USD Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak 2018 yılında bir şirket tarafından piyasa sürülen USD Coin Ethereum tabanlıdır. Stabil bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkan bu kripto para biriminin kısaltması ise USDC şeklindedir.

usd coin

ABD dolarına endeskli bir şekilde işlem görmekte olan bu kripto para birimi bilindiği üzere 2018 yılında Circle isimli şirket tarafından piyasaya sürülmüştü. Ethereum blockchain sisteminde çalışmakta olan bu coin merkeziyetsizliği savunmaktadır. Güvenli bir şekilde dijital para birimlerinin korunmasını hedeflemekte olan USD Coin ABD Doları’na endeksli olarak halen kullanılmaya devam edilmektedir. Kullanımındaki en büyük amaçlardan biir de kripto para birimlerinde yaşanan dalgalanmalara alternatif olarak kullanılmaktır.

USD Coin ve Ethereum Tabanlı Yazılım Olması

Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi Ethereum tabanlı bir yazılım ile geliştirilmiştir. Fakat bu Bitcoin ya da türevi kripto para birimleri gibi tam anlamı ile merkeziyetsiz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü ilk piyasaya sürülmesi Circle isimli bir şirket ile gerçekleştirilmiştir.

USD Coin ve Manipülasyon

Bilindiği üzere günümüzde pek çok kripto para birimi manipülasyona açıktır. Ancak USD Coin stabil bir kripto para olmasından ötürü ABD Doları’na sabitlenmiştir. O yüzden de diğer kripto para birimleri gibi manipüle edilmesi pek mümkün değildir. Kendisi günümüzde en çok kullanılan stabil coinlerden biri olan Tether’e alternatiftir.  

USD Coin Avantajları

  • Piyasadaki hareketliliklerden etkilenmez.
  • Sahip olduğu değeri koruyabilen dijital para birimlerinden biridir.
  • Değerinde ani düşüşler ya da artışlar yaşanmaz
  • Açık kaynak kodludur
  • Şeffaf üyelik sistemine sahiptir
  • Şeffaf üyelik sistemi sayesinde pek çok finans kuruluşu ile piyasaya sürülmesi mümkündür

USD Coin Nasıl Satın Alınır?

USD Coin’in pek çok borsadan satın almanız mümkündür. Bu borsalardan herhangi birine üye olduktan sonra elinizdeki fiat para birimleri ile satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Elbetteki direkt olarak satın almak için öncelikli olarak başka kripto para birimlerini satın almanız gerekebilir. Bu borsadan borsaya farklılık gösterebilir. Fakat borsa seçimi yaparken borsanın güvenilir olduğundan kesinlikle emin olun. Bunun için internet üzerinden iyi bir araştırmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir