CloakCoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimleri temelde finansal kurumlara gerek olmadan uygun fiyata güvenilir bir şekilde finansal havaleleri sağlamak amacı ile oluşturuldu. Fakat zaman içinde pek çok insanın kart getirme amacı ile girmiş oldukları yatırım haline geldiler. Bunlardan biri de kullanıcıların gizliliğine önem veren CloakCoin.

cloakcoin

Bitcoin ile benzer özellikleri olsa da kendi içinde farklılıkları bulunmaktadır. Açık kaynaklı olan CloakCoin ilk olarak 2014 yılının Haziran ayında oluşturulmuştur. Fakat çıkışından bir süre sonra pompala ve boşalt taktiklerinden birinin merkezi olacağına dair söylentiler internet ortamında dolaşmaya başladı. Böyle bir durum kripto para birimlerine olan güvende oldukça olumsuz bir durumdur..

CloakCoin Nedir?

CloakCoin, Haziran 2014’te oluşturulan ve başlangıçta büyük başarı elde eden açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Ancak kısa süre sonra para biriminin bir pompala ve boşalt planının merkezinde olacağı hikayesi ortalıkta dolaşmaya başladı. Fakat ilerleyen aylarda C4shm3an isimli biri geliştirici rolünde projeye liderlik etmeye başladı. Bir anlamda bu kripto para biriminin anonim işlemler sunmasını sağlayan kişide yine bu kişiydi. Günümüzde ise Lasvegas83 ve tamamı anonim olan bazı geliştiriciler bu projeye liderlik etmektedir.

CloakCoin Fiyatı

Kripto para biriminin piyasaya sürülmesinin ardından 30 gün içinde değeri 1,92 Dolar olmuştur. Bunun üzerinden iki gün geçtikten sonra ise değer 0,01 Dolar’ın altına düşmüştür.

Cloakcoin Çalışma Mantığı

Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Cloakcoin de blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Burada ise işlemler bloklar halinde düzenlemektedir. Bir blok kapatıdığında ise hash üretilmiş olur. Blok içinde bulunmakta olan her bir veri benzer bir imza ile sonuçlanmakta olan bu karmanın oluşturulmasını da etkilemektedir. İşlemler kaydedilir ve herkese açık bir şekilde şeffaftır. Tabi ki de bu noktada yapılan transferlerde alıcı ve göndericinin kimlik bilgileri özenle şifrelenir. Fakat Bitcoin’de yer alan bilgilerde bazı sıkıntılar vardır. Eğer yeteri kadar teknik bilginiz ve yazılımınız varsa gizli bilgilere bir şekilde ulaşmanız imkansız değildir.

Bunun sonucunda ise CloakCoini’in geliştiricileri uçtan uca şifreleme imkanı sağlayan Enigma isimli sistemi geliştirmiştir. Böylece alıcı ve göndericinin verileri blok zincirinin dışına karıştırılabilmektedir. Bu sayede bilgiler şifreli bir şekilde depolanır. Bu bir noktada kullanıcıların kimliklerinin belirlenmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Pek çok kripto para birimi gizlilik konusuna CloakCoin kadar odaklanmamaktadır. Bu noktada bu projenin ana odak noktası mahremiyeti en üst düzeyde sağlamaktır.

CloakCoin Avantajları

Pek çok kripto para biriminin özellikle odaklandığı ve ilk bakışta dikkat çeken bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi güvenliktir. Çünkü blok zincirinde yer alan bilgiler asla değiştirilememektedir. Aynı zamanda insanların herhangi bir merkeze güvenmelerine gerek kalmadan birbirlerine para gönderip almalarına izin vermektedir.

Fakat CloakCoin’le alakalı önemli avantajlardan biri de şifrelenmesinin sunmakta olduğu güvenlikle alakalıdır. Temel nokta kullanıcıların bilgilerinin nasıl saklandığıdır. Blok zinciri de içerisinde şifreli verileri içermektedir. O yüzden de CloakCoin’in kime gönderildiği ya da kimin aldığını bilmek neredeyse imkansızdır. Kısacası bu kripto para biriminin en önemli avantajı gizliliktir.

Cloakcoin Dezavantajları

Her kripto para biriminin avantajlarını bilmenin yanında dezavantajlarını da bilmek oldukça önemlidir. O yüzden tam olarak nasıl çalıştıklarını anlamak ve zayıf yönlerini belirlemeniz gerekir.

Kripto para birimlerini satın almanızın ardından cüzdana aktarırken olabildiğince dikkatli olmak gerekir. Burada yapacağınız hatalar elinizdeki kripto paraları kaybetmenize sebep olabilir.

Kripto paralar herhangi bir merkeze bağlı olmadıklarından dolayı genellikle paranızı kaybettiğinizde herhangi bir destek merkezi bulamayabilirsiniz. O yüzden de tüm bunlara özenle dikkat etmeniz sizler için daha faydalı olacaktır.

Cloakcoin’in gizlilik konusunda göstermiş olduğu bu tavır bir avantaj olsa da aslında bir noktada dezavantaj da olabilir. Çünkü günümüzde illegal işler ile uğraşan kişilerin en çok aradığı özellik gizliliktir. Böylesine bir gizlilik kara para aklama, uyuşturucu ve silah ticareti gibi illegal işlerde kullanılabilir. Elbette ki bu durum sadece Cloakcoin’e özel değildir. Günümüzde pek çok kripto para birimi bu amaçlar ile kullanılabilmektedir. O yüzden kripto para birimlerini araştırırken her bir detaya bakmanız ilerleyen dönemlerde yapacağınız yatırımlarda size fazlası ile fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir