Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklar

Kripto para dünyasının en ünlü iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum senelerdir piyasadaki konumlarını korumaya devam ediyorlar. İkisi arasında bazı benzerlikler olsa da aslında bazı noktalarda önemli farklılıkları bulunmaktadır.

bitcoin ve ethereum

Pek çok kripto para biriminde olduğu gibi her ikisi de merkezi olmayan para birimleridir. Yani herhangi bir hükümet, şirket ya da bir kurum tarafından kontrol edilmemektedir. Her ikisi de şu an dünyanın en popüler kripto para birimleridir. Elbetteki kendi içlerinde bazı farklılıkları da bulunuyor. Sizler için bu yazımızda iki kripto para birimi arasındaki farklılıklara değineceğiz.

Amaç

Genellikle her kripto para biriminin kendine has bir amacı olur. Bu noktada Ethereum ve Bitcoin birbirlerinden ayrılırlar. İlk kripto para birimi olarak karşımıza çıkan Bitcoin kendi ödeme sistemine sahiptir ve geleneksel fiat para birimlerinin yerini almayı amaçlar. Bunun güvenilirliğini ve şeffaflığını sağlamak amacıyla da blockchain teknolojisini kullanır. Temel amaç insanların küresel çapta, finansal kurumlar ve hükümetlerden bağımsız bir şekilde daha ucuza ve daha güvenilir bir şekilde ödeme sistemi geliştirmektir.

Ethereum ise temelde blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ile ortaya çıktı. Sahip olduğu prokolden ötürü blok zinciri üzerinde daha basit bir şekilde programlama yapmak mümkün hale geldi. Akıllı sözleşmelere dayanmakta olan, merkezi olmayan uygulamalar ortaya çıktı ve bunda Ethereum’un çok büyük katkıları oldu.

Madencilik

Amaç konusunda olduğu gibi her iki kripto para birimi arasında madencilikte de bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin genel olarak iş kanıtı yöntemi ile çıkarılır. En kısa haliyle bu yapılan zor hesaplamaların çözüldüğü ve madencilerin bunu kanıtlamak zorunda olduğu süreç olarak belirtilebilir. Tüm bunlar oldukça karmaşık hesaplamalardır ve çözmek için çok fazla elektrik tüketen pahalı cihazlar kullanmak gerekir.

Ethereum ise katılım kanıtı ile çıkarılır. Madencinin elinde bulunan Ethereum’un bir bölümünü tahsis ettmiş olduğu ve bu sayede ağ işlemlerinin doğrulanmasına yardımcı olduğu sistem de denilebilir. Bu yöntem ile çok daha az elektrik tüketilir. Bitcoin’de bu enerji tüketimi oldukça üst seviyededir.

Ortaya Çıkışları

Artık kripto dünyasındaki neredeyse herkesin bildiği üzere Bitcoin Satoshi Nakamoto takma isimli biri ya da birileri tarafından oluşturuldu. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile hala bu gizemli kişi ya da kişilerin kim olduğu bilinmemektedir. Her ne kadar bu konuda pek çok kişinin Satoshi Nakamoto olduğu düşünülse de bu konularda henüz kanıt sunabilen olmamıştır.

Bitcoin’in aksine ise Ethereum’u kimin oluşturduğu bellidir. Kripto dünyasının en ünlü isimlerinden biri olan Vitalik Buterin tarafından oluşturulmuştur ve günümüzde de hala bu kripto para biriminin gelişmesi için çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir