Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar

Bitcoin ve Litecoin kripto para tarihinin önemli kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Her iki kripto para birimi de birbirine benzer özellikler taşısa da aslında bazı noktalarda önemli farklılıkları bulunamktadır.

bitcoin ve litecoin

Bu farklı anlayabilmek için Litecoin’in çıkış noktasını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü bu kripto para birimi Bitcoin’in kaynak kodunun bir kopyası olarak ortaya çıkmıştır. Google’de yazılım mühendisi olarak çalışmış olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında oluşturulduğu bilinmektedir. Bu kripto para birimi madeni para çıkarma limitini artırdı ve daha düşük bir birim değeri aramanın yanında işlemleri de hızlandırmaya çalıştı.

Bitcoin ise bilindiği üzere 2009 yılında hala gerçek kimliği tespit edilememiş olan Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Tarihteki ilk kripto para birimidir ve amacı değerleri hızlı ve güvenli bir şekilde aracılar olmadan aktarmaktır. Her bir insan bu ağın parçası olabilir. Bunun için de Bitcoin yazılımını ve internetini çalıştırması yeterlidir. Böylece işlemleri doğrulamak ve daha düşük maliyetli transferleri gerçekleştirmek mümkündür.

Bitcoin vs. Litecoin

Blockchain teknolojisi bilindiği üzere kronolojik olarak blokları bir zincir ile dağıtılmış olan bir veritabanıdır. Buradaki bilgiler karma denilen bir şifreleme kodu kullanılarak depolanmaktadır.

  • Toplamda üretilebilecek Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıyken, Litecoin’de bu 84 milyondur.
  • Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanırken, Litecoin ise Script algoritmasını kullanır.
  • Bitcoin’de ortalam blok süresi 10 dakika iken, bu süre Litecoin’de 2,5 dakikadır.
  • Bitcoin’de madencilik ödülü miktarı 210 bin blokta bir yarılanırken, Litecoin’de 840 bin blokta bir yarılanmaktadır.
  • Bitcoin’i oluşturan kişi Satoshi Nakomoto takma lakaplı kişi ya da gruptur. Bitcoin’in yaratıcısının gerçek kimliği bilinmemektedir. Ancak Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee’dir ve gerçek kimliği bilinmektedir.
  • Bitcoin ortaya çıkış tarihi 3 Ocak 2009 iken Litecoin’in çıkış tarihi 7 Ekim 2011’dir.

Genel olarak bakıldığında Bitcoin ve Litecoin arasındaki temel farkların bunlar olduğunu belirtmek mümkündür. Bu farklar dışında Litecoin, Bitcoin ile pek çok açıdan benzerlik göstermektedir. Kripto para dünyasına girmek istiyorsanız bu iki kripto para birimi arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bilmeniz size çok fazla fayda sağlayacaktır. Çünkü bu farklılıklar bir noktada her iki kripto para birimine de belirli noktalarda önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunun farkında olarak kripto para dünyasında hareket etmeniz size uzun vadede yarar sağlayacaktır. Bunu sadece Bitcoin ve Litecoin için değil, aynı zamanda pek çok kripto para birimi için de yapmanız gerekir. İlgilendiğiniz kripto para biriminin avantajlarını bilmek kadar dezavantajlarını da bilmeniz gerekir. O yüzden kripto dünyasına girecekseniz analiz yapmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir