Bitcoin’in Borsalarda Farklı Değerlere Sahip Olmasını Nedeni Nedir?

Günümüzde kripto para piyasasına yeni giren pek çok insanın aklını karıştıran konulardan biri de Bitcoin’in borsalarda farklı değerlere sahip olmasıdır. Her bir borsanın belirli varlığın alım ve satımları arasında anlaşmaya varılmış olan kendine ait sipariş defterleri bulunur.

Kısacası Bitcoin’in işlem hacmi küçük borsalarda daha az iken, büyük borsalarda daha fazladır. Genelde bazı yatırımcılar da arbitraj yapmak ve daha çabuk kar elde edebilmek için de bu yolu kullanırlar.

Bitcoin’in fiyatının belirlenmesi için insanların onun için ne kadar ödemeye istekli olduklarının bilinmesi gerekmektedir. Genellikle yatırımcılar piyasada kazanmak için tekliflerini taktiksel olarak değiştirirler. Bir satın alma isteğinde bulunurken sipariş defterine yerleştirilir ve sonrasında birinin satın almak istediği en yüksek fiyat ne olursa olsun borsalardaki farklı para birimleri için piyasa fiyatları olur.

Yaşanan bazı durumlar neticesinde bu maliyet yatırımcıların bu varlık ile ne kadar çok aktif ticaret yapmış olduklarına da bağlı olarak yüksek ölçüde dalgalanabilir. İşin sonunda ticaret platformunda yüksek sermayeli para birimlerinin fiyatları arasında, daha küçük sermayeli para birimlerinde bulacağınızdan daha küçük farklar bulursunuz.

Aynı şekilde alış fiyatında olduğu gibi satış fiyatı da kişilerin varlıklarını satmaya hazır oldukları miktarı temsil etmektedir. Satış siparişi verildiğinde de bu sipariş defterine gider ve bu da yazılım tarafından kaydedilir. Mevcut piyasa değeri olarak da en düşük satış fiyatını göstermektedir. Eğer herhangi bir kişi varlığını hızlıca satması gerektiğini düşünüyorsa fiyatları düşecektir. O yüzden de bazı borsalarda diğerinde olmayan değer farklılıkları olabilir.

Tüm bu sebeplerden ötürü Bitcoin’in değeri borsadan borsaya farklılık gösterebilir. Eğer kripto para dünyasında yeniyseniz bunları bilmek size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. Bunları baz alırken de üye olacağınız borsaları seçerken dikkatli olun. Özellikle piyasada yer alan güvenilir borsalara üye olmanız çok daha mantıklı olacaktır. Güvenilir olmayan kripto para borsalarından uzak durun.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir