Bilmeniz Gereken Bitcoin Terimleri

Bitcoin hiç şüphesiz günümüzün en popüler kripto para birimi ve gün geçtikçe de daha da popüler bir hale geliyor. İlk çıktığı günden bu yana büyük bir devrim etkisi yaratan bu kripto para birimi ile ilgili pek çok terim kullanılıyor.

bitcoin terimleri

Eğer kripto para dünyasına yeni giren biriyseniz başlangıçta, kullanılan bu terimlerin ne anlama geldiğini çözmekte zorlanabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda Bitcoin ile alakalı bazı terimlerin açıklamasını yapacağız.

Adres veya Cüzdan Adresi

Bitcoin ağı içinde bir işlemde para almak için Bitcoin cüzdan adresleri kullanılır. Bunlar ise bir dizi sayı ve harften oluşmaktadır. Eğer cüzdanınıza para gelmesini istiyorsanız bu adresi gönderecek olan kişiye göndermeniz gerekir.

Bit

Bitcoin kripto para biriminin alt birimini betimleyen birimdir. Buna göre 1 Bitcoin toplamda 1 Milyon Bit’ten meydana gelmektedir. Genelllikle ürün ya da hizmet alırken Bitcoin’in değerine bağlı olarak kullanılmaktadır.

Block

Bloklar genel olarak Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği yer olarak bilinir. Herhangi biri Bitcoin ile işlem yaptığında bu bütün ağ boyunca yayılır ve bir madenci tarafından bloğa eklenmeyi beklemektedir.

Blok Zinciri

Genel anlamda Bitcoin’de yapılan işlemlerin herkese açık bir kaydı demek mümkündür. 2009 yılından beri yapılan tüm işlemler burada kayıtlı olarak durmaktadır. Tüm bu işlemler ise kalıcıdır ve değiştirilemez. Kripgorafi kullanılarak her bir blok bir önceki bloğa bağlanır.

BTC

Nasıl Dolar’ın para birimi olarak birimi USD ise Bitcoin’in de finansal işlemlerini belirlemekte olan birim BTC’dir.

Özel Anahtar

Genel olarak sahip olduğunuz Bitcoin’lerinizin harcanmasına izin vermekte olan gizli numaralar olarak tanımlamak mümkündür. Bunlar cüzdanızda saklanmaktadır ve adresiniz bu özel anahtardan oluşturulmaktadır. Eğer bu özel anahtarı kaybedecek olursanız bütün Bitcoinlerinizi kaybetmiş olursunuz.

Dijital İmza

Bitcoin sahibi olduğunuzu kanıtlamaya yarayan matematiksek mekanizmaya denir. Bitcoin yazılımınız özel anahtarınız ile işlem imzaladığında, bütün ağ imzanın harcanan miktara eşleştiğini anlayacaktır. Fakat bir kullanıcının sizin özel anahtarınızın ne olduğunu öğrenmesi mümkün değildir.

Madencilik

Bitcoin madenciliği en kısa tanımı ile belirli bilgisayarları kullanarak deneme ve yanılma yöntemi ile şifrelenmiş problemleri çözme yolu ile yeni Bitcoinler üretmektir. Bu oldukça rekabetçi bir süreçti ve oldukça zordur. O yüzden de Bitcoin’de madenciliğinde günümüzde oldukça pahalı ve güçlü bilgisayarlar ve donanımlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda bunun için oldukça yüksek miktarda elektrik harcanmaktadır.

Hash

Değişken uzunluktaki verileri, sabit uzunlukta olan verilere eşlemekte olan matematiksel işleme Hash denilir.

Hash Oranı

Madencinin belirli olan sınır süre içerisinde çalışabileceği hash sayısı olarak tanımlanabilir.

Eğer kripto para dünyasına girmek istiyorsanız ve Bitcoin ile ilgileniyorsanız bu terimleri detaylı bir şekilde öğrenmeniz size pek çok açıdan fayda sağlayabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir