Bitcoin İle Ödeme Kabul Eden Firmalar

Bitcoin gün geçtikçe çok daha fazla şirket tarafından ödeme olarak kabul edilmeye başlandı. Başlangıçta pek çok firma yeni çıkan bu kripto para birimine şüpheyle bakıyordu. Ancak zaman içinde avantajlarını gördükten sonra birçok şirket bu kripto para birimi ödeme almaya ve ödeme yapmaya başladı.

bitcoin

Günümüzde Microsoft ile birlikte Vikipedi de bu kripto para birimiyle ödeme alıyor. Şirketlerin bu kripto para birimiyle ödeme kabul etmesinin elbette ki pek çok sebebi bulunuyor. O yüzden de başlangıç olarak Bitcoin ile ödeme kabul etmenin avantajlarına bakmak daha faydalı olacaktır.

Bitcoin İle Ödeme Kabul Etmenin Avantajları

Hızlı Olması

Küresel çapta dünyanın herhangi bir yerinden ödeme alabilir ve bu oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu da bir şirketin dünyanın her noktasında hızlı bir şekilde ödeme alabileceği anlamına gelir.

Güvenlik

Bitcoin bir ödeme yöntemi olarak en güvenli yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise blockchain teknolojisinden faydalanmasıdır.

Piyasanın Lideri Olması

Bitcoin bilindiği üzere piyasa sürülen ilk kripto para birimi ve bunun yanında da şu anda dünyanın en değerli kripto para birimi. O günden bu yana da bu alanda lider ve öncü olmaya devam etmektedir.

Potansiyel Müşteriler

Günümüzde Bitcoin’i bilen ve bunun sağladığı kolaylıkları, faydaları bilen pek çok müşteri bulunmaktadır. Bu kişiler zaman içinde sabit ve potansiyel müşteriler haline gelebilmektedir.

Bağımsız Yapısı

Pek çok kripto para biriminde olduğu gibi Bitcoin merkezi bir yapı değildir. Bu yüzden de herhangi bir hükümet müdahalesine maruz kalması mümkün değildir.

Bitcoin İle Ne Satın Alınabilir?

Gün geçtikçe Bitcoin ile satın alabileceğiniz hizmet ve ürünlerin sayısı artmaktadır. Pek çok şirketin bu kripto para birimi ile ödeme kabul etmeye başlaması ile bu ürün ve hizmet çeşitliliği de artacaktır.

 • Amazon’dan Ürün Almak
 • Uçak ve Otobüs Bileti
 • İçecek ve Yiyecek
 • Oyun
 • Elektronik Ürünler
 • Kıyafet
 • Otomobil

Bitcoin’in Yaygın Kullanıldığı Ülkeler

Günümüzde dünyanın pek çok yerinde Bitcoin kullanılıyor olsa da bazı ülkelerde çok daha yaygın kullanılmaktadır. Pek çok kişi bu ülkelerin hangileri olduğunu merak ediyor. Sizler için bu ülkeleri derledik.

 • Japonya
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Hollanda
 • Almanya
 • Finlandiya

Bu ülkeler arasında özellikle Bitcoin ile ödeme sistemi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bilhassa Tokyo gibi şehirlerde bazı firmalar çalışanlarına bile Bitcoin ile ödeme yapmaktadır. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri’nde de bu kripto para birimini kullanmakta olan pek çok kullanıcı bulunmaktadır. Hollanda’nın Amsterdam şehri Avrupa’da ilk kez Bitcoin ATM’sini kullanmış olan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Almanya’da ise oldukça geniş çaplı bir kullanıma sahiptir. Festivaller, restoran hatta fabrikalarda da bile kullanılmıştır. Finlandiya’da ise nüfus az olsa da 10 Bitcoin ATM’si olduğu bilinmektedir.

Bunlar ile birlikte Unicef, Microsoft, WordPress ve bazı e-ticaret siteleri de Bitcoin ile ödeme ve bağış kabul etmektedir. Ayrıca dünyanın dört  bir yanında bazı fiziksel mağazalar da Bitcoin ile kabul etmeye başlamıştır. Ancak bunların çok da yaygın olmadıklarını belirtmek gerekiyor. Kripto para birimlerinin günlük hayatın içine daha fazla dahil olması için aşması gereken pek çok engel olduğu da bilinmektedir.

Bitcoin ve bazı kripto para birimleri her ne kadar hükümetlerin engelinden işlem bazından etkilenmiyor olsa da bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Bu da firmaların Bitcoin ile ödeme almayı tercih etmelerinin önüne geçmektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir