Bitcoin Güvenli Mi?

Kripto para dünyasına yeni giren pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan biri de Bitcoin güvenli mi sorusudur. Bilindiği üzere kripto paralar nispeten hayatımıza yeni girmiştir ve her geçen gün de kendini geliştirmeye devam etmektedir.

bitcoin

Kripto para dünyasında meydana gelen bu hızlı gelişmeleri takip etmek ve bunlara ayak uydurmak zor olsa da bunu yapmak size uzun vadede çok önemli avantajlar sağlayacaktır.

Bilindiği üzere bu kripto para biriminin ortaya çıkışı 2008 yılına dayanıyor. Bu senede Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya da grup Bitcoin’in oluşturdu ve finans ve para alanındaki tüm bakış açımızı değiştirmeyi başardı. Satoshi Nakamoto, 2011 yılına kadar projenin gelişiminde rol oynasa da sonrasında geriye çekilmiş ve bir daha ondan haber alınamamıştır. Günümüzde bile hala bu kişi ya da kişilerin kim olduğu bilinmemektedir. Her ne kadar kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden pek çok kişi olsa da bunların hiçbiri bunu kanıtlayamamıştır.

İlk çıktığı dönemlerde Bitcoin’e pek çok kişi büyük bir şüpheyle bakıyordu. Çünkü tarihteki ilk kripto para birimiydi ve birçok kişi tam olarak nasıl çalıştığını ve amacının ne olduğunu bilmiyordu. Fakat zaman içinde pek çok kişi bu projenin altındaki potansiyeli gördü ve yatırım yapmaya başladı. Bu dönemdeki en popüler sorulardan biri de Bitcoin güvenli mi sorusuydu. Bazı endişlere rağmen pek çok kişi Bitcoin satın aldı ve bu kripto para biriminin madenciliğini yapmaya başladı. 2013 senesinde kripto para biriminin değerinin 125 Dolar’dan 1200 Dolar’a kadar çıkması küresel çapta dikkat çekmesini sağladı.

2014 senesinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft yazılım satın alınabilmesi için Bitcoin ile ödeme almayı kabul etti. Daha sonrasında pek çok şirkette Bitcoin ile ödeme almaya başladı. Fakat bu dönemlerde bazı kripto para borsalarından Bitcoin çalınıyordu. Hackerların bu saldırısından ötürü insanların Bitcoin’e olan güveni azalmaya başlamıştı. Ancak bu güvenlik skandallarının temelde Bitcoin ile bir alakası yoktu. Çünkü saldırılar Bitcoin ağında değil, borsalara yapılıyordu. Çünkü temelde Bitcoin ağının hacklenmesi neredeyse imkansıza yakındı. Zamanla insanlar bunun farkına vardı ve bu kripto para birimine daha fazla güvenmeye başladı.

Bitcoin ve Blok Zinciri

Bitcoin’in güvenli olup olmadığını daha net bir şekilde anlamak için onun kullandığı blok zinciri teknolojisini anlamanız gerekir. Blok zincirinde her bir blok bigliler içerir ve şifrelenir. İşlemleri tanımlamakta olan bir dizi harf ve sayıya dönüştürmekten sorumlu olan matematiksel bir işlev olan karması bulunmaktadır. Şifreli bloklar da bir araya gelir ve işin sonunda bir blok zinciri oluştururlar. O yüzden ismi de bir anlamda buradan gelmektedir.

Blockchain’in bu çalışma mantığından ötürü günümüze kadar herhangi bir hacker bu sistemi dolandıramadı. Bitcoin ile alakalı güvenlik açıkları genellikle onun dışında meydana gelen olaylardan kaynaklanmaktadır. Bitcoin’in kendisi bugüne kadar herhangi bir saldırıya uğramamıştır. O yüzden de Bitcoin’in güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken konu Bitcoinlerinizi güvenilir ve güvenli bir yerde saklamaktır.

Tüm bunları baz aldığımızda Bitcoin ağı dışındaki işlemlerinizde oldukça dikkatli olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Her ne kadar Bitcoin ağı oldukça güvenli olsa da seçeceğiniz Bitcoin cüzdanları, borsalar ve diğer mecralar sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Günümüzde Bitcoinlerinizi güvende tutabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri bilmeniz

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir