven kayıpları
  • Tedarik sorunu
  • Arz ve talep
  • Spekülasyonlar
  • Piyasaya çıkan yeni kripto para birimleri

İnsanlar Bitcoin’in fiyatı konusunda konuştuklarında çoğunlukla piyasanın önde gelen borsalarından herhangi birinin dolar fiyatına ortalamasından bahsederler. Yani bir anlamda bir fiyattan bahsettiklerinde o borsada yapılmış olan son işlemde kullanılmış olan fiyattan bahsetmektedirler.

Bitcoin bilindiği üzere dünya üzerinde pek çok borsada sayısız insan tarafından işlem görmektedir. Merkezi olmayan bir varlık olmasından ötürü de Bitcoin aslında tek bir fiyatı bulunmamaktadır. Çoğunlukla bu fiyatlar benzer olsa da her borsanın kendine has Bitcoin fiyatı bulunmaktadır. Bu durum da alanında tecrübeli olan yatırımcılar için arbitraj fırsatı yaratır. 

Herhangi tek bir resmi Bitcoin fiyatı olmadığından ötürü bazı siteler ve şirketler endeks denilen bir fiyat sağlar. Bu fiyat birkaç ana para biriminin fiyatlarının hacme göre belirlenmesi ve bunların ortalama olarak birleştirilmesi ile hesaplanır.

Mesela, Binance’ın Bitcoin Fiyat Endeksi, belirli kriterleri karşılamakta olan ulusal borsalardaki ortalama fiyatları temsil etmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz arz ve talep, medya, spekülasyonlar, fiat para birimleri, tedarik problemleri ve piyasaya yeni çıkan kripto para birimleri ise Bitcoin’in fiyatının durumunu etkiler. O yüzden de Bitcoin’in fiyatlandırmasını ele alıyorsanız tüm bu bahsedilenleri bir arada ele almak oldukça önemlidir. Bunların dışında pek çok faktör de Bitcoin’in fiyatını etkileyebilir. Tüm bunları bilmek eğer kripto dünyasına girmek istiyorsanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir