Bitcoin Yasal Mı?

Para ile ilgili konularda bir şeyler yaparken her zaman yasal ve güvenli bir kısımda olmayı isteriz. Bitcoin bilindiği üzere tarihteki ilk kripto para birimidir ve pek çok kişi de onun yasal olup olmadığını merak etmektedir.

bitcoin

Bitcoin için dünyanın her yerinde yasal ya da değil demek biraz zordur. Çünkü Bitcoin bir noktada merkezi olmayan, anonim bir ağdır. Yani herhangi bir bankaya ya da devlete bağlı değildir. Üstelik ağ içindeki kişiler anonimdir ve bu kişilerin kim olduğunu bulmak neredeyse imkansızdır.

Bitcoin herhangi bir şekilde politik bir para birimi değildir yani bir anlamda insanlık tarihindeki ilk apolitik para birimi demek bile mümkündür. Her insan P2P işlemler için Bitcoin’i kullanabilir. Yani oldukça kapsayıcı bir para birimidir.

Bitcoin Yasal Mıdır Değil Midir?

Bu soruya verilecek maalesef tek bir yanıt bulunmuyor. Yani bir yerde bu sorunun cevabı yaşamış olduğunuz yere göre değişecek bir cevaptır. O yüzden bulunduğunuz ülkeye göre oranın hukuğunda Bitcoin’in durumunu uzmanlardan öğrenmeniz gerekir. Çünkü şu anda bazı ülkelerin Bitcoin’in yasakladığını, bazılarının ise yasal olarak izin verdiğini ve bazılarının da bu konuda herhangi bir düzenleme yapmadıklarını biliyoruz.

Dünya üzerindeki bazı ülkeler yasaklamamış olsa da kripto paraları yatırım yapmamaya teşvik etmeye çalışıyorlar. Gelişmiş ülkelerden bazıları ise bu yenilik ile uyumlu bir şekilde ilerlemeye çalışıyor. Bunun için de yeterince kapsayıcı olacak yasal kurallar bulmaya çalışıyorlar. Ancak bunu yapmak Bitcoin’in doğası gereği bir miktar zorlu bir süreç.

Fakat bu çabayı gösteren ülkelerin dışında direkt olarak Bitcoin’i yasaklayan ülkeler olduğunu da biliyoruz. Ancak her ne kadar Bitcoin’i yasaklamış olsalar da yapısı gereği merkezi olmayan bir kripto para olması onu yasaklamayı oldukça zorlu bir hale getirmektedir. Yani Bitcoin’e erişimi engellemek için bir noktada insanların internete olan erişimini engellemeniz gerekir. Bu da modern çağda yapılması zor bir eylemdir. Hiçbir ülke kripto para birimleri için tüm ülkesinin internetini engellemeye çalışmaz diye tahmin ediyoruz.

Yasak konulsa da bunun uygulanması oldukça zordur. O yüzden de yasaklayan ülkeler genellikle tehdit ve korkular ile insanları engellemeye çalışmaktadır. Çünkü Bitcoin yapısı gereği küresel bir para birimidir ve ülkelerin bunu engellemek için başvuracakları bir otorite bulunmamaktadır.

Bitcoin ve Vergi

Günümüzde Bitcoin’in yasaklanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi vergilendirme konusunda bazı sıkıntıların olmasıdır. Bitcoin’in vergilendirilmesi ile alakalı ülkelerin elinde net bir cevap bulunmamaktadır. Kontrol edemeyecekleri ve kaynağını bilmedikleri paraların insanlar tarafından kullanılması genellikle ülkelerin hoşlarına gitmez. Bunun için günümüzde hala Bitcoin’in vergilendirilmesi ile alakalı çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Türkiye’de ilerleyen dönemlerde bununla alakalı çalışmalar yapılması bekleniyor. Bu çalışmalar yapıldıkça detaylarını da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir