Bitcoin’in Fiyatını Neler Etkiler?

Bitcoin’in bazı zamanlarda fiyatının çok yükseldiğini, bazı zamanlarda da düşüşe geçtiğini biliyoruz. Özellikle kripto para dünyasına yeni girmiş olan pek çok kişi bu kripto para biriminin fiyatını nelerin etkilendiğinden haberdar değil.

bitcoin'in

Günümüzde Bitcoin’in fiyatını etkileyen pek çok faktör bulunuyor ve eğer kripto para dünyasının içindeyseniz bunları bilmeniz çok büyük önem arz ediyor. Bunları bilmek size bazı noktalarda pek çok avantaj da sağlayabilmektedir. Bu kripto para biriminin fiyatını etkileyen konulara girmeden önce Bitcoin hakkındaki genel bilgileri bilmekte fayda var.

2008 yılında ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ekonomik krizin ardından 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi ya da grup ilk kripto para birimi olarak bildiğimiz Bitcoin’i piyasaya sürdü. Merkezi olmayan bir dijital para birimi olarak Bitcoin o günden bu yana para konusundaki tüm algılarımızı değiştirmeyi başardı.

Bitcoin’in Özellikleri

  • Üretimi 21 Milyon BTC ile sınırlıdır
  • Merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ve madenciler de bu şekilde BTC üretimi yapıyor
  • Herhangi bir hükümete, şirkete ya da kuruma bağlı değildir.

Bitcoin’in Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bu kripto para biriminin fiyatını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Fiyatını etkileyen faktörleri tek bir faktöre bağlamak mümkün değildir. Pek çok farklı ve değişken faktör etkili olduğundan ötürü fiyatını tahmin etmek oldukça zordur. Ancak genel olarak Bitcoin’in fiyatını etkileyen faktörleri sizlerle paylaşacağız.

Sınırlı Sayıda Olması

Bu kripto para biriminde madencilier Bitcoin içinde temel olarak yeni Bitcoinleri üreten kişilerdir. Fakat bunun sınırı ise 21 milyondur. Günümüze kadar 18,6 milyon BTC çıkarıldığı düşünülüyor ve bu her geçen gün artmaya devam ediyor. Teknik anlamda üretilecek olan toplam Bitcoin’in şu ana kadar % 90’ının üretildiğini söylemek mümkündür.

Üretiminin sınırlı olması bu kripto para biriminin enflasyondan yüksek oranda korunduğu anlamına gelir. Günümüzde merkez bankaları istenildiği takdirde sınırsız para basabilirler. Bu da belirli faktörler ile birlikte enflasyona sebep olabilir. Ancak Bitcoin’de durum böyle değildir.

Bitcoin Yarılanması

Bu kripto para biriminde madencilerin kazanmakta olduğu BTC ödül miktarı 4 senede bir yarılanmaktadır. Aynı şekilde bu yarılanma da kripto para biriminin enflasyondan etkilenmesini önemli ölçüde azaltır.

Bilindiği üzere merkez bankaları özellikle kriz zamanlarında para basmayı tercih ederler. Ancak genellikle bunun sonucu enflasyon yolur. Eğer para çok basılırsa bu onun değerinin daha az olacağı anlamına gelir. Bunun sebebi ise ek paranın bir kısmının finansal piyasa geçmesinde yatar. O yüzden de piyasada daha çok para olduğunda eğilim daha varlık fiyatlarının yükselmesi şeklinde olur.

Spekülasyonlar

İlk zamanlarda pek çok yatırımcı Bitcoin ile ticaret yapmaktaydı. Bu da pek çok kişinin piyasada spekülasyon yaparak kripto para biriminin yaygınlaşmasına neden oldu. Elbette ki bu spekülasyon nasıl yapıldığına ve içeriğine bağlı olarak kripto para biriminin fiyatının artmasına sebep olabileceği gibi azalmasına da neden olabilir. Ancak işin sonunda kripto para biriminin fiyatı bundan etkilenebilir.

Dolar’ın Etkisi

Bilindiği üzere 20 Ekim 2021 itibariyle Dolar’ın TL bazından değeri 9,30 TL. Genelde Bitcoin ve pek çok kripto para birimi dolar cinsinden kote edilmektedir. Bu da bir anlamda doların değer kazanmasının direkt olarak Bitcoin’in fiyatını etkileyeceğini gösterir. Dolar yükselirse doğal olarak Bitcoin’de TL karşısında değer kazanmaktadır.

Şirketlerin Bitcoin Kullanmaya Başlaması Ya Da Kullanmayı Bırakması

Günümüzde dünya çapındaki bazı şirketler geçtiğimiz senelerde Bitcoin alımı yaptılar. Çoğunlukla bu şirketler oldukça yüklü miktarda Bitcoin alımı yaparlar. Böyle bir satın alım Bitcoin’in fiyatını etkileyebilir. Aynı şekilde büyük şirketlerin Bitcoin kullanmaya başlaması da onun fiyatını etkileyebilir. Benzer şekilde Bitcoin kullanan büyük bir şirketin Bitcoin kullanmayı bırakması da onun fiyatını etkileyebilir.

Genel olarak bu faktörlerin Bitcoin’in fiyatını etkilediğini söylemek mümkündür. Ancak bunlara ek olarak daha pek çok faktör Bitcoin’in fiyatını etkiler. O yüzden sadece bunları baz almak aslında konuya eksik bir şekilde bakmak olacaktır. Bu sebepten ötürü Bitcoin’in fiyatını etkileyebilecek faktörleri bilmeniz size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir