Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında piyasaya çıktığında günümüzdekiler gibi kripto para borsası mevcut değildi. Zaman içinde başka kripto para birimlerinin de çıkması ile birlikte daha kapsayıcı ve farklı özelliklere sahip olarak borsalar çıkmaya başladı.

kripto para borsası

Bu borsalar kripto para birimleri satmanızı, almanızı ya da bunlar ile işlemler yapmanızı sağlar. Fakat tüm bunları size sağlayan bir borsa, onun iyi olduğu manasına gelmez. Günümüzde artık çok fazla kripto para borsası var ve bunlar arasından en iyileri seçmek için pek çok alternatife sahipsiniz. İlk zamanlarda bu borsalar oldukça yetersizdi ve oldukça pahalıydı. Aynı zamanda birtakım şeylerle de uğraşmak zorunda kalıyordunuz. 

Eğer internet üzerinden araştırmayla ya da birinin tavsiyesi ile bir kripto para borsası bulduysanız öncelikli olarak bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sizler için bu faktörlerin neler olduğunu derledik.

Kripto Para Borsası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Güvenlik
  • Ücretler
  • Likitide
  • Ne Kadar Süredir Aktif Olduğu
  • Kullanıcı Deneyimleri
  • Yapısı
  • Kullanım Kolaylığı

Tüm bu özelliklere sahip olan bir kripto para borsası bulmanın en iyi yollarından biri de bu alanda uzman olan kişilerin tavsiyelerine bakmaktır. O yüzden gerçekten bu alanda uzman olan kişilerin tavsiyeleri de dikkate almaya değerdir.

Fakat her şeyden önce en önemli şeyin güvenlik olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Çünkü bu borsalara paranızı emanet edeceksiniz ve paranızı çalınma ihtimali yüksek olan bir yere de koymak istemezsiniz. O yüzden de kripto para borsasının güvenlik için kullandığı teknolojiyi bilmeniz önemlidir. Özellikle borsanın site adresi kısmının https ile başlayıp başlamadığını kontrol edin. Eğer http ile başlıyorsa oradan kesinlikle uzak durun.

Yasal olarak da rahat bir şekilde kullanım yapmak istiyorsanız kendi ülkenizde bulunan bir borsayı kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü bu borsalarda ülkede yaşanan yasal gelişmelere uyum içinde hareket ederler. Böylece yasal açıdan da kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Bunun yanında kripto para borsasının ne kadar şeffaf olduğu da önemlidir. Borsanın sahipleri, merkezlerinin neresi olduğu, ekip üyelerinin kim olduğu önemlidir. Borsanın bunların hepsini açıklaması gerekir. Bunlar ile birlikte pek çok konuda şeffaf olmaları ve açıklamaları önemlidir.

Kripto para borsası seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda ücretlerdir. Diğer borsalardaki komisyon ücretlerinin ne kadar olduğunu araştırın. Bunlar çoğunlukla işlem başına yüzde 1’den azdırlar. Para çekme ücretlerinin ne kadar olduğuna göz atın. Ayrıca para yatırma ücretlerine bakmak da oldukça önemlidir. Ayrıca para yatırmak ve çekmek için size sunulan alternatiflerin çok olması da önemlidir. Böylece bu size pek çok açıdan kolaylık da sağlar.

Kullanımı kolay bir kripto para borsası arıyorsanız bunu hangi cihazdan daha fazla kullanacağınıza bağlı olarak seçebilirsiniz. Genellikle büyük kripto para borsaları hem masaüstü hem de mobil cihazlarda uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ancak her borsanın kendine has bir tasarımı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise her kullanıcının rahat edeceği şekilde tasarlanmıştır.

Bunlar ile birlikte nasıl bir kripto para borsasına ihtiyacınız olduğunun da farkında olmanız gerekiyor. İhtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabileceğiniz kripto para borsaları tercih etmek için buna özel araştırmalar yapabilirsiniz. Ancak bunların hepsinde size belirttiğimiz konulara dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. Örneğin, yeni çıkan kripto para birimlerinin listelendiği bir borsa arıyorsanız size belirttiğimiz hususları dikkate almanız oldukça önemli olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir