DigitalNote (XDN) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknoloji ilerledikçe yatırımlar giderek daha fazla dijitale doğru kaymaya başladı. O yüzden de pek çok kullanıcı artık kendi verilerinin gizliliği konusunda bazı endişeler duymaya başladı. Bunda ise büyük verilere sahip olan bazı şirketlerde çıkan skandalların da büyük  bir etkisi olmuştur. DigitalNote ise bu noktada önemli bir yerde durmaktadır.

digitalnote

Platformun şifreleme yöntemi ile gizliliğe odaklanmış bir teklifi bulunmaktadır. Bu da kendi içerisinde pek çok avantajı da kullanıcılara sunmaktadır. Ancak buradaki riskleri de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

DigitalNote Nedir?

DigitalNote hem blok zincir tabanlı bir platform hem de kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak verilerin güvenliğine ve gizliliğe odaklanan açık kaynaklı bir platformdur. 2014 yılında oluşturulmuş olan platform CryptoNote şifrelemesini kullanır.

DigitalNote Çalışma Mantığı

Bu kripto para biriminin temel işleyişi tamamen benzersiz olan ve tanımlanamayan anahtarları kullanımını içermektedir. Bu da bir yerde kullanıcıların olabileceğin en üst düzeyde anonimlikten faydalanmalarını sağlar.

Sahip olduğu ağ ise blockchain teknoloji ile işlemlerin saniyeler içinde gerçekleşmesine izin verir. Güvenlik konusunda ise iki protokolü kullanmaktadır.. Bunlar PoF ve PoS’dir.

İlk durumda madencilik işlem daha güçlü olan kaynaklar ile havuz modelinde yapılabilmektedir. Katılım kanıtıysa ağdaki işlemleri doğrulamak için madeni paraların kullanımını içermektedir. Ayrıca madencilik algoritması stakin denilen işleme izin vermektedir. Bu sayede pasif gelir elde etmek mümkündür.

DigitalNote Avantajları

Genel olarak bakıldığında en dikkat çeken avantajlarından biri de kullanıcılara sağlanan anonimliktir. İşlemler izlenemez ve aynı zamanda belirli bir kullanıcıya da atanamaz. Bu sayede de gizlilik korunur.

Diğer bir avantaj ise kendi cüzdanına sahip olmasıdır. Üstelik buna mobil cihazlardan da ulaşmak mümkündür. Ayrıca ağ saldırılara karşı korunduğundan ötürü de fazlası ile güvenlidir.

Bir diğer önemli nokta ise kendi cüzdanına sahip olması ve hatta mobilden de ulaşılabilmesidir. Aynı zamanda, gördüğünüz gibi, ağ belirli saldırı türlerine karşı korunduğundan son derece güvenlidir.

Madencilik ile uğraşanlar için DigitalNote’da blok oluşturma birkaç dakika sürmesinden ötürü öngörülebilirlik imkanı sunmaktadır. İyi bir strateji ile mesela doğrulanmış işlem ya da açık bloklar için ücreti artırmak da mümkündür.

Bunlara ek olarak platform hem geliştiriciler hem de topluluk tarafından sürekli olarak geliştirilmeye devam edilmektedir. Böylece yeni ihtiyaçlara uyum sağlanabilir ve yeni tehlikelere karşı gelinebilir.

Üstüne üstlük, platform hem topluluk hem de ekip tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Sonuç olarak, kriptoaktifin yeni ihtiyaçlara uyum sağlayabileceğine ve yeni tehditler gibi zorlukların üstesinden gelebileceğine dair büyük bir beklenti var.

DigitalNote Dezavantajları

Bu kripto para biriminin avantajlarını bilmenin yanında dezavantajlarının da ne olduğunu bilmeniz gerekir. Değer açısından DigitalNote, 2018 yılının başlarında toplamda 26 Milyon Dolar sermaye ile 0, 06 Dolar ile işlem gördüğünde zirve noktasına ulaşmıştı. Aradan yıllar geçti ve fiyat yeniden düştü. 217 Bin Dolar sermaye ile 0, 002 Dolar’a ulaştı. Bu durum da kripto para biriminin zamanla kendini geliştirme yeteneği konusunda bazı şüpheleri beraberinde getirmektedir. Göreceli olarak düşük likitede vardır. Bu da mesela döviz satmak istediğiniz zaman günlük işlem hacminin yeterli olmayacağı anlamına gelmektedir.

DigitalNote’un Diğer Kritpo Para Birimlerinden Farkı Nedir?

DigitalNote pek çok açıdan diğer kripto para birimleri ile ortak özellikleri paylaşmaktadır. Fakat buna rağmen fonksiyonları bakımından farklıdır. Açık kaynaklı bir yazılımdır ve güvenliği sağlamak ve geliştirmek için topluluk katılımına izin vermektedir.

Kısacası bu kripto para birimi güvenlik, anonimlik ve aktarım konusunda verimliliğe odaklanır. Fakat günümüzde hala DigitalNote’un geleceği ile alakalı bazı şüpheler bulunmaktadır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir