Chiliz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chiliz kripto para sektöründe son dönemlerin en popüler kripto para birimleri arasında yer alıyor. Pek çok kripto para biriminin hedeflediği bir kitle ve amacı bulunmaktadır.

chiliz

Bu kripto para biriminin hedeflediği kitle ise futbolseverlerdir. Futbolseverler için tasarlanmış olan ilk kripto para birimi olarak bilinmektedir. Kendi içinde büyük avantajlara sahip olan bu kripto para alışverişlere kullanılabileceği gibi kripto piyasasında ticaret amaçlı da kullanılabilmektedir.

Chiliz Nedir?

Bu proje spor piyasasına yönelik olarak oluşturulmuştur. Ağ içinde taraftarların kulüplerinin jetonlarının ticareti yapılabilir ve takımları ile alakalı anketlerde oy hakkına sahip olabilirler. Bu ağ ise spor kamuoyuna odaklanmış bir araştırma şirketi olan Socios.com sitesi tarafından oluşturulmuştur. Teorik bazda bu platform içinde işlem görmekte olan tokenler Ethereum blok zinciri ağından ERC 20 jetonun ile beslenmektedir.

Bunlar ise belirli kulüplerin değişmez varlıkları olarak karşımıza çıkarlar. Kullanıcılarına pek çok avantaj, sponsorluk ve oy hakkı özgürlükler verirler.

Uygulamada ise Socios.com kulüpler ile taraftarlar arasında iyi bir iletişim ve oy ağı mantığıyla çalışır. Kullanan kişilere de platform aboneleri için pek çok avantaj sağlamaktadır. Şu ana kadar bilindiği kadarıyla 20’den fazla kulübün buradaki hizmetlere ortak olduğu biliniyor. Bu kulüpler arasında Barcelona, PSG, Real Madrid, Milan ve Manchester City gibi dünyaca ünlü kulüpler de yer almaktadır.

Chiliz Avantajları

En önemli avantajları arasında destekleyici ortak bir portföy olarak çalışmasıdır. Taraftarların kulüpleri ile alakalı karar alma süreçlerine direkt ya da dolaylı olarak katkıda bulunma fırsatı vermektedir. Böylece aktif olarak taraftarlar kulüpleri ile etkileşime girebilmektedir.

Fakat yine de her kripto para birimi gibi Chiliz’in de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi günlük olarak küçük ya da büyük dalgalanmalara maruz kalabilmektedir. Token piyasası nispeten yeni olduğu için pek çok şeyden etkilenmeleri mümkündür.

Günümüzde pek çok farklı kripto para birimi olduğunu ve yatırım yapma seçeneklerin arttığını bilmek önemlidir. Fakat bu da kişilerin karar verme sürecinde fikirlerini etkileyebilecek pek çok seçenek olduğunu gösterir. Bu durumun da kendi içinde pek çok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

Şu ana kadar amacı ve vizyona ile Chiliz pek çok çevre tarafından takdir görmeyi başarmıştır. Bunun da dünyanın dört bir yanında yer alan taraftarlar için nasıl sonuçları olduğunu da ortaya koymayı başarmıştır. Genel olarak bakıldığında iyi bir gelişme oranı olduğunu belirtmek mümkün olsa da sektör içinde daha önemli bir noktaya geleceğini söylemek için oldukça erken olduğunu belirtmek gerekir. Zaman içinde yaşanacak olan gelişmelere göre Chiliz ile alakalı haberleri de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir