Kripto Para Piyasasındaki Düşüşlerin Sebepleri

Kripto para tarihine baktığımızda neredeyse her kripto para biriminin büyük düşüşler yaşadığını şahit olduk. Bu düşüşleri elbette ki tek bir sebebe bağlamak mümkün değil.

kripto para

Genel olarak bakıldığında bu düşüşlerin pek çok sebebi bulunuyor. Bunların sebeplerini bilmek size analiz yapmak konusunda da önemli avantajlar sağlayacaktır. O yüzden bu düşüşlerin genel sebeplerini sizler için derledik.

Yapılan Yasal Düzenlemeler

Kripto para birimleri sahip oldukları bazı özelliklerden ötürü pek çok ülkede yasal düzenlemelere tabi tutuluyor ya da direkt olarak yasaklanabiliyor. Bunda anonim ve merkezi bir yapıya sahip olmamalarının da elbette ki etkisi büyük. 2021 yılının Mayıs ayında Bitcoin’in fiyatında yaşnan düşüşte Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de yapılan bazı kısıtlamaların etkisi olduğunu biliyoruz. Kısacası yapılan yasal düzenlemeler ve yasaklamalar kripto para birimlerinin düşüş yaşamasında etkili olabilir.

Yapılan Saldırılar

Kripto para birimlerinin tercih edilmesindeki önemli etkenlerde biri de hiç şüphesiz sahip oldukları güvenlik düzeyleri. Gerçek anlamda bakıldığında pek kripto para biriminin sahip olduğu yapıdan dolayı çok güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu projeler de insan yapımı olmasından ötürü bazı kripto para birimlerinde güvenlik açıkları olabiliyor.

2021 yılında bilindiği üzere bir Çin projesinde 600 Milyon Dolar’ın üzerinde para çalındı. Genel olarak bakıldığında kripto para piyasasındaki saldırıların pek kolay olmadığını da söylemek gerekir. Hiç şüphesiz bu saldırılar arasında en çok bilineni ise % 51 saldırısıdır. Bu saldırısı ağ içindeki bilgi işlem gücünün yarısından fazlasının ele geçirilmesidir. Ayrıca sadece ağa yapılan bir saldırı değil aynı zamanda borsalara yapılan bazı saldırılarda kripto para birimlerinin düşüş yaşamasına sebep olabilir. Borsalar genel olarak kripto para birimlerinin ağına göre saldırıya daha açıktır. Yaşanan büyük bir saldırıdan kaynaklı olarak kripto para birimlerinin fiyatları bundan etkilenebilir.

Balinalar

Balinalar en kısa tanımı ile ellerinde herhangi bir kripto para birimini oldukça yüksek miktarda bulunduran yatırımcılardır. Balina elinde tuttuğu kripto para birimini satarsa bu o kripto para biriminin hızla değer kaybetmesine sebep olabilir. Özellikle çok düşük değere sahip olan kripto para birimlerinde balinaların hareketleri fiyatta önemli dalgalanmalara sebep olabilir. Ayrıca balinaların pompala ve boşalt denilen manipülasyonlarda da yer aldığı bilinmektedir.

Manipülasyonlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi balinalar ellerindeki sermaye gücü ile bazı manipülasyonlar yaparak düşük değerli bir kripto para birimine yatırım yapabilir. Yükselişi duyan pek çok küçük yatırımcı da bu kripto para birimine yatırım yapar. En yüksek fiyata geldiğinde ise balina elindeki bütün kripto paraları satar ve o kripto para birimi sert bir düşüş yaşar. Böylece bu kripto para birimine sonradan yatırım yapan pek çok kişi parasını kaybetmiş olur.

Bunun yanında sosyal medya üzerinden yapılan manipülasyonlar olduğu da biliniyor. Özellikle Twitter üzerinden pek çok manipülasyon yapılabiliyor. John Mcafee Twitter üzerinden haftanın projesini belirleyerek pompala ve boşalt taktiğini uyguluyordu.

2021 yılında Elon Musk da Twitter üzerinden buna benzer taktikler izledi. Kendisi Dogecoin ve Bitcoin’e destek verdiğini net bir şekilde dile getirdi. Elon Musk, Bitcoin konusunda başlangıçta çok olumlu konuşmalar yaptı. Ancak sonrasında Bitcoin aşırı elektrik tüketimine ve bunun dünyaya etkisine eleştiri yaptı. Bu bağlamda eleştiri yaptığı nokta Bitcoin madencilerinin yenilenebilir enerji kaynakları yerine yenilenemez enerji kaynaklarını kullanmasıydı. Bitcoin’in fiyatı da buna önemli ölçüde tepki verdi.

Medyanın Etkisi

Sosyal medya ile birlikte geleneksel medyanın da nispeten etkisi olduğunu belirtmek mümkündür. Elbette ki bu noktada geleneksel medya derken tümünü kastetmek abartı olabilir. O yüzden Forbes, The Economist ve The Times gibi önemli medya kaynaklarının etkisi büyüktür.

Tüm bunlara ek olarak kripto para birimlerinin düşüşünde daha pek çok faktörün etkili olduğunu belirtmek gerekir. Burada daha pek çok sebep sayılabilir. Ancak bunlar bile bu fiyatların düşüşünde tek başına bir sebep olmayabilir. Fakat bunlara ek olarak diğer sebepler ise şu şekildedir:

  • Kripto para birimlerinin illegal işlerde kullanılması ya da adının bu işler ile anılıyor olması
  • Herhangi bir merkeze bağlı olmamasından ötürü hükümetler kripto para birimlerine olumsuz yönde bakabiliyor
  • Kripto para birimleri ile ilgil reklamlarının bazı sosyal medya platformlarında yasaklanması
  • Yaşanan adli süreçler
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir