Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin bilindiği üzere dünyanın en popüler kripto para birimidir ve pek çok kişi de bu kripto para birimine yatırım yapmayı düşünmektedir. Ancak kripto para dünyasına yeni giren kişiler bunu nasıl yapacakları konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir. O yüzden bu yazımızda Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır konusunu sizler için açıklayacağız.

bitcoin

2021 yılı itibariyel Bitcoin değer bakımından oldukça büyük bir yükselişe geçti. Bu da pek çok kişinin dikkatini çekti ve pek çok kişi Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağını merak etmeye başladı. Nasıl yatırım yapılacağı konusuna geçmeden önce temel anlamda Bitcoin’in ne olduğuna göz atmak daha faydalı olacaktır.

Bitcoin Nedir?

En kısa tanımı ile Bitcoin merkezi olmayan bir sanal para birimidir. Dünya üzerinde piyasaya sürülmüş olan ilk kripto para birimi olarak karşımıza çıkar ve Satoshi Nakamoto isimli hala kimliği belirlenmemiş kişi ya da grup tarafından oluşturulmuştur.

Merkezi olmayan bir yapıya sahip olmasından ötürü de herhangi bir hükümete ya da bankaya bağlı değildir. Küresel çapta blok zinciri olarak bilinen ağ üzerinde çalışmaktadır. Bitcoin’in en temel amacı ise dünya çapında dijital bir para birimi olmaktır. Bu sayede küresel çapta bir ödeme yapabilir ve bunu geleneksel finans kurumları ile yaptığınızdan çok daha ucuz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bitcoin gönderme işlemi ise Bitcon cüzdan adresleri aracılığı ile yapılır.

Bitcoin’e Yatırım Nasıl Yapılmaktadır?

Bitcoin’e yatırım yapmak yani satın almak için pek çok yöntem bulunuyor. Bunlar arasında en kolay ve basit olanı ise kripto para borsalarını kullanmaktır. Günümüzde neredeyse her kripto para borsasında Bitcoin bulunur. En popüler kripto para borsaları arasında ise Binance ve Coinbase gibi borsalar yer almaktadır. Eğer bunlar dışında bir kripto para borsasını kullanacaksanız öncelikli olarak sitenin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. İlk olarak borsa hakkında internet üzerinde kapsamlı bir araştırma yapın. Sitenin güvenilir olduğundan kesin olmadan kesinlikle bilgilerinizi girmeyin ve para yatırmayın. Aksi takdirde yatırdığınız parayı kaybettiğiniz gibi girmiş olduğunuz bilgilerin dolandırıcıların eline geçme ihtimali de artmış olacaktır.

Bitcoin’e yatırım yapmak için yapmanız gereken ilk şey güvenilir bir kripto para borsası bulmaktır. Ardından bu borsanın kayıt bölümüne gidin ve gerekli olan tüm bilgileri doldurun. Bu işlem esnasında sizden e-posta ve telefon numarası doğrulaması istenebilir. O yüzden bu bilgileri kesinlikle doğru olarak girin. Ardından e-posta ve telefon numarası doğrulamasını yapın.

Günümüzde pek çok kripto para borsası güvenlik gereği kimlik doğrulama istemektedir. Bunun için de kimliğinizin ön ve arka kısımlarının fotoğraflarını çekerek yüklemeniz gerekir. Buna ek olarak kimliğinizdeki fotoğrafın size ait olduğunu ispatlamanız için sizden selfie çekmenizi de isteyebilirler. Eğer kimliğinizdeki fotoğraf ile çekmiş olduğunuz selfiedeki yüzünüz eşleşmezse kimlik doğrulama başarısız olacaktır. Kimlik doğrulama süreci borsaya bağlı olarak 1 haftadan kısa ya da daha uzun sürebilir. Ancak genellikle aynı gün içinde ya da birkaç gün içinde doğrulama işlemi tamamlanmaktadır.

Tüm bunları yaptıktan sonra kripto para borsasına para yatırmanız gerekmektedir. Bunun için de banka kartı ya da kredi kartınızdan para yatırmanız gerekir. Bu borsanın kabul ettiği para birimlerine göre TL ya da Dolar olabilir. Belirtilen hesap numarası ya da IBAN’a ne kadar Bitcoin almak istediğinize bağlı olarak para göndermeniz gerekir. Bunu yaptıktan bir süre sonra yatırdığınız para hesabınızda görünecektir. Ardından da kripto para satın al bölümünde Bitcoin’e tıklayarak istediğiniz miktarda Bitcoin satın almanız mümkündür.

Genellikle kripto para borsaları içinde size özel bir Bitcoin cüzdan adresi oluşturulur. Bu kısımdaki cüzdan adresinize Bitcoin alımı yapabilirsini. Aynı şekilde bu cüzdan adresinizden başka birine de Bitcoin göndermeniz mümkündür.

Başlangıç kısmında borsaların kullanım şekli bilmediğinizden ötürü zor gelebilir. Ancak kullanmaya başladıkça aslında ne kadar basit olduğunu anlayacaksınız. Başlangıçta bilmemeniz verdiği etkiden kaynaklı olarak zor gelebilir, fakat bu oldukça doğal bir durumdur.

Tüm bunların ötesinde üye olacağınız kripto para borsasının güvenli ve güvenilir olduğundan emin olmanız sizler için pek çok açıdan daha faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir