Bitcoin’i Kimler Kontrol Ediyor?

Günümüzde kullandığımız geleneksel para birimleri bilindiği üzere bankalar ve hükümetlerce yönetilmektedir. Geleneksel para birimleri bir merkeze bağlıdırlar ve yeri geldiğinde bu merkez tarafından müdahaleye uğrarlar.

bitcoin

Genel olarak geleneksel para birimlerinin bu şekilde yönetildiğini bildiğimiz ötürü Bitcoin gibi kripto para birimlerinin bu şekilde yönetildiğini sanıyoruz. Ancak Bitcoin herhangi biri ya da birileri tarafından yönetilmez. Herhangi bir merkeze, bankaya ya da hükümete bağlı değildir.

Bitcoin’de kontrol bir kişide değil ağı kullanan ve bunun için bilgisayarlarını kullanan herkestedir. Yani bu noktada bir ademi merkeziyetçilik söz konusudur. Üstelik herhangi bir otoritenin ya da merkezin Bitcoin ağı ile alakalı kararlar alması mümkün değildir. Onun yerine ağda bulunan herkes bu kararı alır. Bu sebepten ötürü aslında Bitcoin teknolojisinin herhangi bir sahibi yoktur. Her ne kadar başta bir yaratıcısı olsa da sonrasında onu kontrol edecek bir kişi ya da kişiler yoktur.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi Bitcoin’i kontrol eden kişiler aslında ağda yani dünyanın dört bir yanında bulunan kullanıcılardır. Ağda bulunan herkes yazılımı geliştirmek ve iyileştirmekte özgürdür. Aynı şekilde hangi yazılım sürümünü çalıştırmak istediğini de seçebilir. Fakat kullanılabilir bir ağ için kullanıcıların bir araya gelmesi ve yazılımın uyumlu sürümlerini çalıştırması gerekmektedir. Böylece sonunda güçlü bir ağ herkesin aynı kurallar ile çalışmasını gerektirir. Bitcoin’de fikir birliğine çoğunluk oyu ile ulaşılmaktadır. Ağda yer alan tüm düğümler eşit olduğunda çoğunluk bir şeye karar verdiğinde bu gerçekleşir. Eğer buna karşıysanız diğer sistemlere katılmanız da mümkündür. O yüzden Bitcoin’in farklı çatalları bulunmaktadır. Ağ bir şekilde güvenli ve aktif tutmak işin sonunda herkesin faydasınadır.

Günümüzde bile sistemin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini tartışanların olduğunu söylemek mümkündür. Her şeye rağmen de bu sistemin merkeziyetsiz olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Böyle bir sistem uzun bir süredir tartışılıyordu ancak bunu gerçekleştiren kişi Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto olmuştur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir